REKLAMA

KE: Negocjacje akcesyjne z Turcją nadal w martwym punkcie

2021-10-19 21:36
publikacja
2021-10-19 21:36
KE: Negocjacje akcesyjne z Turcją nadal w martwym punkcie
KE: Negocjacje akcesyjne z Turcją nadal w martwym punkcie
/ Reuters

Negocjacje w sprawie przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej tkwią w martwym punkcie - przekazała we wtorek Komisja Europejska, prezentując coroczny raport. To najbardziej krytyczne dotąd unijne sprawozdanie na temat stanu stosunków UE i Ankary w 16-letniej historii rokowań - zauważa Reuters.


KE oceniła, że w Turcji kontynuowany jest proces erozji demokracji i praworządności. Zwróciła też uwagę, że Ankara zignorowała rekomendacje zawarte w poprzednim raporcie UE.

W tegorocznym unijnym raporcie po raz pierwszy zasugerowano, że władze w Ankarze w rzeczywistości nie są zainteresowane wdrażaniem proponowanych reform, mimo zapewnień prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana z kwietnia, że członkostwo w UE nadal stanowi cel dla jego kraju.

"Poważne obawy UE dotyczące pogorszenia się standardów demokratycznych, praworządności, podstawowych praw i niezależności sądownictwa (w Turcji) nie zostały rozwiane. W wielu obszarach obserwuje się dalsze pogorszenie sytuacji" - przekazała KE. "W tej sytuacji negocjacje ws. akcesji Turcji tkwią w martwym punkcie" - podsumowała.

Turcja nie ustosunkowała się na razie do stanowiska KE.

Od czasu nieudanego zamachu stanu w Turcji z lipca 2016 roku stosunki dyplomatyczne tego państwa z UE zaczęły się pogarszać - przypomina Reuters. Unijny raport wskazuje na szereg "restrykcji nałożonych na dziennikarzy, pisarzy, prawników, adwokatów, wykładowców, obrońców praw człowieka i krytyków" Erdogana.

Tureckie władze tłumaczą, że środki bezpieczeństwa są niezbędne ze względu na zagrożenia, z jakimi kraj musi się borykać, dzieląc granicę z Irakiem i Syrią.

Komisja Europejska nie może odrzucić kandydatury Turcji do UE. Do podjęcia takiej decyzji potrzebna jest zgoda wszystkich 27 państw Wspólnoty - przypomina Reuters. (PAP)

ska/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kryzys w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki