REKLAMA

Kiedy osoba rozpoczynająca ubezpieczenie w ZUS dokonuje wyboru OFE?

2015-06-01 09:58
publikacja
2015-06-01 09:58

Jako studentka II roku zdecydowałam się na dobrowolne opłacanie składki na ubezpieczenie społeczne od 1 maja 2015 r., od najniższej podstawy. Czy po podjęciu decyzji o przystąpieniu do ubezpieczenia, muszę dokonać wyboru OFE? W jakim terminie? Jak tego dokonać? Jeśli tak, to jaka składka zostanie odprowadzona do OFE? Proszę o podanie podstawy prawnej.

Kiedy osoba rozpoczynająca ubezpieczenie w ZUS dokonuje wyboru OFE?
Kiedy osoba rozpoczynająca ubezpieczenie w ZUS dokonuje wyboru OFE?
fot. thinkstock / / Bankier.pl
(ingimage)

Uzyskanie członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym, co do zasady następuje z chwilą zawarcia umowy z funduszem, jeżeli:

  1. w dniu zawarcia pierwszej umowy z otwartym funduszem osoba przystępująca do otwartego funduszu podlega lub podlegała, w okresie 4 miesięcy przed dniem zawarcia umowy, ubezpieczeniu emerytalnemu w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych;
  2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokona odpowiedniego wpisu lub zmian w Centralnym Rejestrze Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych, o którym mowa w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jeśli Pani chce, aby część składek z tytułu ubezpieczenia społecznego trafiła do OFE, musi Pani najpierw podpisać umowę z wybranym funduszem emerytalnym. Od 1 lipca 2014 r. przynależność do OFE nie jest już obowiązkowa. Jeśli jednak osoby rozpoczynające aktywność zawodową zdecydują się na ten krok, umowę z otwartym funduszem emerytalnym powinna zostać zawarta we wspomnianym wyżej okresie 4 miesięcy od dnia, w którym nastąpiło podleganie ubezpieczeniu społecznemu (emerytalno-rentowemu).

Reklama

Gdy w takim terminie umowa nie zostanie zawarta, ZUS nie będzie przekazywał części składki do otwartego funduszu emerytalnego, a zaewidencjonuje ją na subkoncie w ZUS. Decyzję o przynależności do OFE będzie można następnie zmienić. Taka możliwość po raz pierwszy pojawi się w 2016 r., a później będzie można z niej skorzystać co cztery lata. Na zmianę decyzji będą zawsze cztery miesiące – od 1 kwietnia do 31 lipca danego roku. Wysokość składki, jaka będzie odprowadzana do OFE wynosi 2,92 proc. wynagrodzenia, w Pani wypadku od obniżonej podstawy wymiaru tej składki.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Art. 81 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych ( tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 989 ze zm.)

Art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ( tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 1442, ze zm.)

Źródło:
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~oburzony
Najważniejsze,żeby posadzić za kratki złodzieji z PoPisu z Rostowskim na czele odpowiedzialnych za kradzież oszczędności obywateli i bez ich zgody przeniesienie i ch z OFE do ZUS...To hańba i pogwałcenie elementarnych praw własności...Złodzieje z PoPisu muszą za to p[onieść pełną odp[owiedzialność a obywatelom należą się sute odszkodowania.Najważniejsze,żeby posadzić za kratki złodzieji z PoPisu z Rostowskim na czele odpowiedzialnych za kradzież oszczędności obywateli i bez ich zgody przeniesienie i ch z OFE do ZUS...To hańba i pogwałcenie elementarnych praw własności...Złodzieje z PoPisu muszą za to p[onieść pełną odp[owiedzialność a obywatelom należą się sute odszkodowania...Komorowski skompromitowany godząć się natą geabież-nic d\zuiwnego,że odpadł...

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki