Kardiologia boi się finansowego zawału

Gdyby udało się zabrać miliard zł kardiologii, można by dodać psychiatrii. Tak chciałoby Ministerstwo Zdrowia, ale skutków takiej operacji boją się nie tylko kardiolodzy.

Kardiologia boi się finansowego zawału
Kardiologia boi się finansowego zawału (fot. Szymon Laszewski / FORUM)

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowała propozycje nowych stawek za leczenie ostrych zespołów wieńcowych. Prawie wszystkie procedury zostały mocno przecenione - pisze "Gazeta Wyborcza".

Np. angioplastyka wieńcowa z implantem jednego stentu, kosztująca NFZ do tej pory 12 tys.740 zł, miałaby kosztować 4690 zł a stawka za wszczepienie stymulatora serca po zawale została obniżona o ponad 12 tys. zł. Średnio koszt wszystkich procedur obniżono o jedną trzecią. Wprowadzenie nowych cen oznaczałoby, że z 3 mld zł, które do tej pory NFZ przeznaczał na leczenie chorych z zawałami, można by zaoszczędzić 1 mld zł.

Wśród kardiologów zawrzało. "Wprowadzenie nowych taryf to będzie jedna wielka tragedia" - ocenia prof. Robert Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Lekarze rezydenci chcą podwyżek

Porozumienie Rezydentów OZZL od dłuższego czasu domaga się podwyżek, ale Ministerstwo Zdrowia nie planuje obecnie zmiany ich wynagrodzeń.

Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wystartowało na początku maja z akcją "Recepta na dobrą zmianę". Przedstawiciele twierdzili, że w związku z nieskutecznością dotychczasowych działań, czuje się zmuszone do podjęcia kolejnych.

Przekonują, że niskie wynagrodzenie lekarza rezydenta to jedna z największych przeszkód, która uniemożliwia wielu lekarzom w Polsce zdobycie specjalizacji.

Młodzi lekarze, odbywający szkolenie specjalizacyjne, apelują, by w przygotowywanym przez Ministerstwo Zdrowia rządowym projekcie nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty znalazł się przepis podwyższający pensje rezydentów.

Wynagrodzenie lekarza rezydenta, regulowane zapisami tej ustawy, wynosi obecnie "70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ubiegły rok". Wysokość zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego w pierwszych dwóch latach rezydentury wynosi, jak podawało w lutym MZ, 3170 zł, po dwóch latach rezydentury - 3458 zł, zaś w dziedzinach określonych jako priorytetowe wynosi odpowiednio - 3602 zł oraz 3890 zł (są to kwoty brutto).(PAP)

ktl/ akw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~hm

Wsrod kardiologow zawrzalo koniec krecenia lodow za nasze pieniadze hemodynamiki powstawaly jak grzyby po deszczu tak samo z dializami "kasa kasa..."jestem ciekaw ile jest realnie wyceniona koronografia ?(2tys?)a naciagaja i biora 12tys

! Odpowiedz
2 2 ~west

Kiedy wprowadzona zostanie karta z chipem dla kazdego pacjenta????? Tego od 25 lat jak diabeł swieconej wody najbardziej obawia się kto?????? Lekarze, ordynatorzy itd. Dlaczego? ??? Ano dlatego, że tak jak kazda każda operacja kartą bankomatowa widoczna jest w systemie bankowym takmi każdy Twój pobyt byłby widoczny systemie NFZ. Widać byłoby jak na dłoni jak wygląda zajetosc łóżek szpitalnych, zużycie leków, zabiegów, czas pracy ww itd. Im metniejsza woda tym.......no no no ..... masz to na końcu języka? ????? Masz!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~pan-lekarz

to mała strata i tak 90% moich kolegów z roku pracuje jako lekarze za granicą.

! Odpowiedz
2 13 ~Jasko

Widzimy, jak PiS dochodzi to ściany. Do tej pory było obiecywanie: tu zwiększymy, tam damy, tu dorzucimy. Prawda jest taka: aby komuś dać drugiemu trzeba zabrać. Aby ten oszukańczy proceder jestł przez społeczeństwo akceptowany, gdyż najczęściej wygląda to tak, że państwo daje bezpośrednio, a zabiera pośrednio - za pośrednictwem np. zaszczutych banków, czy sieci handlowych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 ~pisda

Zgodnie z wartościami chrzescijanskimi wszystkie baby sprowadzic do roli rozpłodowej.
Lekarki, urzedniczki, prawniczki i pozostałe z wyższym wykszałceniem wywalić z roboty.
Maja rodzić!
Zmniejszy to bezrobocie i żądania

! Odpowiedz
0 3 ~piotr

coś jak III rzeszy
na razie jest socjalistycznie a będzie wysoce narodowo

! Odpowiedz
1 3 ~Karbowy

W rzeczy samej. Ratowanie szkodliwych zombie w rodzaju CZD to ... ratowanie biznesów mafii profesorskiej. Dzieci głosu tu nie mają.

! Odpowiedz
0 2 ~eli

Akurat CDZ jest wysokospecjalistycznym zombie. Często są tam podejmowane procedury, które nie przyniosą zysków ale uratują pacjenta...

! Odpowiedz
0 1 ~ron2000

Ciekawe jakby jakieś tam ministerstwo, czy jego agencja wyceniło refundację kosztów np. chleba, jajek, jabłek i 2000 innych produktów jakbyśmy mieli zapis w konstytucji, że Polakom jedzenie należy się za darmo.:) Pojawiły by się potężne lobby segmentów spożywczych. Podobnie jest w usługach medycznych, nie ma rynku więc ktoś coś "wycenia".


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~Paneth

MZ próbuje wybadać, jak mocno można dokręcić śrubę. Oprócz przeceny procedur zmniejszają też kontrakty na świadczenia w szpitalach (= będą mniej płacić).
Szukają kasy na 500+ w przyszłym roku.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.