REKLAMA

Kaczyński: Nie ma potrzeby zmiany premiera

2021-10-18 07:00
publikacja
2021-10-18 07:00
Kaczyński: Nie ma potrzeby zmiany premiera
Kaczyński: Nie ma potrzeby zmiany premiera
/ PiS

W tej chwili nie widzę żadnej możliwości zmiany rządu, zmiany premiera; nie widzę też ku temu powodów, Mateusz Morawiecki to człowiek niezwykle sprawny i odporny - powiedział w wywiadzie dla "Sieci" prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że po odejściu Jarosława Gowina "odetchnął" cały rząd.

W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" Kaczyński został zapytany, czy premier Morawiecki poprowadzi rząd do czasu wyborów w 2023 r., prezes PiS oświadczył, że "w tej chwili nie widzi żadnej możliwości zmiany rządu, bo zmiana premiera jest też zmianą rządu". "Byłoby to przedsięwzięcie wielce ryzykowne. Nie widzę też powodów, to człowiek niezwykle sprawny i też odporny, co było widać choćby ostatnio w Sejmie. Opozycja wyje, zachowuje się straszliwie, a premier mówi, jakby się nic nie działo" - wskazywał wicepremier.

Pytany o relacje z ministrem Zbigniewem Ziobrą, Kaczyński przyznał, że politycznie to niełatwy koalicjant. "Ale osobiście jesteśmy w dobrych relacjach, to jest pewna różnica w stosunku do Jarosława Gowina, gdzie kłótni nie było, ale moje zaufanie coraz bardziej słabło" - dodał.

W wywiadzie padło tez pytanie o powody odejścia z rządu. "Od początku mówiłem, że przychodzę, by wykonać kilka zadań związanych z koniecznym wzmocnieniem państwa. Wszystkie te tezy, że mam nadzorować premiera, były nieprawdziwe, przecież nawet nie jestem pierwszym wicepremierem – tę funkcję pełni Piotr Gliński i to on prowadzi posiedzenia Rady Ministrów w zastępstwie Mateusza Morawieckiego" - powiedział Kaczyński.

Jak dodał, przyszedł do rządu, żeby wykorzystać swoją pozycję polityczną, "może trochę lepszą niż przeciętnego wicepremiera, żeby pewne sprawy przepchnąć". "Przede wszystkim zwiększenia wydatków na uzbrojenia, uporządkowania przepisów o stanach nadzwyczajnych i zarządzaniu kryzysowym, wprowadzenia możliwości skutecznej interwencji przez wojewodów na rzecz obywateli w przypadku rażąco bezprawnych decyzji administracyjnych. To pakiet dużych zmian w prawie" - dodał.

Został zapytany też, czy odetchnął po odejściu Jarosława Gowina. "Gowin z wozu, koniom lżej" - zapytano. "No tak. To odpowiedni zwrot. Cały rząd odetchnął" - odpowiedział prezes PiS.

"Ta nieustanna obecność związana z postawą tego polityka, ciągłe próby chwiania łódką, były już dla wszystkich bardzo męczące, całkowicie niezrozumiałe. Przecież on negocjował tygodniami jakieś rozwiązania, na przykład zawarte w Polskim Ładzie, wywierał na nie wpływ, wnosił poprawki, wreszcie zadowolony podpisywał, a następnie wychodził i się odcinał, krytykował" - wskazywał Kaczyński.

Zdaniem prezesa PiS Gowin "uwierzył, że będzie w stanie przeprowadzić plan, który zamajaczył mu w roku 2020: obalić rząd z opozycją, zostać co najmniej marszałkiem Sejmu".

Kaczyński przyznał, że "zakolegował" się z Pawłem Kukizem. Dopytywany, czy razem śpiewają, odpowiedział: "zdarzyło się w pewnym stanie, lepiej tu postawić kropkę". "Istotą tej współpracy jest jednak realizacja dużej części programu tego środowiska. Umówiliśmy się w kilku sprawach i dotrzymujemy słowa" - dodał.

Pytany, czy wewnętrzne targi w Zjednoczonej Prawicy i wokół budowania większości nie przekraczają granicy zachłanności, Kaczyński przyznał, że zachłanność polityków się pojawia. Zapytał jednocześnie, kiedy jej nie było. "Taka jest polityka, politycy zwykle ostro targują się o swoje strefy wpływów, zawsze licytują wyżej, niż się należy. Mam nad tym kontrolę" - zapewnił.- podkreślił.

"Cały ten polexit to całkowita bzdura"

Opozycja, wysuwając zarzut polexitu, chce wykreować jakiś punkt, który pozwoli skupić pod ich przewodnictwem energię przeciw nam; cały ten polexit to całkowita bzdura - mówi w wywiadzie dla "Sieci" prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenia, że powrót Donalda Tuska to z punktu widzenia PiS-u "całkiem dobry pomysł".

Zdaniem Kaczyńskiego, opozycja wysuwając zarzut planowanego polexitu, chce "wykreować jakiś punkt, który pozwoli skupić pod ich przewodnictwem energię przeciw nam". "Cały ten polexit to całkowita bzdura, równie dobrze mogliby ogłosić, że chcę przyłączyć Polskę do któregoś z sąsiadów, straszyć taką bzdurą Polaków i organizować pod tymi hasłami demonstrację" - zapewnił.

W wywiadzie dla "Sieci" Kaczyński podkreślił, że przedterminowe wybory nie są rozważane. "Bardzo się staramy, by była stabilna większość, i jak pokazują ostatnie głosowania, nie jest pod tym względem najgorzej. Nie ma żadnego planu wyborów na wiosnę, żadnych planów wytworzenia którejś z sytuacji opisywanych w konstytucji jako prowadzących do wyborów" - dodał.(

Szef PiS był też pytany o ostatnie napięcia wokół Polski: kryzys graniczny, spór z UE czy żądania zamknięcia kopalni w Turowie. "Bez wątpienia jest to test, bardzo poważne wyzwanie, któremu jednak staramy się sprostać. A czy to jest zorkiestrowane? Wiele wskazuje na to, że to jest ze sobą połączone, choć pewności nie ma" - ocenił prezes PiS.

Pytany o dalsze relacje z Brukselą, Kaczyński ocenił, że jest to kwestia pewnego układu sił w Unii, który może się zmieniać wraz ze zmianami politycznymi w poszczególnych krajach UE. "Nie mówię, że to proces szybki i pewny, ale widać, że prawdopodobny, możliwy we Włoszech, Hiszpanii, może we Francji. Rozważając te wszystkie ataki na Polskę, nie możemy też pominąć jeszcze jednego elementu – wpływów rosyjskich w Europie. Już carska Rosja świadomie wchodziła z dużymi pieniędzmi w elity zachodnie, a potem to samo robiły Sowiety, podobnie dzieje się dzisiaj" - powiedział. "Dysponują na ten cel potężnymi pieniędzmi, głównie ze sprzedaży surowców, które mogą przekazywać w sposób niekontrolowany, niemożliwy w państwach demokratycznych. Czasami służby używają także wiedzy o korupcji wśród elit zachodnich, demoralizacji. To są w sumie potężne narzędzia nacisku" - mówił.

Dopytywany, czy Polska zapłaci kary za działalność Turowa i za działalność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, wicepremier odpowiedział: "To jest problem związany ze sprawą zasadniczą: Krajowym Planem Odbudowy i głównymi funduszami unijnymi. To jest kwestia skali, która się z tym wiąże i oceny racjonalności pewnych działań, czasami także płacenia lub nie pewnych kar. Staramy się być elastyczni" - zaznaczył. "Jest plan reform wymiaru sprawiedliwości, w tym likwidacja Izby Dyscyplinarnej. W obecnym kształcie nie spełnia ona założonych celów, kreuje za to niepotrzebne napięcia. Po przeprowadzeniu tej reformy przynajmniej jeden z punktów sporu zniknie. Ale oczywiście zawsze można szukać jakiegoś powodu do ataku, na przykład na Krajową Radę Sądownictwa. To jest już jednak polityka i to są polityczne ataki" - dodał.

Kaczyński ocenił, że powrót do Polski Donalda Tuska to był - z punktu widzenia PiS-u - "całkiem dobry pomysł". "Uczytelnia różnice, przypomina, jakie były jego rządy. To ma swoją wagę. Oczywiście, poprzednie kierownictwo Platformy było już tak przerażająco słabe, że dla samej PO to jest jakiś zasób. Hołownię jednak zepchnął do tła" - dodał.

(PAP)

reb/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
podatnik-
Przykład wolności wypowiedzi na portalu interia.pl
podatnik- Przed chwilą
Brawo red. Stankiewicz już ojciec dyrektor wytłumaczył, że szambo to szambo , perfumeria to perfumeria! a wypadek lotniczy na własne życzenie to wypadek lotniczy na własne życzenie! i żaden raport tego nie zmieni!
Komentarz został usunięty
Przykład wolności wypowiedzi na portalu interia.pl
podatnik- Przed chwilą
Brawo red. Stankiewicz już ojciec dyrektor wytłumaczył, że szambo to szambo , perfumeria to perfumeria! a wypadek lotniczy na własne życzenie to wypadek lotniczy na własne życzenie! i żaden raport tego nie zmieni!
Komentarz został usunięty ze względów regulaminowych.
Przypominam ,że Polsat zakładał kapuś SB w stopniach : TW Zegarek, TW Zeg, etc
barttek
Jeśli polexit to bzdura to po co gadają tak jak by chcieli wyjść z UE, po co raport Krysiaka? Zasługujemy na prawdziwy raport zysków i strat po tylu latach przynależności w UE. A nie na te bzdury zaserwowane przez Krysiaka wyśmiane przez ekonomistów. To był tak dobry raport, że go schowali do szuflady i już nie jest Jeśli polexit to bzdura to po co gadają tak jak by chcieli wyjść z UE, po co raport Krysiaka? Zasługujemy na prawdziwy raport zysków i strat po tylu latach przynależności w UE. A nie na te bzdury zaserwowane przez Krysiaka wyśmiane przez ekonomistów. To był tak dobry raport, że go schowali do szuflady i już nie jest udostępniany. A Morawiecki to kolejna marionetka Kaczyńskiego, zmiana nić by nie dała.
pawel11a
Jak to po co ?? Żeby TVN miał o czym gadać. To była umówiona z opozycją akcja. PIS sie wystawia taką głupotą. Po czym spełnia warunki UE i jest wszystko git. Za to KO miało zorganizować protest, żeby jedna z ustaw, która mogłaby się nie spodobać organizacjom międzynarodowym i aktywisto-terrorystom, przeszła przez Jak to po co ?? Żeby TVN miał o czym gadać. To była umówiona z opozycją akcja. PIS sie wystawia taką głupotą. Po czym spełnia warunki UE i jest wszystko git. Za to KO miało zorganizować protest, żeby jedna z ustaw, która mogłaby się nie spodobać organizacjom międzynarodowym i aktywisto-terrorystom, przeszła przez sejm i senat bez żadnego echa.

Nie będę rozgłaszał co to za ustawa, ale była jedna taka bardziej kontrowersyjna związana z Białorusią.Kontrowersyjna, ale potrzebna.
broiniac odpowiada pawel11a
Jest coś takiego jak dziennik ustaw, publicznie dostępny, nawet za darmo. Nie wiem po co ta skrytość w tym wypadku. Mogę się tylko domyślać, że siejesz ferment mówiąc, że chodzi o Białoruś, ale nie mówiąc o co. Wtedy każdy pomyśli "hmm, pewnie chodzi o mur",a Ty masz e tym jakiś zysk. Dużo się pomyliłem? :-)
3xx
pare lat temu mowil ze wladza powinna akcyze na paliwo obnizyc, dzisiaj gdy ma wladze mowi ze wladza nie moze uszczuplic sobie dochodu z akcyzy, takze jego slowa sa niewiele warte

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki