REKLAMA

"Kierowco włącz światła!" Ostrzega algorytm

2019-12-09 15:53
publikacja
2019-12-09 15:53

Sztuczna inteligencja rozpozna, czy kierowcy stojący na skrzyżowaniu mają włączone światła. Komunikat wyświetli się także w przypadku, gdy działać będzie tylko jeden reflektor. 

fot. Autoblog.pl / / Autoblog.pl

- Kierowco czerwonej mazdy! Włącz światła!!! – sztuczna inteligencja ostrzega kierujących, którzy stoją na skrzyżowaniu na Placu Unii w Warszawie. Algorytm wykrywa brak włączonych świateł oraz wyświetla komunikat na ekranie gdy sprawny jest tylko jeden reflektor. Rozpoznaje z 95% skutecznością kolor pojazdu i w 90% nie myli się w przypadku marki.

100 zł i 2 punkty karne? 

Algorytm rozpoznaje rodzaj i kolor pojazdu z odległości 200 metrów. System jest w stanie rozróżnić 120 kombinacji. Na powierzchni 165 metrów kwadratowych, na elewacji centrum handlowego „Plac Unii City Shopping” umieszczona została kurtyna LED, na której wyświetla się komunikat. Informacja pokazuje się tylko, dla kierowców stojących na skrzyżowaniu, którzy mogą ją przeczytać w tym samym momencie, w którym algorytm wykryje brak świateł.

 „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo” to projekt zrealizowany przez Social Network oraz polską policję. Kampania ma charakter edukacyjny, za skrzyżowaniem nie stoi policjant z lizakiem i gotowym mandatem na 100 zł i 2 punktami karnymi dla kierowców, którzy zapomnieli włączyć światła lub mają uszkodzony reflektor. 

Nadchodzi czwarta rewolucja

Sztuczna inteligencja, postępująca robotyzacja i automatyzacja procesów staje się codziennością. W ostatnim czasie Amazon poinformował, że „zatrudni” cztery razy więcej robotów niż ludzi w nowym centrum logistycznym w Polsce. Google przymierza się do budowania „inteligentnego miasteczka"

Pojawia się pytanie, czy Polska gotowa jest na krok w przyszłość? Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, 6% przedsiębiorców w Polsce korzysta w robotów przemysłowych i usługowych. Zamykamy stawki w światowych, europejskich i regionalnych rankingach.

DF

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
wwojtekw
Odstawiając na bok kwestię inwigilacji to "fascynujące" dla mnie jest to, że taki system działa, ale na autostradach nadal bramki jak w kraju 3go świata
jko55
w wielu krajach europejskich nie ma takiego obowiązku w ciągu dnia i jest duuuzo bezpieczniej niz u nas
andre_van_danswijk
Otóż to! W Polsce to nie światła, infrastruktura czy nawet alkohol są problemem, ale niska kultura jazdy. Choć szczęśliwie się powolutku poprawia.
karbinadel odpowiada andre_van_danswijk
Jeśli jest obowiązek i 99% ma włączone światła, to wtedy ten 1% bez świateł stanowi realne zagrożenie
karbinadel
Inaczej mówiąc: sztuczna inteligencja = totalna inwigilacja. I nawet nie będzie się na kogo poskarżyć, bo sztucznego członka nie da się pociągnąć do odpowiedzialności
andre_van_danswijk
To ja jeszcze poproszę takie coś nad bramkami autostradowymi dla tych bezmyślnych spychaczy co jadą z niemogącym czekać rozwolnieniem tuż za zderzakiem aż nie skończę wyprzedzania.
dziki_losos
Bodajże we Francji są za to grube mandaty. Przydałyby się w Polsce.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki