Jako studentka II roku zdecydowałam się na dobrowolne opłacanie składki na ubezpieczenie społeczne od 1 maja 2015 r., od najniższej podstawy. Czy po podjęciu decyzji o przystąpieniu do ubezpieczenia, muszę dokonać wyboru OFE? W jakim terminie? Jak tego dokonać? Jeśli tak, to jaka składka zostanie odprowadzona do OFE? Proszę o podanie podstawy prawnej.



Uzyskanie członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym, co do zasady następuje z chwilą zawarcia umowy z funduszem, jeżeli:
- w dniu zawarcia pierwszej umowy z otwartym funduszem osoba przystępująca do otwartego funduszu podlega lub podlegała, w okresie 4 miesięcy przed dniem zawarcia umowy, ubezpieczeniu emerytalnemu w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych;
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokona odpowiedniego wpisu lub zmian w Centralnym Rejestrze Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych, o którym mowa w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych.
Jeśli Pani chce, aby część składek z tytułu ubezpieczenia społecznego trafiła do OFE, musi Pani najpierw podpisać umowę z wybranym funduszem emerytalnym. Od 1 lipca 2014 r. przynależność do OFE nie jest już obowiązkowa. Jeśli jednak osoby rozpoczynające aktywność zawodową zdecydują się na ten krok, umowę z otwartym funduszem emerytalnym powinna zostać zawarta we wspomnianym wyżej okresie 4 miesięcy od dnia, w którym nastąpiło podleganie ubezpieczeniu społecznemu (emerytalno-rentowemu).
ReklamaGdy w takim terminie umowa nie zostanie zawarta, ZUS nie będzie przekazywał części składki do otwartego funduszu emerytalnego, a zaewidencjonuje ją na subkoncie w ZUS. Decyzję o przynależności do OFE będzie można następnie zmienić. Taka możliwość po raz pierwszy pojawi się w 2016 r., a później będzie można z niej skorzystać co cztery lata. Na zmianę decyzji będą zawsze cztery miesiące – od 1 kwietnia do 31 lipca danego roku. Wysokość składki, jaka będzie odprowadzana do OFE wynosi 2,92 proc. wynagrodzenia, w Pani wypadku od obniżonej podstawy wymiaru tej składki.
![]() |
adw. Łukasz Wieszczeczyński Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska www.adwokaci-twz.pl |
Podstawa prawna:

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Art. 81 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych ( tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 989 ze zm.)
Art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ( tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 1442, ze zm.)