REKLAMA
WEBINAR

Kaczyński: Po wyborach musimy przygotować nowy program mieszkaniowy

2022-10-15 16:03, akt.2022-10-16 08:36
publikacja
2022-10-15 16:03
aktualizacja
2022-10-16 08:36

Po wyborach musimy przygotować nowy program mieszkaniowy. Podejmiemy tę sprawę po raz kolejny w formule, która tym razem przyniesie sukces - zapowiedział w sobotę podczas spotkania z wyborcami w Myszkowie (woj. śląskie) prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński: Po wyborach musimy przygotować nowy program mieszkaniowy
Kaczyński: Po wyborach musimy przygotować nowy program mieszkaniowy
fot. Maciej Miliszkiewicz / / FORUM

Podczas spotkania w Myszkowie Jarosław Kaczyński był pytany m.in. o wpływ ograniczonej dostępności mieszkań na problemy demograficzne Polski. W jego opinii przygotowane przez rząd programy wsparcia budowy tanich mieszkań nie spełniły pokładanych w nich nadziei. „Program +Mieszkanie Plus+ zakładał budowę znacznie większej liczby mieszkań. W tej chwili jest to zaledwie 40 tysięcy mieszkań, włącznie z tymi, które są obecnie w budowie. Oddano do użytku mniej niż 20 tysięcy” – podkreślił.

Prezes PiS zwrócił uwagę na trudności w dostępności gruntów pod budowę tanich mieszkań. „Ten proces idzie jak po grudzie. Stykamy się z interesami deweloperskimi i grup korporacyjnych, które nie chcą sprzedać swojej własności” – dodał. Jarosław Kaczyński podkreślił, że po wyborach „podejmiemy tę sprawę po raz kolejny w formule, która tym razem przyniesie sukces”. Jego zdaniem tereny pod budowę mieszkań powinny być pozyskiwane z zasobów wojska lub kolei.

Jak podkreślił Kaczyński dostępność mieszkań ograniczały także wysokie marże deweloperów, a to sprawia, że w tym roku oddanych zostanie 270 tysięcy mieszkań, a to jak zauważył mniej niż w okresie rządów Edwarda Gierka, gdy powstawało niemal 300 tysięcy mieszkań rocznie. „Dziś trudno naruszyć interesy deweloperów” – zauważył.

"Przygotujemy ustawę umożliwiającą wykup mieszkań komunalnych"

Jest możliwość uchwalenia przepisów, które umożliwią lokatorom mieszkań komunlanych ich wykup na własność - powiedział tego samego dnia, ale już w Częstochowie prezes PiS Jarosław Kaczyński. „Traktuję to jako zadanie” – dodał.

Lider PiS uczestniczył w sobotę w spotkaniu z mieszkańcami Częstochowy w tamtejszym Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym. Jeden z uczestników zapytał, czy możliwe jest przyjęcie "odgórnej ustawy" umożliwiającej wykup mieszkań komunalnych na własność przez lokatorów, którzy niejednokrotnie zajmują je przez kilkadziesiąt lat. Pytający wskazywał, że samorządy "skutecznie utrudniają to finansowo".

"Jest taka możliwość" – zapewnił w odpowiedzi Jarosław Kaczyński. „Ona może być kwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny, bo może być traktowana jako naruszenie własności, bo mieszkania komunalne są własnością instytucji samorządowych. To jest kłopot. Kiedyś TK był bardzo rygorystyczny, jeśli chodzi o ochronę własności, ale ja sądzę, że można przekonywać obecny trybunał, chociaż co z tego wyniknie nie jest dla mnie pewne, że jest coś takiego jak interes społeczny, a ten interes społeczny jest zupełnie oczywisty: ludzie powinni mieć prawo do wykupu mieszkań" – dodał.

"Ja to przyjmuję jako zadanie. Tutaj siedzi wielu parlamentarzystów i to zadanie powinno być wykonane, tzn. projekt przygotowany i uchwalony. Mamy wprawdzie w szeregach parlamentarnych wielu byłych samorządowców i oni mogą kręcić nosem, ale od tego władze partyjne" – powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS: chcemy zapobiec bezrobociu; jestem przekonany, że potrafimy to zrobić

Wzrost płac jest w dalszym ciągu bardzo bliski wzrostowi inflacji; chcemy zapobiec najgorszemu, chcemy zapobiec bezrobociu, jestem przekonany, że potrafimy to zrobić - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński podczas spotkania w Myszkowie, wskazywał, że rząd walczy z inflacją oraz kryzysem energetycznym. Przekonywał, że prowadzona polityka jest elastyczna i ostrożna.

Prezes PiS podkreślił, że wzrost płac jest w dalszym ciągu bardzo bliski wzrostowi inflacji, "a do niedawna był wyższy niż wzrost inflacji". "Chcemy zapobiec najgorszemu, chcemy zapobiec bezrobociu (...). Jestem przekonany, że potrafimy to zrobić" - powiedział.

Jarosław Kaczyński mówił też o reformie sądownictwa. "Unia Europejska twierdzi, że w Polsce z winy tego rządu, z winy naszej formacji politycznej, jest brak praworządności. Trzeba powiedzieć, że w Polsce rzeczywiście mamy z praworządnością duże kłopoty. Ale najkrócej powody tych kłopotów ujął, to jest paradoks, poseł Platformy Obywatelskiej pan (Sławomir) Neumann. Otóż pan Neumann powiedział krótko i węzłowato: sądy są nasze, czyli Platformy Obywatelskiej" - powiedział Kaczyński.

Jak stwierdził, to rzeczywiście jest łamanie praworządności. "Aby z tym skończyć to trzeba zreformować sądy, trzeba uczynić sądy rzeczywiście neutralnymi politycznie, a nie sądami jednej strony, które są zaangażowane w walkę polityczną" - zaznaczył prezes PiS.

"Często się w Polsce mówi: państwo praworządne czy państwo prawników. Ja sam jestem prawnikiem i odpowiadam krótko: państwo praworządne a nie państwo prawników" - dodał Kaczyński.

KWS na podstawie PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (77)

dodaj komentarz
lebero654
Przez 7 lat rządów bibliotekarza były 3 programy i żaden, ale to żaden nie okazał się skuteczny. Od sprzedaży mieszkań komunalnych mieszkań nie przybędzie. Kiedy ten facet przestanie bajdurzyć. Mieszkania to można budować przy niskiej inflacji. Przy inflacji 20% jest to roller coaster. Na dodatek program napisać to każdy może napisać.Przez 7 lat rządów bibliotekarza były 3 programy i żaden, ale to żaden nie okazał się skuteczny. Od sprzedaży mieszkań komunalnych mieszkań nie przybędzie. Kiedy ten facet przestanie bajdurzyć. Mieszkania to można budować przy niskiej inflacji. Przy inflacji 20% jest to roller coaster. Na dodatek program napisać to każdy może napisać. A zrealizować to już nie każdy. Dlatego developerzy są górą, a ciamciaramcie piszą programy i mamią maluczkich.
websterdxb
Czy wg tego małego pana - marże rzędu 25 % czyli około 8 % w skali roku - bo wiadomo że proces budowy trwa 3 lata od pozyskania gruntu do oddania do użytkowania to dużo ?

Jesli chodzi o kwestie czy rząd cos zbuduje ? Tak zbudują kapitał polityczny pare mieszkań powstanie a z budżetu wyprowadzą miliardy i powiedzą że się nie
Czy wg tego małego pana - marże rzędu 25 % czyli około 8 % w skali roku - bo wiadomo że proces budowy trwa 3 lata od pozyskania gruntu do oddania do użytkowania to dużo ?

Jesli chodzi o kwestie czy rząd cos zbuduje ? Tak zbudują kapitał polityczny pare mieszkań powstanie a z budżetu wyprowadzą miliardy i powiedzą że się nie udało ale to i tak sukces bo pare mieszkań stoi a winę za marnotrawienie pieniędzy zwalą na Tuska, Putina etc.
szprotkafinansjery
Peroniarze widzieli to?

https://tvn24.pl/biznes/nieruchomosci/mieszkania-luka-mieszkaniowa-w-polsce-moze-sie-jeszcze-poglebic-6166389
xiven
„Ten proces idzie jak po grudzie. Stykamy się z interesami deweloperskimi i grup korporacyjnych, które nie chcą sprzedać swojej własności”

czyli to ci są winni co nie chcą sprzedać własności
jendreka
Temu staruszków już nic nie wyjdzie, żaden nowy program. Łatwiej jest zmienić prezesa niż program.
slawekqs
Przeciez to jasne jak słońce stopy ilość mieszkań na rynku jak szybko się starzeje społeczeństwo dodam jak widzie mieszkania w płycie 33m2 przerobione na 2pok w cenie 400tys to pewne ,że korekta musi być ważne jak długo będzie trzymać stopę wysoko wychodzi ,że raczej dłużej niż krócej i to przebije balon który sam pis nadmuchał przy Przeciez to jasne jak słońce stopy ilość mieszkań na rynku jak szybko się starzeje społeczeństwo dodam jak widzie mieszkania w płycie 33m2 przerobione na 2pok w cenie 400tys to pewne ,że korekta musi być ważne jak długo będzie trzymać stopę wysoko wychodzi ,że raczej dłużej niż krócej i to przebije balon który sam pis nadmuchał przy pomocy tego co księżyc ukradł za Bieruta czy Gomułki
mesten
Po wyborach to ten pan będzie siedział za kratkami za łapówki przy srebrne, które minister żeberko sprawnie zatuszował.
podatnik-
Jak może deweloper naruszyć interesy deweloperów, Prezesie wy sami jesteście deweloperem dwie wieże a niestety trudno trudno prześladować swoich? A co do programu mieszkaniowego to najlepszy nazywa się: Kibuc! Pamiętajcie właścicielu PiSu: Lenin dał sobie radę ze wszystkimi,to samo Mao, Mussolini dał sobie radę z mafią, Pinochet Jak może deweloper naruszyć interesy deweloperów, Prezesie wy sami jesteście deweloperem dwie wieże a niestety trudno trudno prześladować swoich? A co do programu mieszkaniowego to najlepszy nazywa się: Kibuc! Pamiętajcie właścicielu PiSu: Lenin dał sobie radę ze wszystkimi,to samo Mao, Mussolini dał sobie radę z mafią, Pinochet z komunistami , to samo Franco, Maximilien Marie Isidore de Robespierre z bogatymi a was miałby pokonać Witucki (tak się składa, że też deweloper z tych od Kibuców) czyt. Yareal Polska Sp. z o.o.? Życzę powodzenia w końcu jak to jest w tym przysłowiu : do trzech razy sztuka!
1a2b
.... no, wiemy, wiemy ....
https://kresy.pl/wydarzenia/ambasador-ukrainy-opracowujemy-z-polskim-rzadem-program-budowy-mieszkan-dla-ukraincow/
1a2b
jak nas informuje pan ambasador ma być szybko, tanio i jakościowo

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki