REKLAMA

Karuzela z prezesami. Aż 10 banków wymieniło szefa w 2017 r.

Wojciech Boczoń2018-03-21 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2018-03-21 06:00

Miniony rok był wyjątkowy pod względem zmian personalnych w ścisłym kierownictwie banków. W fotelach prezesów zasiadło aż 10 nowych osób. Odchodzący szefowie pobrali milionowe odprawy.

Najdłużej urzędującymi prezesami banków komercyjnych, którzy wciąż piastują swoje stanowiska, są Sławomir S. Sikora z Citi Handlowego, Krzysztof Kalicki z Deutsche Banku i Piotr Czarnecki z Raiffeisen Polbanku. Wszyscy trzej panowie objęli stanowiska w 2003 roku. Długim stażem mogą się pochwalić także Zbigniew Jagiełło z PKO BP (od 2009 r.) i Cezary Stypułkowski (od 2010 r.). 

fot. Antartis / / YAY Foto

W ponad połowie banków komercyjnych do zmian na stanowisku szefa doszło w ciągu ostatnich 2 lat. Rekordowy pod tym względem okazał się 2017 r. – wówczas zmieniła się obsada aż na 10 stanowiskach. Kadrową karuzelę rozpoczął z początkiem stycznia 2017 r. Artur Klimczak, który objął stanowisko prezesa zarządu Getin Noble Banku. Zastąpił Krzysztofa Rosińskiego kierującego bankiem od 2010 roku. Klimczak objął stery w trudnym dla banku momencie – kurs akcji Getinu spadł do historycznych minimów, a wartość banku spadła do 1 mld zł. Jego zadaniem jest postawienie banku na nogi.

Staż obecnych szefów banków w Polsce

Bank

Nazwisko prezesa zarządu

Data objęcia stanowiska

Alior Bank

Katarzyna Sułkowska

2018 - III (p.o.)

BOŚ

Bogusław Białowąs

2017 - XI

BGŻ BNP Paribas

Przemysław Gdański

2017 - XI (p.o.)

Bank BPH

Paweł Bandurski

2017 - X

Credit Agricole

Piotr Kwiatkowski

2017 - X

Idea Bank

Tobiasz Bury

2017 - X (p.o.)

Toyota Bank

Bogdan Grzybowski

2017 - X

Eurobank

Alexis Lacroix

2017 - VII

Bank Pekao

Michał Krupiński

2017 - I

Getin Noble Bank

Artur Klimczak

2017 - I

Bank Pocztowy

Sławomir Zawadzki

2016 - IX

BZ WBK

Michał Gajewski

2016 - V

ING Bank Śląski

Brunon Bartkiewicz

2016 - IV (oraz w latach 2004-2009)

Nest Bank

Marek Kulczycki

2015 - X (w FM Banku PBP)

HSBC Bank Polska

Michał Mrożek

2014 - XII

Plus Bank

Tomasz Krzak

2014 - IX

Bank Millennium

Joao Bras Jorge

2013 - X

Volkswagen Bank

Mikołaj Woźniak

2013 - IV

DNB

Artur Tomaszewski

2012 - IV

mBank

Cezary Stypułkowski

2010 - X

PKO BP i Inteligo

Zbigniew Jagiełło

2009 - X

Citi Handlowy

Sławomir S. Sikora

2003

Raiffeisen Polbank

Piotr Czarnecki

2003

Deutsche Bank

Krzysztof Kalicki

2003

Źródło: Bankier.pl

W czerwcu 2017 roku rada nadzorcza Banku Pekao odwołała ze stanowiska prezesa Luigi Lovaglio. Włoch zasiadał w fotelu prezesa od maja 2011 roku. Był to jeden z najlepiej zarabiających bankowców w Polsce – w ciągu sześciu lat prezesowania powiększył stan swojego konta o 52 mln zł. Miejsce Lovaglio zajął Michał Krupiński, który uczestniczył w operacji przejęcia kontroli nad Pekao przez PZU i PFR. Do marca 2017 Krupiński zasiadał w fotelu szefa PZU.

Także w czerwcu ze stanowiskiem prezesa zarządu Alior Banku pożegnał się Wojciech Sobieraj. Alior Bank oraz Alior Sync (obecnie T-Mobile Usługi Bankowe) to jego dzieci – Sobieraj budował te instytucje od zera. W jego fotelu zasiadł wiceprezes Michał Chyczewski, który pełnił obowiązki prezesa zarządu do 12 marca 2018 roku. Po nieoczekiwanej rezygnacji, jego miejsce zajęła Katarzyna Sułkowska, która podobnie jak Sobieraj związana jest z bankiem od 2008 roku.

Przed wakacjami doszło do zmiany na stanowisku szefa BOŚ. Obowiązki prezesa przejął Bogusław Białowąs. Jego poprzednikiem był Stanisław Kluza, który w latach 2006-11 piastował stanowisko przewodniczącego KNF.

Jesienna zmiana warty

Kolejne zmiany miały miejsce w październiku. Wówczas prezesów zmieniły cztery banki – Bank BPH, Credit Agricole, Idea Bank i Toyota Bank. Po rezygnacji Grzegorza Jurczyka, w fotelu szefa BPH zasiadł Paweł Bandurski, który wcześniej jako wiceprezes odpowiadał za Pion Zarządzania Ryzykiem. Piotr Kwiatkowski zastąpił natomiast na stanowisku prezesa Credit Agricole Romualda Szeligę. Kwiatkowski od 2013 roku był wiceprezesem banku odpowiadającym za bankowość korporacyjną i inwestycyjną oraz rynki kapitałowe. Z kolei w fotelu szefa Toyota Banku zasiadł Bogdan Grzybowski. Zastąpił Georga Jugnara, który pełnił te obowiązki po wcześniejszym odwołaniu Piotra Judy.

fot. /

W tym samym miesiącu z Idea Banku odszedł Jarosław Augustyniak, kierujący bankiem od samego początku, czyli od 2010 r. Na jego miejsce rada nadzorcza powołała wiceprezesa zarządu Tobiasza Burego, który związany jest z Idea Bankiem od 2016 roku. W listopadzie rada nadzorcza Banku BGŻ BNP Paribas powołała Przemysława Gdańskiego na stanowisko wiceprezesa banku i powierzyła mu kierowanie pracami zarządu. Gdański zastąpił w fotelu prezesa Tomasza Bogusa.

Miliony na odprawy dla prezesów

Odchodzący prezesi zgarnęli sowite odprawy. Rekordzistą był jak zwykle Luigi Lovaglio z Banku Pekao, który po sześciu miesiącach 2017 roku pobrał 9,8 mln zł. Alior Bank wypłacił Wojciechowi Sobierajowi za taki sam okres 6,2 mln zł. Tomasz Bogus Z BGŻ BNP Paribas za po 10 miesiącach odebrał 3,8 mln zł,  a Jarosław Augustyniak z Idea banku 1,4 mln. Pełne zestawienie zarobków prezesów w 2017 roku opublikowaliśmy w tym tekście.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
bentley66
Czy warto wejść w inwestowanie z Hot forex?
qrara
Na te milionowe odprawy zapracowali sprzedając 700 tys. rodzin kredyty pułapki, przyczyniając się tym samym do rozwoju polskiej gospodarki. Tu również należy się hołd kolejnemu rządowi, który tak bardzo dba o obywateli.
marcin321
Mam nadzieję, że ostatnie zdanie Twojej wypowiedzi to sarkazm?
qrara odpowiada marcin321
To chyba oczywiste.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki