Cud w ZUS. Mniej rencistów

Już w tym roku mniej niż 1 mln osób będzie pobierać renty. Wydatki na te świadczenia nie rosną od trzech lat - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które publikuje gazeta, w lipcu tego roku renty z tytułu niezdolności do pracy pobierało zaledwie 1,03 mln osób, podczas gdy rok wcześniej było ich o blisko 40 tys. więcej.

W 1998 r. pobierało renty w Polsce 2,7 mln osób. Jeśli utrzyma się obecne tempo spadku liczby rencistów, na koniec tego roku lub zaraz na początku przyszłego ich liczba spadnie poniżej miliona.

Będzie to swego rodzaju fenomen. Jak bowiem wynika z danych ZUS, nigdy po 1989 r. ich liczba nie spadła poniżej tego pułapu.


Komentarz eksperta

główny ekonomista Bankier.pl
Państwo przykręciło śrubę rencistom

Świadczenia rentowe stanowią spore obciążenie dla budżetu FUS. W ostatnich latach konieczne było uszczelnienie systemu tak, by renty trafiały tylko do rzeczywiście potrzebujących. Po prawie 20 latach liczba rencistów zmalała z blisko 2,7 mln do ok. 1 mln.

Na początku lat 90. renta spełniała inną funkcję. Na skutek transformacji ustrojowej Polska znalazła się w trudnej sytuacji gospodarczej. Wiele nierentownych państwowych firm zbankrutowało. Ludzie stracili pracę i nie mogli znaleźć nowej – w PRL-u było to niespotykane zjawisko. 

Czytaj dalej 

Więcej na http://www.rp.pl (PAP)

sto/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~markoni1959

Ci ludzie po umierali z głodu i biedy bo chcieli się leczyć za swoje OBOWIĄZKOWE należne składki w ZUS !!!!!!

! Odpowiedz
0 5 ~smok

kolejny cud mniejsze kolejki do lekarza a starszych ludzi po 50 rż juz nie leczymy w NFZ to dopiero będą luzy. kolejny krok to likwidacja bezrobocia nasłać na bezrobotnych głodnych może ich zjedzą i dwa problemy z głowy .

! Odpowiedz
0 4 ~Madera

RABBI ! TEN TO DOPIERO CUDOTWÓRCA, POSZEDŁ DO SEJMU I JUŻ UZDROWIENIA ! MOŻE BY TAK SIĘ WYBRAŁ DO IZRAELA I TAM DOKONAŁ CUDU / A OD "NASZEGO" - MAM NADZIEJĘ, ŻE JESZCZE NASZEGO/,- KRAJU WARA !!!

! Odpowiedz
1 6 ~rt

To są właśnie te CUDA TUSKA. Mordasiewicz i inni przedstawiciele wielkiego kapitału we władzach ZUS-u to czego innego można się spodziewać? Przecież dla nich im gorzej na rynku pracy tym lepiej dla nich osobiście i ich prywatnych firm. PO co płacić komuś rentę czy emeryturę jak można go wypchnąć na rynek pracy gdzie będzie zaniżał stawki godząc się na najniższą krajowa, umowę śmieciową albo w ogóle na czarno i płacenie pod stołem (bez ZUS-u).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~Bubu

Intensywne udupianie ludzi przez komisje lekarskie spowodowało zmniejszenie ilości rencistów. I to jest 'tajemnica' owego cudu.

! Odpowiedz
0 6 ~Jo

I tak ZUS wyleczył rzesze chorych.

! Odpowiedz
1 5 ~da_vinci

Może po prostu renciści osiągnęli wiek emerytalny???

! Odpowiedz
0 0 ~seth

dokładnie

! Odpowiedz
1 10 ~PP

Cuda to czynią "uzdrowiciele" z ZUS

! Odpowiedz
4 4 ~Olo

I tak, mimo że wojnę mieliśmy 70 lat temu, mamy największą liczbę rencistów na świecie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.