"Kierowco włącz światła!" Ostrzega algorytm

Sztuczna inteligencja rozpozna, czy kierowcy stojący na skrzyżowaniu mają włączone światła. Komunikat wyświetli się także w przypadku, gdy działać będzie tylko jeden reflektor. 

Sztuczna inteligencja ostrzega warszawskich kierowców
Sztuczna inteligencja ostrzega warszawskich kierowców (Autoblog.pl)

- Kierowco czerwonej mazdy! Włącz światła!!! – sztuczna inteligencja ostrzega kierujących, którzy stoją na skrzyżowaniu na Placu Unii w Warszawie. Algorytm wykrywa brak włączonych świateł oraz wyświetla komunikat na ekranie gdy sprawny jest tylko jeden reflektor. Rozpoznaje z 95% skutecznością kolor pojazdu i w 90% nie myli się w przypadku marki.

100 zł i 2 punkty karne? 

Algorytm rozpoznaje rodzaj i kolor pojazdu z odległości 200 metrów. System jest w stanie rozróżnić 120 kombinacji. Na powierzchni 165 metrów kwadratowych, na elewacji centrum handlowego „Plac Unii City Shopping” umieszczona została kurtyna LED, na której wyświetla się komunikat. Informacja pokazuje się tylko, dla kierowców stojących na skrzyżowaniu, którzy mogą ją przeczytać w tym samym momencie, w którym algorytm wykryje brak świateł.

 „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo” to projekt zrealizowany przez Social Network oraz polską policję. Kampania ma charakter edukacyjny, za skrzyżowaniem nie stoi policjant z lizakiem i gotowym mandatem na 100 zł i 2 punktami karnymi dla kierowców, którzy zapomnieli włączyć światła lub mają uszkodzony reflektor. 

Nadchodzi czwarta rewolucja

Sztuczna inteligencja, postępująca robotyzacja i automatyzacja procesów staje się codziennością. W ostatnim czasie Amazon poinformował, że „zatrudni” cztery razy więcej robotów niż ludzi w nowym centrum logistycznym w Polsce. Google przymierza się do budowania „inteligentnego miasteczka"

Pojawia się pytanie, czy Polska gotowa jest na krok w przyszłość? Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, 6% przedsiębiorców w Polsce korzysta w robotów przemysłowych i usługowych. Zamykamy stawki w światowych, europejskich i regionalnych rankingach.

DF

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 11 wwojtekw

Odstawiając na bok kwestię inwigilacji to "fascynujące" dla mnie jest to, że taki system działa, ale na autostradach nadal bramki jak w kraju 3go świata

! Odpowiedz
4 13 jko55

w wielu krajach europejskich nie ma takiego obowiązku w ciągu dnia i jest duuuzo bezpieczniej niz u nas

! Odpowiedz
0 1 andre_van_danswijk

Otóż to! W Polsce to nie światła, infrastruktura czy nawet alkohol są problemem, ale niska kultura jazdy. Choć szczęśliwie się powolutku poprawia.

! Odpowiedz
0 4 karbinadel odpowiada andre_van_danswijk

Jeśli jest obowiązek i 99% ma włączone światła, to wtedy ten 1% bez świateł stanowi realne zagrożenie

! Odpowiedz
1 10 karbinadel

Inaczej mówiąc: sztuczna inteligencja = totalna inwigilacja. I nawet nie będzie się na kogo poskarżyć, bo sztucznego członka nie da się pociągnąć do odpowiedzialności

! Odpowiedz
0 11 andre_van_danswijk

To ja jeszcze poproszę takie coś nad bramkami autostradowymi dla tych bezmyślnych spychaczy co jadą z niemogącym czekać rozwolnieniem tuż za zderzakiem aż nie skończę wyprzedzania.

! Odpowiedz
0 0 dziki_losos

Bodajże we Francji są za to grube mandaty. Przydałyby się w Polsce.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.