REKLAMA

Kalisz: ruszają dwa pilotażowe programy dla seniorów 60 plus

2018-02-01 14:13
publikacja
2018-02-01 14:13
YAY Foto

Dwa pilotażowe programy dla seniorów 60 plus uruchamia w lutym miasto. Pierwszy będzie polegał na świadczeniu nieodpłatnej pomocy w dokonywaniu drobnych napraw, drugi dotyczy przydziału mieszkań w kaliskim Domu Seniora.

Decyzję o wprowadzeniu programu pod nazwą "Złota rączka" - jak wyjaśnił PAP naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Tomasz Rogoziński - podjęło miasto w porozumieniu z Kaliską Radą Seniorów, działającą przy prezydencie.

Na ten cel zaplanowano w budżecie 10 tys. zł, a sensem programu jest świadczenie nieodpłatnej pomocy ludziom starszym w wieku 60 plus w drobnych naprawach w ich mieszkaniach.

"Dla starszych osób problemem jest wymiana żarówki w wysokich mieszkaniach, cieknący kran czy niedomykające się drzwi" - powiedział Rogoziński.

Zadanie - w wyniku przeprowadzonego konkursu - zostanie powierzone organizacji pozarządowej, która zatrudni fachowców i będzie koordynować działania.

Także w lutym do pierwszego w Kaliszu "Domu Seniora" przy ul. Częstochowskiej 140 wprowadzą się lokatorzy. Przygotowano dla nich łącznie 38 mieszkań jedno i dwupokojowych o powierzchni 34 i 38 metrów kwadratowych, wszystkie wyposażone w łazienki i aneks kuchenny oraz przystosowane dla osób niepełnosprawnych. W budynku znajduje się winda, a w piwnicy komórki, w których lokatorzy będą mogli przechowywać swoje rzeczy.

"Chcemy dać osobom starszym możliwość wyjścia z tych mieszkań komunalnych, gdzie mają do utrzymania za dużą powierzchnię czy z lokali w budynkach prywatnych, w których nastąpiło drastyczne zwiększenie czynszu. Koszty i ekonomia spowodowały, że ci ludzie stoją na granicy popadania w zadłużenie" - wyjaśnił Rogoziński. Naczelnik dodał, że mieszkania nie będzie można dziedziczyć.

Jak poinformował PAP przewodniczący komisji mieszkaniowej Tomasz Grudnicki, która będzie przydzielać mieszkania, koszt jednego metra kwadratowego w Domu Seniora wynosi 4,84 zł. "Do tego dojdą opłaty za centralne ogrzewanie, wodę, ścieki i śmieci" - wyjaśnił przewodniczący.

Koszt inwestycji wyniósł 1,5 mln zł. Na ten cel miasto otrzymało dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości prawie 600 tys. zł.

Kilkadziesiąt lat temu budynek przy ul. Częstochowskiej był już własnością miasta, ale obiekt przekazano Wydziałowi Pedagogiczno - Artystycznemu w Kaliszu filii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu na cele statutowe. Najpierw znajdował się tam akademik, później Zakład Edukacji Muzycznej. Ponieważ od 2014 r. obiekt stał pusty władze uczelni zaproponowały miastu przejęcie budynku za symboliczną złotówkę. W zamian miasto przekazało milion złotych na remont starej części uniwersytetu przy ul. Nowy Świat.(PAP)

autor: Ewa Bąkowska

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki