REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Klienci PKO BP złożą wniosek o 500+ przez bankowość internetową

Wojciech Boczoń2016-02-14 12:09analityk Bankier.pl
publikacja
2016-02-14 12:09

Wnioski o wypłaty świadczenia w ramach programu 500+ będzie można składać przez bankowość elektroniczną. Liderem projektu ma być PKO Bank Polski, w którym według naszych nieoficjalnych informacji ruszyły już przygotowania do wdrożenia odpowiedniej technologii. System ma być gotowy na 1 kwietnia.

O możliwości składania wniosków z poziomu bankowości internetowej poinformował w czwartek na Twitterze Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Informację tę potwierdził nam rzecznik prasowy ministerstwa Karol Manys. Pierwszym bankiem, który udostępni możliwość składania wniosków online będzie PKO Bank Polski. System ma być gotowy już na 1 kwietnia 2016 r., więc czasu jest bardzo mało.

Biuro prasowe banku na razie nie komentuje sprawy, ale z naszych informacji wynika, że w banku ruszyły już prace nad dostosowaniem systemów informatycznych do składania wniosków do programu Rodzina 500+.

fot. Marek Kuwak / / FORUM

Za cały projekt odpowiedzialny jest Piotr Alicki, wiceprezes zarządu banku nadzorujący Obszar Informatyki i Usług. Odpowiadał za wdrożenie kilku dużych projektów, do których zaliczyć można między innymi płatności IKO, stworzenie  podwalin pod Polski System Płatności, fuzję z bankiem Nordea czy przeniesienie Inteligo na systemy transakcyjne PKO BP.

Reklama

Jak będzie wyglądało składanie wniosków?

Składanie wniosku w systemie banku będzie przypominało proces wnioskowania o kredyt czy kartę kredytową. Po zalogowaniu się na konto, klient wybierze odpowiednią opcję i wypełni stosowny formularz. Wysyłki nie trzeba będzie akceptować kodem jednorazowym. Taka konieczność pojawi się natomiast wówczas, gdy klient zażyczy sobie, by wypłata środków dokonywana była na inne konto niż to, z  którego składany jest wniosek.

W procesie składania wniosków zostaną wykorzystane mechanizmy weryfikujące użytkownika, które stosowane są min. w szybkich przelewach typu pay by link. Początkowo wniosek będzie trafiał do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort przekaże go do odpowiedniej gminy, która zajmie się wypłatą pieniędzy.

Bank pracuje też nad umożliwieniem klientom bezpiecznego połączenia bezpośrednio z systemem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) w ZUS. Dzięki temu klient będzie mógł składać w ZUS-ie także inne wnioski i na przykład sprawdzić czy pracodawca nie zalega ze składkami.

Obecnie w PUE swoje konto ma założone ok 1,4 mln osób. Jego założenie wymaga posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego ePUAP (Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej) lub wizyty w jednym z około 300 oddziałów ZUS. Uwierzytelnienie profilu przez banki pozwoliłoby w krótkim czasie na zwielokrotnienie liczby użytkowników systemu PUE ZUS.

500+ to dopiero początek cyfrowej rewolucji

Możliwość składania wniosków w programie 500+ to dopiero początek większej elektronicznej rewolucji. Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji pracują nad programem cyfryzacji państwa, w którym dużą rolę mogą odegrać między innymi banki. Nadzieje pokładane do tej pory w podpisie elektronicznym czy ePUAP nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Korzysta z tego stosunkowo niewiele osób. Barierą jest przede wszystkim konieczność dopełnienia części procedur weryfikacyjnych przy rejestracji profilu w sposób fizyczny – czyli wizyta w wyznaczonym oddziale ZUS czy US z dowodem osobistym.

Mała liczba użytkowników przekłada się na małą liczbę spraw, które obywatel może załatwić poprzez eAdministrację. Zdecydowana większość urzędów nie udostępnia żadnych lub tylko ograniczoną liczbę spraw do załatwienia. W praktyce zdarza się też, że urzędnicy nie odpowiadają na przesłane na sprawy skierowane na elektroniczną skrzynkę podawczą. Powód tego zachowania jest prosty – urzędy nie używają i nie wirtualizują procesów, bo i tak mało osób mogłoby z tych dobrodziejstw korzystać. To klasyczny problem „jajko czy kura”.

Tymczasem banki czy telekomy, bo one też są brane pod uwagę, mają już kilkanaście milionów klientów, na co dzień korzystających z internetu, których tożsamość została odpowiednio zweryfikowana. Plan zakłada więc, by wykorzystać elektroniczne systemy banków przynajmniej do szybkiej weryfikacji tożsamości. Tego typu rozwiązania funkcjonują już w wielu krajach na całym świecie.

W tym kontekście mówi się również o polskiej karcie płatniczej jako o instrumencie wielofunkcyjnym. Plastik miałby służyć nie tylko do płatności, ale także jako identyfikator – dowód osobisty, legitymacja studencka, karta do NFZ, czy nawet prawo jazdy. Na karcie jest chip, który pozwala zapisywać dodatkowe informacje o użytkowniku.

Co z pozostałymi bankami?

PKO BP ma być liderem wdrożenia w ramach programu 500+, ale prawdopodobnie w dłuższej perspektywie do systemu podepną się również inne banki. W piątek podpytywaliśmy największych graczy, ale nie udało nam się uzyskać jasnych deklaracji o zamiarach przystąpienia do programu. Sprawa jest jednak świeża, bo pomysł wykorzystania systemów bankowych do składania wniosków pojawił się zaledwie kilka dni temu.

PKO BP ma dziś ponad 3,5 mln klientów, którzy aktywnie korzystają z bankowości internetowej. Najprawdopodobniej spory odsetek aktywnych internautów skorzysta z możliwości złożenia wniosku z poziomu systemu iPKO. Co więcej, można przypuszczać, że znajdzie się sporo osób, które założą konto w tym banku tylko po to, żeby złożyć wniosek online i uniknąć wizyt w urzędach.

Możliwość składania wniosków przez internet może być więc ważnym elementem przewagi konkurencyjnej, zwłaszcza że jako jedyny na rynku bank ma również ofertę kont dla dzieci poniżej 13 roku życia. Bank pozwala też korzystać z profitów w ramach programu Karta Dużej Rodziny. Z tego względu można przypuszczać, że innym bankom będzie zależało na możliwie szybkim dołączeniu do systemu. Teraz czas będzie grał na ich niekorzyść.

Emerytura 500+

Emerytura 500+

Generalnie nie uważam, żeby program 500+ był socjalnie logiczny. Nie uważam też, że rozsądnie wpłynie na zwiększenie dzietności w Polsce. Dostrzegam natomiast zupełnie inną jego wartość tam, gdzie rządzący nawet by się tego nie spodziewali. Ta wartość zrodziła się wśród średnio zamożnych i najbogatszych. Tych samych, których rząd PiS namawiał do rezygnacji z 500 złotych na dziecko.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (33)

dodaj komentarz
~witajciewfajnymkraju
POLSKA RZECZPOSPOLITA GRECKA
~msm
Ciekawe, w jakie tony uderzą teraz samorządowcy, którym jeszcze niedawno nie opłacała się obsługa. Do tej pory twierdzili, że obsługa będzie znacznie droższa niż 2% i zapowiadali nawet składanie pozwów w tej sprawie.
~greg
A czy nie po to został wprowadzony ePUAP ? Nie rozumiem po co ponosić koszty następnego systemu.
~cv
Kolejny przetarg, kolejny system kolejna możliwość przekrętu.
~ŁS
Właśnie to ma zwiększyć używanie ePUAP, a wizyta w ZUS, US lub gminie nie będzie potrzebna do założenia konta na ePUAP.
~qaz
350 000 000 na obsługę.

5 zł jeden obiad dla dziecka

350 000 000 / 5 / 365 = 191780 Tyle glodnych dzieci nie musialoby jesc mirabelek i szawiu przez caly rok.
~hg
Małe dzieci nie mają głosów wyborczych i nie rozumie propagandy i populizmu. Dlatego nikt nie przeznaczy tych środków na nie.
~realista
to prawda i co z tego. co z tym zrobisz cwaniaczku. podaj jakieś konstruktywne rozwiązanie. czy jesteś gotowy pracować społecznie? może jakaś fundacja? wolontaria po godzinach?
~profesor
CIEKAWOSTKA: najwyższe wartości przyrostu naturalnego notowane są w Afryce. Paradoksalnie sytuacja gospodarcza jest tam jeszcze gorsza, a mimo to rodzi się bardzo dużo dzieci. Utrzymująca się od kilkudziesięciu lat wysoka liczba urodzeń przybrała rozmiary "eksplozji demograficznej". nie sądzę, żeby tam mieli po 500 zł na CIEKAWOSTKA: najwyższe wartości przyrostu naturalnego notowane są w Afryce. Paradoksalnie sytuacja gospodarcza jest tam jeszcze gorsza, a mimo to rodzi się bardzo dużo dzieci. Utrzymująca się od kilkudziesięciu lat wysoka liczba urodzeń przybrała rozmiary "eksplozji demograficznej". nie sądzę, żeby tam mieli po 500 zł na dziecko. WNIOSEK: rząd chce, aby nasz kraj zbankrutował, wtedy jako kraj 3 śwaita będziemy mieli model rodziny 2 + 6

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C5%84stw_%C5%9Bwiata_wed%C5%82ug_wsp%C3%B3%C5%82czynnika_dzietno%C5%9Bci
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki