Kiedy sprzedawca musi zwrócić pieniądze za towar wraz z odsetkami?

Robiąc zakupy w sklepach internetowych, konsumenci mogą skorzystać z możliwości zwrotu towaru bez podania przyczyny w terminie 10 dni od daty otrzymania zamówienia. Jeśli za zamówiony towar zapłacili przelewem na konto sklepu, a dopiero po tym towar został im wydany, zyskują szczególne uprawnienia.

Przepisy te mają na celu ochronę interesów konsumentów, którzy - kupując towar poza lokalem przedsiębiorstwa - nie mają możliwości zapoznania się z nim, przetestowania jego działania itp.

Masz 10 dni na zwrot towaru

Jeśli konsument nabył towar poza lokalem przedsiębiorstwa (na przykład zakup od akwizytora) lub na podstawie umowy zawartej na odległość (na przykład z katalogu wysyłkowego lub przez internet), wówczas przysługuje mu prawo rezygnacji z towaru bez podania przyczyn w terminie 10 dni od zawarcia umowy. Wystarczy przed jego upływem złożyć (na przykład wysłać listem poleconym) oświadczenie na piśmie. W takiej sytuacji sprzedawca ma obowiązek niezwłocznie (a maksymalnie w ciągu 14 dni) zwrócić całą uiszczoną przez nas kwotę wraz z ustawowymi odsetkami.
Źródło: UOKiK
Sprzedawca, który za zwrócony towar opłacony wcześniej w formie przedpłaty oddaje klientowi pieniądze, jest zobowiązany do zapłaty także odsetek ustawowych od dnia dokonania przez klienta przedpłaty na konto sklepu. Od 2008 roku wynoszą one 13 proc. w skali roku.

Mówi o tym art. 3 Ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny: "W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.

Przykład: kupujemy w e-sklepie sprzęt grający za 7000 zł, płacimy za niego przelewem na konto sklepu, a sprzęt otrzymujemy po 12 dniach, a więc nasze pieniądze leżały tyle czasu na koncie sprzedawcy. Korzystamy z prawa zwrotu towaru bez podania przyczyny w ciągu 10 dni od jego otrzymania. Powiadamy o tym sklep w piśmie dołączonym do zwracanego towaru. Sprzedawca w tej sytuacji powinien zwrócić nam 7000 zł + odsetki ustawowe w kwocie 29 zł 92 grosze.

W pewnych okolicznościach kupujący pozbawiają się możliwości zwrotu towaru w ciągu 10 dni nie zdając sobie z tego sprawy. Więcej na temat w tekście Kupując w internecie, nie zawsze możesz zwrócić towar w ciągu 10 dni.

Katarzyna Waś-Smarczewska
Bankier.pl
k.was@bankier.pl

Katarzyna Waś-Smarczewska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 konstancjabe

Chce Pan/i zarabiać prawdziwe i duże pieniądze?? Jeśli tak to mam dla Pani/a propozycję, gdzie po zobaczeniu prezentacji uzna Pan/i,że to co robiła Pan/i do tej pory to była tylko strata czasu.
Wejdź i sprawdź http://moneygift.eu/?usr=Konstancja

! Odpowiedz
0 0 ~HermesConsulting

Witam,
jeżeli sprzedawca nie chce uznać reklamacji lub oddać pieniędzy,trzeba walczyć o swoje racje. Pomagamy w takich sprawach konsumentom. Proszę pisać: reklamacje@hermesconsulting.pl
pozdrawiamy

! Odpowiedz
0 1 ~rysio

to nieprawda?sprzedawca nie zwraca pieniędzy za wysylke towaru ktora jest zazwyczaj sporo warta więcej niż 13% w skali roku więc konsument musi stracić.prawo nie reguluje wysokości kwoty za wysylke(koszty poniesione przez sprzedawcę)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 d_art

zakup na aukcji dokonalem w grudniu do dzis ani kasy ani towaru strata prawie 400zł wlasciciele serwisu mnie olali cieplym moczem policja zbywa terminami prawo do odzyskania kasy od serwisu mija z terminem .. a wy mi tu o odsetkach prawicie. Nic tylko wiecej przyzwolen dla takich jak shine&beauty czy im podobni a serwis z pewnoscia sie wzbogaci

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~wfkyqeggntn

xl0MhQ mhuaaflyistj, [url=http://qpfzgzplevsl.com/]qpfzgzplevsl[/url], [link=http://lzscscjgbzro.com/]lzscscjgbzro[/link], http://txrhatarjmfp.com/

! Odpowiedz
0 0 ~bomba

Jeden nasz minister chce wprowadzić przepis żeby w Europie nie odmówili jego żonie sprzedaży butów/jak śmiali?/ albo chociaż żeby dali odsetki ? - taki sam absurd

! Odpowiedz
1 0 ~Luksander

Bajeczka. Tylko kupowac samochody co 2 tygodnie i oddawac. Odsetki lepsze niz w jakimkolwiek banku. ktory dealer na to pojdzie?

! Odpowiedz
0 0 katarzynawas

~Święty - tak, to prawda, z tego powodu ten przepis spotyka się z coraz częstszą krytyką.

! Odpowiedz
0 0 ~Święty

Jak zwykle, nasze prawo jest doskonałe. Po co lokować pieniądze w Bankach - nawet na 5% i płacic podatek Balki ? Zamawiamy towary, robimy przelewy, zwracamy bez podania przyczyny i jak znalazł - mamy 13% odsetek a nie np. 4%. Ciekawy sposób na biznes. trudno nawet znaleźć inną inwestycję tak bezpieczną i o takiej stopie zwrotu. Oczywiście konieczna dywersyfikacja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl