REKLAMA

Jest wniosek KNF o upadłość Jowisza

Adam Torchała2016-04-22 16:04redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-04-22 16:04
Jest wniosek KNF o upadłość Jowisza
Jest wniosek KNF o upadłość Jowisza
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że 25 kwietnia 2016 roku wystąpi z wnioskiem o ogłoszenie upadłości SKOK Jowisz. Najprawdopodobniej więc znów odkręcony zostanie kurek z napisem BFG. 

Dziś rano Komisja zawiesiła działalność kasyAktywa SKOK Jowisz mają być według Komisji niewystarczające do zaspokojenie jej zobowiązań.

- Według sprawozdawczości na koniec lutego 2016 r., SKOK Jowisz posiadała ujemne fundusze własne według bilansu w wysokości (-) 21,5 mln zł, ujemny współczynnik wypłacalności na poziomie (-) 21,7% i wykazywała łączną stratę w wysokości (-) 37,6 mln zł. Na koniec marca 2016 r. depozyty członkowskie zgromadzone przez 15,7 tys. członków SKOK Jowisz wynosiły 82,5 mln zł – informowała w komunikacie KNF.

Czas minął. Wniosek w poniedziałek

Komisja nie złożyła jednak wniosku o upadłość, licząc na działania Kasy Krajowej. Pieniądze z Kasy miały być dla Jowisza ostatnią deską ratunku. Termin minął dziś o godzinie 14. Brak ruchu ze strony Kasy spowodował oczekiwaną reakcję Komisji.

- W związku z brakiem przekazania Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo–Kredytowej „Jowisz” w Czeladzi (SKOK Jowisz) przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo–Kredytową (Kasę Krajową) środków pieniężnych za ewentualnie objęte udziały nadobowiązkowe w wysokości powodującej usunięcie stanu niewypłacalności SKOK Jowisz w terminie wskazanym przez KNF, Komisja informuje, że w dniu 25 kwietnia 2016 r. wystąpi do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości SKOK Jowisz - poinformowała KNF w popołudniowym komunikacie. 

Klienci czekają na BFG

To ważna informacja dla klientów Jowisza. Zawieszenie działalności SKOK Jowisz i wystąpienie do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy stanowi formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).

Upadłość Jowisza rykoszetem uderzy więc w banki, ponieważ klienci SKOK-u zostaną sfinansowani z BFG. Podobna sytuacja miała miejsce m.in. pod koniec ubiegłego roku w przypadku SK Banku. Warto jednak zauważyć, że wówczas skala była zdecydowanie większa - depozyty upadającego SK Banku objęte BFG sięgały aż 2 mld zł.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (44)

dodaj komentarz
~7662i2k299
Jowisz obok, Sochaczewa, Pruszkowa i Wołomina to kolejny SKOK w który zarządy są z PO a POwcy kręcili lody od 8 lat ...no i wszystko jasne !!!
~erererer
teraz tylko czekać aż getin upadnie a bfg nie da rady i całe zaufanie do systemu bankowego posypie się w drobny mak, ile to jeszcze kilka miesięcy i mamy niezły spektakl
~asd
Jak BFG nie będzie dawał rady, to się go dofinansuje z podatków. Większość głosujących (celowo nie piszę "większość obywateli") wybrała PiS dając im przyzwolenie na takie działania.
~antyIDIOT
Z SKOKi w BFG Kaczyński powinien stanąć przed trybunałem stanu...
~rety
Skoki to Narodowa Gospodarka wg PiS w mikro skali. ... resztę niech każdy sobie sam do powie reguł matematyki i statystyki nie oszuka się hasłami i siłą woli
~Kaczogrucha
Skoki to nie są banki. BFG nie powinien ich obejmować. Po pieniądze proponuję udać się do panów Kaczyńskiego i Bireckiego z przydupasami z PiS_u.
~DobreZmiany
W pierwszej kolejności SKOK-i powinny być ratowane z funduszy Kasy Krajowej SKOK albo spółki SKOK Holding z siedzibą w Luksemburgu.

BFG to powinna być ostateczność. I kwota gwarancji dla instytucji wysokiego ryzyka (SKOK) powinna być niższa np. 50-100tys. PLN (a nie EUR).
~Jc
Dlaczego p.Bielecki nie odpowiada a tylko my wszyscy podatnicy.
~DobreZmiany
Z kasami SKOK związany jest (albo był) Grzegorz BieRecki.

Jan BieLecki to dawny prezes Banku Pekao (należącego do włoskiej grupy Uni Credit)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki