KNF zatwierdziła prospekt Beta ETF mWIG40TR

2019-06-27 08:59
publikacja
2019-06-27 08:59

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Beta ETF mWIG40TR FIZ. To kolejny fundusz, za którym stoi AgioFunds TFI.

/ fot. Lucas Jackson / Reuters

- Potwierdzamy drugie dziecko w drodze - zatwierdzono prospekt BETA ETF mWIG40TR – ogłosił na Twitterze Beta ETF, odnosząc się do decyzji Komisji Nadzoru Finansowego.

Beta ETF mWIG40TR będzie młodszym bratem uruchomionego w styczniu Beta ETF WIG20TR. Emisję przeprowadzi AgioFunds TFI, a oferującym i animatorem jest Dom Maklerski BOŚ. W rozwoju rynku ETF w Polsce, w roli koordynatora, bierze udział Beta Securities Poland. Debiut nowego polskiego ETF planowany jest na sierpień.

Beta ETF będzie bazował na indeksie mWIG40TR, czyli dochodowym (np. uwzględniającym dywidendy) wariancie mWIG40, który warszawska giełda uruchomiła we wrześniu 2017 r. Równolegle wystartował wówczas sWIG80TR, dochodowy wariant sWIG80.

Co istotne, Beta ETF mWIG40TR będzie dokonywał głównie (min. 75 proc.) replikacji fizycznej – fundusz faktycznie skupował będzie akcje wchodzące w skład indeksu. Alternatywną metodą funkcjonującą w świecie ETF jest „replikacja syntetyczna” (stosowana przez trzy dostępne na GPW fundusze ETF obsługiwane przez Lyxora), w ramach której w portfelu funduszu mogą znajdować się inne aktywa niż w indeksie bazowym, a celem zarządzającego jest jedynie osiągnięcie odpowiedniej stopy zwrotu (co zapewniać może swap z innym podmiotem).

Jak zapowiada Beta ETF, na uruchomieniu produktu opartego na indeksie średnich spółek z GPW nie kończą się tegoroczne plany. „Liczymy na 4 do końca roku oraz kolejne w przyszłych latach” – czytamy na Twitterze.

Czym jest ETF?

ETF, czyli Exchange Traded Fund, to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, którego zadaniem jest odzwierciedlanie zachowania się danego indeksu giełdowego. Jego funkcjonowanie jest regulowane przepisami unijnymi i krajowymi. Charakteryzuje się możliwością stałej (codziennej) kreacji i umarzania certyfikatów inwestycyjnych. Certyfikaty portfelowego funduszu inwestycyjnego zamkniętego, czyli w rozumieniu Regulaminu Giełdy tytuły uczestnictwa funduszu typu ETF, notowane są na warszawskiej giełdzie na zasadach analogicznych jak akcje, w szczególności można je swobodnie kupować i sprzedawać, a ich płynność wspierana jest przez animatora.

Więcej na ten temat w artykule "Inwestowanie przez ETF-y".MZ

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki