REKLAMA

UPAŁY W POLSCENawet kilka tysięcy złotych dopłaty do klimatyzacji z rządowego programu

2023-07-13 10:15, akt.2023-08-23 12:48
publikacja
2023-07-13 10:15
aktualizacja
2023-08-23 12:48

Rządowe programy dofinansowania na podniesienie efektywności energetycznej budynku można wykorzystać na kupno klimatyzacji. Podpowiadamy, w jaki sposób można sfinansować zakup z programu „Mój prąd”, „Czyste powietrze” lub „Moje ciepło”?

Nawet kilka tysięcy złotych dopłaty do klimatyzacji z rządowego programu
Nawet kilka tysięcy złotych dopłaty do klimatyzacji z rządowego programu
fot. Andrey_Popov / / Shutterstock

W ostatnich dniach wysokie temperatury w Polsce dawały się we znaki. Klimatyzacja stopniowo staje się standardem w polskich domach i mieszkaniach. Jej zakup i montaż można częściowo sfinansować z rządowych programów. Sprawdź, jak obniżyć koszty za pomocą dofinansowania do klimatyzacji.

„Czyste powietrze” – nawet 11 tys. zł dotacji do klimatyzacji

Jedno z najwyższych dofinansowań do klimatyzacji można otrzymać w ramach programu „Czyste powietrze”. Maksymalnie dotacja wynosi 11 100 zł. Jednak warto pamiętać, że w rządowych dopłatach są limity. Dotyczą wysokości dochodu w rodzinie. W związku z tym kwota dotacji do klimatyzacji uzależniona jest od ich wysokości i wynosi:

  • do 4400 zł lub do 40 proc. kosztów – podstawowy poziom dofinansowania,
  • do 7 800 zł lub maksymalnie do 70 proc. kosztów  – podwyższony poziom dofinansowania,
  • 11 100 zł (100 proc. kosztów) – maksymalny poziom dofinansowania.

Beneficjent może otrzymać dopłatę z programu „Czyste powietrze” do klimatyzacji, jeżeli urządzenie posiada klasę efektywności energetycznej na poziomie minimum A+. O szczegółach rządowego projektu przeczytasz tutaj

„Mój prąd” – dopłata do klimatyzacji

Flagowy program „Mój prąd” (edycja 5.0) to kolejna z możliwości na obniżenie kosztów związanych z zakupem i montażem klimatyzacji. Beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 4400 zł, ale nie więcej niż 50 proc. kosztów kwalifikowanych

Aby skorzystać z dotacji z programu „Mój prąd”, trzeba spełnić jeden warunek. Klimatyzator musi działać na zasadzie pompy ciepła powietrze-powietrze. Urządzenie musi być wyposażone w funkcję grzania. W ten sposób spełnia wymagania stawiane przez NFOŚiGW w piątej edycji rządowego programu. Więcej na temat najnowszego naboru przeczytasz tutaj

„Moje ciepło” – dodatkowe pieniądze na klimatyzację

Bezzwrotne dofinansowanie na zakup i montaż klimatyzacji można otrzymać z programu „Moje ciepło”. Dopłaty z tego projektu to kwota od 7 do 21 tys. zł, nie więcej niż 30 proc. kosztów kwalifikowanych (lub 45 proc. dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny). 

Dofinansowanie można otrzymać wyłącznie na nowy dom o podwyższonym standardzie energetycznym. Aby nieruchomość została zakwalifikowana do tego poziomu, to wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) musi wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu.

Ulga termomodernizacyjna

Innym sposobem na zmniejszenie kosztów związanych z zakupem i montażem klimatyzacji jest skorzystanie z ulgi podatkowej. Odliczyć poniesione wydatki można w ramach ulgi termomodernizacyjnej w rocznym rozliczeniu podatkowym. Warto pamiętać, że również tym przypadku klimatyzacja musi być wyposażona w funkcję grzania. O szczegółach korzystania z ulgi termomodernizacyjnej pisaliśmy więcej w artykule pt. "Pieniądze na wymianę okien i pieca. Sprawdź opcję odliczenia w PIT"

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (24)

dodaj komentarz
ministerprawdy
To najfajniesze we wszystkich tych programach to to, że dopłacała całe społeczeństwo czyli ci których na to nie stać też. Taki transfer od biednych do bagatych. Rząd zabiera podatkami (VAT płacą wszyscy w sklepie - akcyzę, podatek od plastiku czy CO2 - rocznie rząd tylko z tego ostatniego ma z 90 mld) a potem wybrani dostaną dopłatę To najfajniesze we wszystkich tych programach to to, że dopłacała całe społeczeństwo czyli ci których na to nie stać też. Taki transfer od biednych do bagatych. Rząd zabiera podatkami (VAT płacą wszyscy w sklepie - akcyzę, podatek od plastiku czy CO2 - rocznie rząd tylko z tego ostatniego ma z 90 mld) a potem wybrani dostaną dopłatę do auta elektrycznego, inna firma dopłatę do ładowrki do tego auta czy dopłatę do klimy. )_
maxykaz
Tam jest KRYTERIUM DOCHODOWE. To jest program tylko dla pisich wyborców. Reszta ma na nich robić.
katzpodola
Z twoich wypocin wynika że wyborcy PO to nieudacznicy i miernoty skoro ich kryterium dochodowe jest bardzo niskie. To się kłóci z tym co mówi twój Brejza że PO to wykształceni z dużych miast. Pograżyłes swojego pana tym wpisem
zoomek
"W ostatnich dniach wysokie temperatury w Polsce dawały się we znaki. Klimatyzacja stopniowo staje się standardem w polskich domach i mieszkaniach. Jej zakup i montaż można częściowo sfinansować z rządowych programów. Sprawdź, jak obniżyć koszty za pomocą dofinansowania do klimatyzacji."
...
W ostatnich czasach wielu
"W ostatnich dniach wysokie temperatury w Polsce dawały się we znaki. Klimatyzacja stopniowo staje się standardem w polskich domach i mieszkaniach. Jej zakup i montaż można częściowo sfinansować z rządowych programów. Sprawdź, jak obniżyć koszty za pomocą dofinansowania do klimatyzacji."
...
W ostatnich czasach wielu facetom smotność daje się mocno we znaki - sprawdź jak otrzymać dopłaty do żony z certyfikatem bardzo chętnej, może być z importu z Indonezji albo Filipin.
Można to częściow spinansować w ramach nowego programu przed wyborami - gratis przelot i połowę kosztów zakupu żony od glowy rodziny w kraju pochodzenia.
...
W ostatnich czasach samotność daje się we znaki ciałopozytywnym kobietom. Nowy rządowy prorgam dopłat pozwal częściowo sfinansować import ciapatych z Pakistamu i Malezji - refundacj podlegają koszty przeloty ni opłacnie do czterech bić białej żony w miesiącu. Refundacji nie polegają zbliżenia intymne.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Chłodek + Jeszcze trochę i bez dofinansowania od miłościwie nam panujacych się słoika ogórków nie da nawet kupić! Wakacje na kartki, energia na kartki, węgiel na kartki, kllima na kartki, podręczniki na kartki, kredyt z dofinansowaniem, ksiazeczki mieszkaniowe. Czy coś wam to przypomina Wolacy? Coś wam już świta?
inwestor.pl
Rząd mi do wszystkiego dopłaca, a mam coraz mniej w portfelu. Jakim cudem?
taki-ktos-jak-ja
Mądrzy ludzie ostrzegali że zmierzamy z całą unia do komuny. I mieli rację. Ten proces coraz bardziej przyspiesza. A komuna jak się kończy, wiadomo.
lampeduza
Nie ma to jak bohaterski system rozdawnictwa kasy podatników na lewo i prawo. Obywatel nie ma sam zarobić i sam wydać zarobione. Obywatel ma być bezwolnym ludem, który mało pracuje i czeka na jałmużnę od omnipotentnych polityków. Te wszystkie programy rozdawnictwa, powinny nazywać się Tłuszcza +.
peluquero
dotują wszystko co ma się sprzedać xD

Powiązane: Mój prąd

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki