REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Kto nie dostanie pieniędzy z programu Rodzina 500+?

Weronika Szkwarek2016-02-11 11:07redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-02-11 11:07

Flagowy projekt nowego rządu Rodzina 500+ został przyjęty. Pieniądze na drugie i kolejne dziecko dostaną w teorii wszyscy, a na pierwsze – ci, których dochód nie wynosi więcej niż 800 zł na osobę w rodzinie. W praktyce jednak należy mieć na uwadze szereg czynników, które mogą spowodować niewypłacenie świadczenia wychowawczego.

– Świadczenie otrzyma każda rodzina bez względu na stan cywilny rodziców. Otrzymają je zatem zarówno rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim, jak i rodziny niepełne oraz rodzice pozostający w nieformalnych związkach. Rodziny niepełne, obok świadczenia wychowawczego mogą też otrzymać świadczenia wypłacane z Funduszu Alimentacyjnego czy specjalny dodatek z ustawy o świadczeniach rodzinnych – informuje MRPiPS. Sprawdzamy, kto nie dostanie 500 zł miesięcznie z programu Rodzina 500+.

fot. / / thetaXstock

Kto nie otrzyma świadczenia z programu Rodzina 500+

Kto nie otrzyma świadczenia z programu Rodzina 500+

Wyjaśnienie

Rodzice dzieci, które przebywają w związku małżeńskim

Zgodnie z art. 7 ustawy o wsparciu i pomocy dla rodziny „program Rodzina 500 plus”.

Niepełnoletni rodzice posiadający potomków

Niepełnoletni rodzice posiadający potomków nabywają prawo do świadczenia wychowawczego na zasadach przewidzianych w ustawie. W związku z tym, ich rodzice (dziadkowie), nie mogą pobierać świadczenia wychowawczego.

Samotne matki, które nie wystąpiły do sądu o świadczenie alimentacyjne

W przypadku samotnych matek, które nie wystąpiły o zasądzenie alimentów, ustawa przewiduje następujące wyjątki:

  • ojciec jest nieznany,
  • ojciec dziecka nie żyje,
  • sąd oddalił powództwo o alimenty,
  • sąd zwolnił rodzica z obowiązku alimentacyjnego.

Rodzice zamieszkujący poza granicami Polski i pobierający tam świadczenia socjalne

Ustawa przewiduje, że świadczenie nie będzie przysługiwać, jeżeli rodzina otrzymuje świadczenie za granicą o podobnym charakterze.

Osoby sprawujące pieczę zastępczą

MRPiPS poinformowało, że obok licznych dodatków od państwa, podstawowe wsparcie kształtuje się na poziomie nie niższym niż 660 zł (rodziny spokrewnione) oraz 1000 zł (rodziny niespokrewnione).

Rozwodnicy – tylko jeden z rodziców

Świadczenie wychowawcze przysługuje rodzicowi, który mieszka razem z dzieckiem oraz na którego utrzymaniu się znajduje.

Rodzice dziecka, które zostało
umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie
Mówi o tym art. 7 ustawy o wsparciu i pomocy dla rodziny „program Rodzina 500 plus”.
Osoby wobec których wywiad środowiskowy stwierdził, że marnotrawią środki
Organ właściwy do wypłaty świadczenia może je wówczas zamienić na świadczenie rzeczowe lub płatność usług

Źródło: Opracowanie własne, Bankier.pl

500+ kwestie podlegające indywidualnemu rozstrzygnięciu

Inaczej sprawa wygląda m.in. z rozwodnikami, według założeń Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z obojga rozwiedzionych rodziców świadczenie otrzyma tylko jeden z nich. Prawdopodobnie to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego oceni, kto faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Program "500,10+". Ile dostaną dzieci rozwodników?

Przy wypłacie pierwszego świadczenia będą brane pod uwagę dochody za 2014 rok, co dotyczy tylko wypłat w 2016 roku, później dochody będą weryfikowane za rok poprzedni. Jeżeli w trakcie 12 miesięcy zmieni się sytuacja rodziny przez np. utratę lub uzyskanie pracy, po stronie rodzica powstanie obowiązek zaktualizowania danych po to, by otrzymać świadczenie albo po to, by uniknąć ściągnięcia nienależnych świadczeń.

500 zł na dziecko, czyli handel „żywym towarem”

500 zł na dziecko, czyli handel „żywym towarem”

Program 500+ jest promowany przez autorów, jako program, który ma wesprzeć demografię, jako program, dzięki któremu w Polsce ma urodzić się więcej dzieci. Biorąc jednak założenia i cele tego programu na „chłopski rozum”, nasi politycy chcą po prostu zapłacić społeczeństwu za to, aby płodziło więcej dzieci. Zatem w moim mniemaniu mamy do czynienia, nie bawiąc się w gładkie słowa, z handlem „żywym towarem”.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

W Bankier.pl zajmowała się tematyką prawa pracy. Pisała o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmowała się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiadała historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (71)

dodaj komentarz
~Judyta
Mam ograniczone prawa rodzicielskie ale mam dwie dzieci mój partner ma pełne prawa kto dostanie 500+
~ola
Wew wszystkich cywilizowanych krajach jest tzw. rodzinne, a u nas , żę daje to PIS i on jedyny cos zrobił, to sie to osmiesza, PO mówi najpierw, że skąd oni wezma te pieniądze, a potem, że oni by dali wiecej, mieli tyle czasu, mogli cos dać, a .....
~mamusia
jestem samotna matka alimentow na corke nie otrzymuje to ciekawa jestem czy na to sie zaapie pracujcujac
~matka2
witam , dostaje na dwoje dzieci 900 zł z alimentów byłego partnera , czy ja dostane jakieś pieniądze ? zarabiam 1350 zł , razem mam ok 2250 zł
pozdrawiam , G
~Konrad
Oczywiście,gdyż mieści się pani w kryterium dochodowym.Miesięcznie na dwójkę dzieci 1000 PLN.
~Elzbieta24
Jeszcze sie taki nie urodzil co by komu dogodzil ,powiniscie uszanowac to ze nasze dzieci beda wspierane przez Rzad ,a wasze komentarze sa puste ,jak czytam je to mysle ze mam do czynienia z cholota,ludzmi ktorzy nie majacych zadnego wyksztalcenia ,prostakow
~Jerzy_Grajewski
Miałem odpowiedzieć na zasadzie przytaczania przykładów, ale twoja obelżywość skłania mnie jednak kobieto do odpowiedzenia w sposób najbardziej wyrazisty: Twój rząd pierw ciebie okrada, aby potem namiastkę oddać. Za takie korzyści... to ja podziękuję!
~Obserwator
500 zł na dziecko, to "kiełbasa wyborcza" PIS-u, i dzięki tej kiełbasie przejął władzę...
~Mama
Do autorki - czytam właśnie project ustawy, proszę powiedzieć skąd konkretnie Pani wzięłam informację, że świadczenia nie otrzyma matka samotnie wychowująca dzieci jeśli nie ma orzeczonego świadczenia alimentacyjnego - będę wdzięczna za numer artykułu.
~madmax36
Cytuje : "Wywiad srodowiskowystwierdzi marnotrawienie srodkow. "A to ciekawe . Urzedasy będą mialy jeszcze większą wladze. - bedzie tak . Pani mnie da a ja co miesiąc odpale ze 100 .

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki