Kielce: dyrektorka urzędu pracy oskarżona o przyjęcie łapówki

2016-12-30 14:09
publikacja
2016-12-30 14:09
fot. remik44992 / YAY Foto

O przyjęcie 3,5 tys. złotych łapówki od dwóch świętokrzyskich przedsiębiorców oskarżyła kielecka prokuratura 56-letnią dyrektorkę Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, Małgorzatę S. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany w piątek do Sądu Rejonowego w Kielcach.

S. w połowie września 2015 r. została zatrzymana przez funkcjonariuszy CBA, a prokuratura przedstawiła jej wówczas zarzut przyjęcia łapówki. Kobieta nie przyznała się.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Kielcach. Jak wynika z komunikatu prasowego przekazanego w piątek przez rzecznika kieleckiej prokuratury Daniela Prokopowicza, akt oskarżenia obejmuje zarzuty wobec czterech osób.

Dyrektorce PUP zarzucono, przyjęcie - w związku z pełnioną funkcją publiczną 3,5 tys. zł korzyści majątkowej, w zamian za zawarcie umów na zorganizowanie stażu dla konkretnej osoby w firmie prowadzonej przez dwóch świętokrzyskich przedsiębiorców, którzy mieli jej wręczyć łapówkę oraz w zamian za przychylne nastawienie do składanych przez nich w przyszłości w urzędzie wniosków.

Przedsiębiorcy - 45-letni Hieronim Ł. i 48-letni Grzegorz Ł. - są podejrzani o wręczenie S. łapówki. Hieronim Ł. miał też powoływać się na wpływy w urzędzie pracy i w zamian za przyjęcie 100 zł łapówki podjąć się pośrednictwa w załatwieniu tam sprawy dla 50-letniej Janiny M. Kobieta jest podejrzana o wręczenie 45-latkowi łapówki.

W toku śledztwa podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Małgorzata S. oraz przedsiębiorcy składali wyjaśnienia w sprawie. Janina M. odmówiła składania wyjaśnień. Za zarzucane oskarżonym czyny, grozi im kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

W momencie zatrzymania Małgorzata S. była kandydatką PSL w wyborach do Senatu, w okręgu obejmującym Kielce i powiat kielecki. Po zatrzymaniu została zawieszona w prawach członka partii. Władze PSL cofnęły jej też rekomendację w wyborach i wezwały, by wycofała się ze startu (kandydaturę już zarejestrowano, więc nie mógł wycofać jej sam komitet).

Później kobieta publicznie ogłosiła, że jest niewinna i że nie wycofa się ze startu w wyborach. Nie zdobyła mandatu senatora - w okręgu, w którym startowała uzyskała 13,27 proc. poparcia (trzeci wynik), po zwycięskim kandydacie PiS (46,06 proc. głosów) i kandydacie niezależnym, który miał 40,67 proc. poparcia głosujących.

Dyrektor PUP jest też radną sejmiku wojewódzkiego - zasiada w komisji budżetu i finansów (pod koniec września ub.r odwołano ją z funkcji szefowej tej komisji). (PAP)

ban/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki