REKLAMA

Kancelaria premiera utajnia raport o ZUS

2014-09-22 23:32
publikacja
2014-09-22 23:32
Kancelaria premiera utajnia raport o ZUS
Kancelaria premiera utajnia raport o ZUS
fot. STANISLAW KOWALCZUK /

Kancelaria premiera utajnia raport z kontroli ZUS - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".


Zakład został skontrolowany także przez Najwyższą Izbę Kontroli. Raport NIK był jawny, a na reakcję ZUS-u nie trzeba było długo czekać. Zarzut Izby dotyczył tego, że do 2013 roku ZUS nie znał faktycznego zadłużenia przedsiębiorstw. To efekt nieprawidłowego działania systemu informatycznego, na który przeznaczono od 1997 roku 3 miliardy złotych.

Co znajduje się w raporcie KPRM? Nie wiadomo. Efekty kontroli opatrzono w kancelarii premiera pieczęcią "informacja niejawna o klauzuli zastrzeżone". Członkowie rady nadzorczej ZUS, którzy znają rządowy raport, mają zakaz mówienia o nim. Tymczasem posłowie domagają się odtajnienia raportu.

Według nieoficjalnych wiadomości gazety, jeden z zarzutów raportu dotyczy braku praw majątkowych do programów obsługujących system informatyczny ZUS.


Komentarz eksperta

główny analityk Bankier.pl
Wszyscy wiedzą, ale mówić nie wolno

O przekrętach przy informatyzacji ZUS mówiło się nad Wisłą praktycznie od początku tego procesu, czyli od 15 lat. Wszystkie kolejne rządy zamiatały sprawę pod dywan, a pewna informatyczna spółka faktycznie dostała w lenno jedną z kluczowych instytucja państwa polskiego. Wszyscy o tym mówili, ale jakoś żaden z organów ścigania nie zdecydował się podjąć tematu. Ciekawe dlaczego?


Teraz dowiadujemy się, że długo wyczekiwany raport rządowy z kontroli ZUS, został utajniony. Jeśli władza coś utajnia, to można być pewnym, że mamy do czynienia z oszustwem, korupcją lub zwykłą nieudolnością. Skandal jest tym większy, że przecież ZUS operuje pieniędzmi podatników, którzy mają prawo wiedzieć, co dzieje się z ich „składkami”. To fundament demokratycznego państwa prawa.


Casus informatyzacji ZUS udowadnia, że państwo nie radzi sobie nawet z tak banalnym problemem, jak obieg dokumentów przy ściąganiu podatków (tzw. „składek”). A jeśli nie radzi sobie z papierkami, to skąd biorą się pomysły, aby budowało elektrownie, zarządzało kopalniami węgla czy inwestowało w nowoczesne technologie? Minister Sienkiewicz miał rację: w kwestii PiR i kamieni. Zapomniał tylko dodać, że dotyczy to całego państwa.

Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/"Dziennik Gazeta Prawna"/kd/Siekaj
Źródło:IAR
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (43)

dodaj komentarz
~GGG
ZBIGNIEW OPUS DERDZIUK TO FACHOWIEC KURII,
~TIK
nie korzystajcie z POrtalu Interii i WP to żydowska opieka dla PO/PSL strażackiego
~zerro
ktoś kiedyś śpiewał: "żeby Polska była Polską..." I oto jest: papierowe państwo z programem Hooy , doopa,, kamieni kupa... A pan Otto von Bismarck właśnie mawiał: "chcesz zniszczyć Polaków? Pozwól im się samym rządzić" Tak oto my, Polacy, wybraliśmy przyszłość Polski i kierunek rozwoju: ARMAGEDON SAMOZAGŁADA..ktoś kiedyś śpiewał: "żeby Polska była Polską..." I oto jest: papierowe państwo z programem Hooy , doopa,, kamieni kupa... A pan Otto von Bismarck właśnie mawiał: "chcesz zniszczyć Polaków? Pozwól im się samym rządzić" Tak oto my, Polacy, wybraliśmy przyszłość Polski i kierunek rozwoju: ARMAGEDON SAMOZAGŁADA... Pozostaje pytanie dlaczego Polacy tak nienawidzą swojej ojczyzny?
~rocco
Głosujcie na Kongres Nowej Prawicy.Oni pomogą w oczyszczeniu Sejmu z prusaków!!! Wytrzymajcie jeszcze troche Polacy!!!
~Hubert_Schiffer
To ja już wolę odmawiać różaniec.
~Prawda
Wszystkie rzady sa w tym umoczone, tak samo jak w przetargu na A4 i firma StalExport. Kazdy o tym wie, ale nie mowi...Zmiana PO na PIS, PSL czy co kolwiek innego nic nie da. Potrzebni sa w Rzadzie Ludzie nie powiazani z zadna z obowiazujacych czy istniejacych Parti, Potrzebna jest partia Ludzi Polski dla Ludzi Polski, Zwykli Obywatele Wszystkie rzady sa w tym umoczone, tak samo jak w przetargu na A4 i firma StalExport. Kazdy o tym wie, ale nie mowi...Zmiana PO na PIS, PSL czy co kolwiek innego nic nie da. Potrzebni sa w Rzadzie Ludzie nie powiazani z zadna z obowiazujacych czy istniejacych Parti, Potrzebna jest partia Ludzi Polski dla Ludzi Polski, Zwykli Obywatele ktorzy na co dzien pracuja w firmach prywatnych, ktorzy maja wizje cos zmienic - Na Lepsze!!!
~foxi
Wspaniały komentarz !Dzięki.Pozdrowienia
~nie_ten_jarek
czy w końcu prokuratura wyśle list gończy za donaldem t. ?
~plazowicz
Teraz to możecie mu skoczyć. Jest nietykalnym nadczłowiekiem, sekretarzem europejskim z milionowymi apanażami.
~zniesmaczony
Za jakim Donaldem? Trzeba by wysłać list gończy za połową Sejmu!

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki