REKLAMA

Kaczyński: Jeśli banki nie podniosą oprocentowania depozytów, obłożymy ich zyski podatkiem

2022-07-02 15:00, akt.2022-07-02 17:53
publikacja
2022-07-02 15:00
aktualizacja
2022-07-02 17:53
Kaczyński: Jeśli banki nie podniosą oprocentowania depozytów, obłożymy ich zyski podatkiem
Kaczyński: Jeśli banki nie podniosą oprocentowania depozytów, obłożymy ich zyski podatkiem
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Banki muszą pójść po rozum do głowy i radykalnie podnosić oprocentowania depozytów; jak nie będziemy musieli obłożyć ich zyski podatkiem - podkreślił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS po wystąpieniu w Białymstoku odpowiadał na pytania, które na kartkach zapisali uczestnicy spotkania. Jedno z nich dotyczyło m.in. tego, czy banki nie powinny nieco zejść z zysków celem poprawy sytuacji gospodarki.

Kaczyński ocenił, że banki powinny pójść "po rozum do głowy" i podwyższyć, "ale to radykalnie", oprocentowania wkładów oszczędnościowych, depozytów. Jak zaznaczył, dziś często są na poziomie 0,1-0,3 proc.

"Nie chcę za bankierów decydować, ale to musi być solidny procent, nie na wysokości inflacji, ale żeby ludzie czuli sens w tym, że te pieniądze jednak dużo mniej stracą, jak będą w banku" - podkreślił prezes PiS. "Jak nie, no to będziemy musieli obłożyć podatkiem te zyski i koniec" - zapowiedział.

Jak dodał, sprawa ta jest przedmiotem oficjalnych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego, a on sam, wykorzystując pozycję szefa partii, rozmawia prywatnie. "Staram się przekonać i tych z banków, i inne wielkie firmy, żeby jednak się opanowały" - powiedział Kaczyński.

Inflacja CPI w czerwcu wyniosła rok do roku 15,6 proc.

Kaczyński: Będziemy czynić wszystko, by inflacja była najmniej bolesna

"Będziemy czynić wszystko, żeby inflacja była możliwie najmniej bolesna i jednocześnie, żeby się nie rozwijała, tylko żeby powoli opadała. Niektórzy specjaliści mówią, że już w kolejnych kwartałach będzie spadek. Ja państwu nie mogę powiedzieć czy oni mają rację, nie jestem tego wcale pewien, ale z całą pewnością tą inflację także opanujemy" - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS podkreślił, zwracając się do wicepremiera Jacka Sasina, że jeśli firmy, które zarabiają na inflacji nie zrezygnują z tego, zostanie wprowadzony dla nich specjalny podatek, aby pieniądze wróciły do społeczeństwa.

(PAP)

Autorki: Agnieszka Ziemska, Sylwia Wieczeryńska

agzi/ swi/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (91)

dodaj komentarz
dariusz1976
Socjalizm to ustrój który bohatersko walczy z problemami nie znanymi w żadnym innym ustroju. Aby na jakimś terytorium wprowadzić socjalizm, wystarczy wprowadzić tak demokrację a już głupia większość zagłosuje za socjalizmem.
PIS walczy z problemami które same stworzyło. Najpierw znajdź sobie wroga potem z nim walcz.
darek_znawca
Bank Pekao. Lokaty: 2,5% na pół roku, 3,5% na rok, 6,0% na trzy lata.
men24a
Oni mówią o bankach Czarneckiego
chojnak
Żeby banki płaciły więcej za pieniądze klientów na lokatach to muszą czuć presję na konkurowanie o te pieniądze. A to oznacza, że pieniądza na rynku powinno być mniej to raz. Trochę to zabawne jak rząd i ugrupowanie polityczne, które od 7 lat leci na "drukowaniu" pieniędzy i podbijaniu PKB konsumpcją wewnętrzną - nagle Żeby banki płaciły więcej za pieniądze klientów na lokatach to muszą czuć presję na konkurowanie o te pieniądze. A to oznacza, że pieniądza na rynku powinno być mniej to raz. Trochę to zabawne jak rząd i ugrupowanie polityczne, które od 7 lat leci na "drukowaniu" pieniędzy i podbijaniu PKB konsumpcją wewnętrzną - nagle zmienia zdanie. Jak pieniądza jest za dużo to jest G-wart, banki płacą grosze na lokatach a w gospodarce pojawia się inflacja. A za inflację bazową odpowiada wyłącznie PIS.
jjmm2u
Nikt nie zmienia zdania to się nazywa populizm, robisz to co chce większość a aktualnie większość chce większych oprocentowan lokat wcześniej chcieli drukowania pieniędzy to im je drukowali.
and00 odpowiada jjmm2u
Czyli jak większość społeczeństwa jest za pozostaniem Polski w UE to politycy popierający to stanowisko są populistami?
trolley odpowiada and00
Nie, wtedy wychodzi Zero i tłumaczy że trzeba natychmiast wyjść z tej złej Unii co gnębi Wielgo Bolzge za jakże wspaniałą zerową reforme sądownictwa :)
and00 odpowiada trolley
To Miller jet przeciwko UE?
Bo to on został zerem po konfrontacji z Ziobro
Nawet do samoobrony musiał się zapisać żeby choć trochę mieć dostęp do koryta po tym zderzeniu z osobą przerastająca jego osobowość sekretarza KW PZPR w Białymstoku
mohel
bank podniesie oprocentowanie jeśli będzie zmuszony walczyć o pieniądz … podnieść stopę te.rezerwy obowiązkowej i zmienić jej oprocentowanie polowe stawki referencyjnej i pozamiatane …
osiemgwiazd
Od dawna chodziły plotki że pisowcy okradają Polaków, kupując w specjalnych kantorach za żółtymi firankami euro po max. 3 złote, czyli w cenie jak za Tuska. Ale dopiero teraz przyznał to sam Kaczyński.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki