Prezes Lovaglio, czyli 52 mln zł w sześć lat

Odwołany w środę z funkcji prezesa Pekao Luigi Lovaglio był jednym z najlepiej - o ile nie najlepiej - opłacanych menadżerów w Polsce. Za sześć lat prezesowania bankowi zarobił blisko 52 mln zł.

51,7 mln zł przez sześć lat - tyle dokładnie zarobił Włoch. To średnio 8,6 mln zł rocznie, 165 tysięcy zł tygodniowo i 23,6 tysiąca zł dziennie. Najlepszym rokiem dla Lovaglio był 2015, gdy jego portfel zasiliło aż 13,2 mln zł z Pekao. Obfity był także ubiegły rok, gdy bank wypłacił mu 11,9 mln zł. Wyniki te wyraźnie odbiegają od ubiegłych lat, duża w tym jednak rola akcji fantomowych przydzielanych członkom zarządu. W 2015 roku Lovaglio otrzymał także 1,2 mln zł dodatku z tytułu pracy poza krajem zamieszkania.

Dodatkowo wynagrodzenie stałe Włocha z roku na rok rosło - w 2012 roku było to 3,5 mln zł, podczas gdy w 2016 roku już niemal 4,4 mln zł. W latach 2013-16 istotną część wpływów stanowiło także wynagrodzenie zmienne, do którego zaliczały się wszelakie premie. 

Powyższe wyliczenia nie biorą pod uwagę roku 2017, którego także niemal połowę Włoch przesiedział na stanowisku prezesa. Z informacji "Pulsu Biznesu" wynika, że nie jest przewidziana wypłata odprawy, ten element nie powiększy więc najprawdopodobniej i tak już sporej sumy.

Od lat w Pekao

Warto jednak dodać, że Lovaglio nie był prezesem z przypadku. Pracę w UniCredit zaczął jeszcze w 1973 roku, w 1997 był już zaś szefem Departamentu Planowania Strategicznego. Właśnie z racji pełnionej funkcji angażował się w fuzje i przejęcia organizowane przez Włochów. Z Pekao współpracę zaczął w 1999 roku, by w 2003 roku znaleźć się w zarządzie banku. Prezesem oficjalnie stał się w maju 2011 roku, wcześniej jednak - choć zasiadał w tylnym fotelu - wielu w nim właśnie upatrywało "pociągającego za sznurki". Nasze zestawienie obejmuje jednak okres od 2011 roku, a więc oficjalnej prezesury Lovaglio.

Prezes Lovaglio, czyli 52 mln zł w sześć lat
Prezes Lovaglio, czyli 52 mln zł w sześć lat (fot. Jacek Lagowski / FORUM)

Pod wodzą Lovaglio Pekao przez wiele lat utrzymywał pozycję drugiego pod względem aktywów banku komercyjnego w Polsce. Przez długie okresy jego bank był także największym podmiotem notowanym na GPW. Dodatkowo Włochowi udało się wypracować pewną autonomię od kontrolującego spółkę UniCreditu, oparł się on także - jako jeden z niewielu - pokusie udzielania kredytów frankowych. W kontekście wysokich zarobków należy więc podkreślić, że miał on również ponadprzeciętne kompetencje. Czy uzasadniające tak wysoką pensję? Cóż, Pekao było wówczas bankiem będącym w prywatnych rękach, właściciele płacili więc Włochowi swoimi pieniędzmi.

Jego odwołanie to zaś pokłosie zmian właścicielskich jakie nastąpiły w banku 7 czerwca. Skarb Państwa, który teraz posiada kontrolę nad Pekao, nie podał jednak jeszcze nazwiska nowego prezesa.

Adam Torchała

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Wojek

Obracał pewnie nie tylko polskimi pieniędzmi.

! Odpowiedz
2 5 astra69

No teraz to chyba biedaczysko będzie przymierał głodem. Ne bezrobocie. Cóż za okrutny los ...

! Odpowiedz
13 3 mabmab

dlaczego jatrzycie - idziecie reka w reke z populizmem? Wstyd

! Odpowiedz
1 5 ~Janek01

Ile emigrantów musi wysłać taka sume do Polski.

! Odpowiedz
2 5 ~Frankster

A my od 6 lat nie mozemy wywalczyc zeby panstwo splacilo kredyty za nasze wille i apartamenty

! Odpowiedz
8 6 orle

Proszę przeczytać tekst pod poniższym linkiem. Tam jest podane, co robią i co należy myśleć o banksterach oraz w jaki sposób należy zlikwidować ich przestępcze praktyki.

https://www.bankier.pl/forum/temat_o-systemowej-przyczynie-inflacji-i-zaburzen-koniunktury,24918721.html

! Odpowiedz
6 15 ~obserwator

Uczciwy cwaniak. On to wszystko robił dla dobra banku. Poświęcił się dla nas byśmy nie musieli!

! Odpowiedz
7 6 tomek323

ten to może coś jeszcze potrafił, ale ten poprzedni pajac ? zarabiał wtedy podobnie zdaje się .....

! Odpowiedz
12 14 ~Polak

Odprawa tyle samo kopów w włoską dupę

! Odpowiedz
11 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne