REKLAMA

KNF informuje o upadłości SKOK Kujawiak i SKOK Jowisz

2016-06-02 18:46
publikacja
2016-06-02 18:46

Jak poinformowała KNF w swoim komunikacie, Sąd Rejonowy w Toruniu wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo–Kredytowej Kujawiak we Włocławku, natomiast Sąd Rejonowy w Katowicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo–Kredytowej Jowisz w Czeladzi.

fot. Maciej Jarzębiński / / FORUM

W motywach rozstrzygnięcia podkreślono, że zostały spełnione pozytywne ustawowe przesłanki do ogłoszenia upadłości w związku z niewypłacalnością kas, tj. faktem, że aktywa nie wystarczają na zaspokojenie ich zobowiązań. Jednocześnie w ocenie Sądu nie wystąpiły przesłanki oddalenia wniosków o ogłoszenie upadłości.
Wierzyciele SKOK Kujawiak oraz SKOK Jowisz będą mogli zgłaszać swoje wierzytelności do sędziego–komisarza w wyznaczonym przez sąd terminie.

SKOK Jowisz

KNF wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie upadłości SKOK Jowisz 25 kwietnia. Aktywa SKOK Jowisz według Komisji były niewystarczające do zaspokojenie jej zobowiązań.

- Według sprawozdawczości na koniec lutego 2016 r., SKOK Jowisz posiadała ujemne fundusze własne według bilansu w wysokości (-) 21,5 mln zł, ujemny współczynnik wypłacalności na poziomie (-) 21,7% i wykazywała łączną stratę w wysokości (-) 37,6 mln zł. Na koniec marca 2016 r. depozyty członkowskie zgromadzone przez 15,7 tys. członków SKOK Jowisz wynosiły 82,5 mln zł – informowała w komunikacie KNF.

Zawieszenie działalności SKOK "Jowisz" i wystąpienie do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy stanowiło przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Wypłaty dla deponentów SKOK "Jowisz" rozpoczęły się 4 maja br. za pośrednictwem Banku Zachodniego WBK.

SKOK Kujawiak

Decyzję o zawieszeniu działalności SKOK Kujawiak KNF podjęła 8 stycznia. Nadzór stwierdził, że aktywa kasy nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań, a współczynnik wypłacalności kasy w czerwcu był ujemny i wynosił minus 43 proc. Zdaniem KNF oznacza to „głęboką niewypłacalność”

„Według sprawozdawczości na koniec października 2015 r., SKOK Kujawiak posiadała ujemne fundusze własne w wysokości (-) 77,7 mln złotych i wykazywała bieżącą stratę w wysokości (-) 15,4 mln złotych oraz niepokryte straty z lat ubiegłych na kwotę (-) 76,8 mln złotych. Według dostępnych danych depozyty członkowskie zgromadzone przez 17,9 tys. członków SKOK Kujawiak posiadających depozyty wynoszą 187 mln złotych.” – czytamy w komunikacie KNF.

18 stycznia br. Bankowy Fundusz Gwarancyjny zaczął wypłacać pieniądze klientom SKOK Kujawiak, za pośrednictwem placówek Banku Pekao.

W całości gwarantowane są przez BFG depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 000 euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych w danej SKOK, a w przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych.

Zgodnie z ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym "gwarantowane środki są wypłacane przez BFG w terminie 20 dni roboczych liczonych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółdzielczej kasy". W całości gwarantowane są przez BFG depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 tysięcy euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danej SKOK. W przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych.

/SK

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (46)

dodaj komentarz
~obywatel
kiedy pisokomuna rozliczy Biereckiego? nigdy, a nawet jeśli dostałby wyrok to go duduś ułaskawi
~Anka
po co ta knf jest właściwie???
~gfhhh
A co ma siedzieć cicho ???? Jakby nie wnioskowała o upadłość to zarzucaliby bezczynność ???? Pytanie gdzie jest prokuratura, CBA ..... trzepią spółki zmarłego Kulczyka .
~SONDA
Czy powinna powstać komisja śledcza ds. wałków s SKOKach?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie
~czarna_owca
Bo jak na to patrzę i podziwiam ostatnią daninę dla Rydzyka to z drugiej strony budżet musi się czymś zrównoważyć i w relacji długoterminowej to swoje aktywa owieczki przeniosą do banków komercyjnych....
~Grzechu_comeback
daninę? Chodzi o WYROK SĄDU? Podobno ostatnich rejonów platformianej niezależności??
POdziękuj mafii ośmiorniczkowej za działanie poza prawem. Tak się bardzo w tym rozzuchwalili, że "nawet Rydzyka" chcieli okraść. Mało im było OFE, sponsorowania developerów programami niby dla młodych, podwyższania podatków,
daninę? Chodzi o WYROK SĄDU? Podobno ostatnich rejonów platformianej niezależności??
POdziękuj mafii ośmiorniczkowej za działanie poza prawem. Tak się bardzo w tym rozzuchwalili, że "nawet Rydzyka" chcieli okraść. Mało im było OFE, sponsorowania developerów programami niby dla młodych, podwyższania podatków, zadłużania państwa itd itp
~KOD odpowiada ~Grzechu_comeback
Nie było żadnego wyroku. Mógł być niekorzystny dla Rydzyka, więc DOJNA ZMIANA zawarła "ugodę" nie czekając na wyrok. Tego nie pisali w "DoŚmieci" ?
~poeta
Znam SKOKi, można powiedzieć, "od środka". Skala nadużyć i przekrętów była niewyobrażalna. Tę patologię należało zaorać, ale zastanawiające jest to, że od stycznia do teraz taki SKOK Kujawiak sobie istniał, w tym znaczeniu, że zatrudniał ludzi (prawie w ogóle nie doszło do redukcji etatów), każdy Znam SKOKi, można powiedzieć, "od środka". Skala nadużyć i przekrętów była niewyobrażalna. Tę patologię należało zaorać, ale zastanawiające jest to, że od stycznia do teraz taki SKOK Kujawiak sobie istniał, w tym znaczeniu, że zatrudniał ludzi (prawie w ogóle nie doszło do redukcji etatów), każdy otrzymywał wynagrodzenie (w nie zredukowanej wysokości), a jeszcze na przełomie grudnia i stycznia pani zarządca komisaryczny wypłaciła sobie i swoim kompanom wysokie nagrody... Za co?
Działaniami polityków i KNF w sprawie SKOKów powinny zająć się odpowiednie służby.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki