REKLAMA

Nowoczesna chce komisji śledczej ds. SKOK-ów. "Żaden bank nie przyniósł takich strat jak upadłości SKOK-ów"

Wojciech Boczoń2016-07-15 10:08analityk Bankier.pl
publikacja
2016-07-15 10:08
Nowoczesna chce komisji śledczej ds. SKOK-ów. "Żaden bank nie przyniósł takich strat jak upadłości SKOK-ów"
Nowoczesna chce komisji śledczej ds. SKOK-ów. "Żaden bank nie przyniósł takich strat jak upadłości SKOK-ów"
fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

Partia Nowoczesna złożyła w Sejmie poselski projekt uchwały dotyczący powołania komisji śledczej ds. SKOK. Posłowie chcą wykazać nieprawidłowości w zarządzaniu kasami i sprawdzić powiązania kas z politykami partii PiS.

Posłowie uzasadniają konieczność powołania sejmowej komisji śledczej ds. SKOK-ów informacjami płynącymi z państwowych organów (NBP, KNF, NIK) o nieprawidłowościach w działaniu systemu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. KNF wykazała, iż SKOK-i mają bardzo niski współczynnik kapitałów własnych. Ustawowe minimum to 8 proc., podczas gdy połowa kas ma najwyżej 4 proc. W praktyce oznacza to, że SKOK-i finansują swoją działalność pożyczonym kapitałem, co ich zdaniem wskazuje na niegospodarność.

fot. Maciej Jarzębiński / / FORUM

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że nieprawidłowości w zarządzaniu SKOK-ami doprowadziły do znaczącego uszczuplenia rezerwy Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – z tytułu upadłych SKOK-ów wypłacono ponad 4 mld zł z całej kwoty rezerwy wynoszącej ok. 12 mld zł (stan na koniec 2014r.), co oznacza uszczuplenie rezerw o ok. 30 proc.  Środki gromadzone na koncie rezerwy BFG pochodzą ze składek klientów wszystkich funkcjonujących banków. Żaden inny podmiot bankowy nie przyniósł takich strat jak upadłość podmiotów z grupy SKOK.

Posłowie chcą też zbadać powiązania personalne i nadużycia kompetencji w systemie SKOK. Podają za przykład Grzegorza Biereckiego, założyciela oraz byłego prezesa Krajowej SKOK, obecnie senatora z ramienia partii Prawo i Sprawiedliwość.

- Senator Grzegorz Bierecki przez 17 lat sprawował jednocześnie funkcję prezesa Kasy Krajowej SKOK oraz funkcję prezesa zarządu Fundacji na Rzecz Polskich Związków Kredytowych, której Kasa Krajowa i nadzorowane przez nią podmioty wchodzące w skład grupy SKOK zlecały usługi. Ponadto, senator Bierecki był współwłaścicielem spółki wynajmującej lokale kasom oraz prezesem zarejestrowanej w Luksemburgu spółki SKOK Holding, do której transferowano dywidendy od spółek powiązanych  kapitałowo bądź personalnie ze środowiskiem systemu SKOK – czytamy w uzasadnieniu.

Wnioskodawcy chcą też wykazać, że wystąpiły naciski polityczne w procesie legislacyjnym dotyczącym kas spółdzielczych. - Poprawki do ustawy o BFG zaprezentowane przez mec. Pelca mogą skutkować rozluźnieniem nadzoru KNF nad SKOK-ami. W myśl poprawek, KNF straciłaby możliwość kontrolowania statutu Kasy Krajowej, w wyniku czego Kasa mogłaby silniej wpływać na działalność pozostałych SKOK-ów – piszą posłowie Nowoczesnej.

Wniosek o powołanie komisji śledczej ds. SKOK trafił do Sejmu w środę. Posłowie Nowoczesnej zgłosili konieczność przeprowadzenia śledztwa zaraz po tym, jak PiS ogłosił zamiar powołania komisji śledczej ds. Amber Gold. Posłowie PiS chcą sprawdzić, dlaczego organy państwowe nie spieszyły się z zablokowaniem piramidy finansowej oraz rolę Donalda Tuska w tej sprawie.   

Po objęciu systemu SKOK państwowym nadzorem, odkryto liczne nieprawidłowości w zarządzaniu kasami. Raport KNF wykazał, że instytucje te nie mają wystarczających kapitałów do prowadzenia działalności. Ponadto wskazano, że pieniądze, które mogłyby posłużyć na ratowanie kas o słabszej kondycji, transferowane są przez sieć spółek zależnych do Luksemburga. Do tej pory upadło już 6 SKOK-ów, a na ratowanie depozytów klientów wypłacono 4 mld zł z BFG.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (112)

dodaj komentarz
~opty
.....petru musi odejsc, najbliższy dobry termin to szesciu króli w 2017r. (zaraz po trzech królach),ale jak nie odyndzie to też dobrze ,bo jest z niem wesoło,choc sprzecznie z Konstytucją 1791....
~Marcin_Wolski
Brawo .Nowoczesna.
Niech PIS wytłumaczy Polakom swoje powiązania za SKOK-ami.
~silvio_gesell
Co w tym dziwnego, że SKOKi padają, jeśli banki mają uprzywilejowaną pozycję? Miedzy innymi przez takich jak Petru?
~ppsdifsdfsadifasdias
pilililsidlsdlasdfiasx
~mwa
Ja tak tylko przypomnę że zmiany w prawie wciągające SKOKi do BFG zrobił nikt inny tylko PO. Jakby nie to, to po upadku SKOKow PiS miałaby cieplutko.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki