REKLAMA

KAS zatrzymała przemyt kilkuset zabytkowych monet

2020-02-06 06:45
publikacja
2020-02-06 06:45

Ponad 440 numizmatów pochodzących z XVII-XIX w. zatrzymali funkcjonariusze KAS z drogowego przejścia granicznego w Dorohusku. Nielegalnie wwożone do Polski zabytkowe obiekty ukryte były w laptopie - poinformowała PAP rzecznik szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek.

/ Ministerstwo Finansów

Rzecznik poinformowała, że 49-letni obywatel Ukrainy, pasażer autokaru z Kijowa do Poznania, w miejscu twardego dysku laptopa ukrył 442 monety, pamiątkowy medal i element ozdobny, który jest prawdopodobnie częścią odznaczenia.

"Wśród ukrytych monet znajdowały się m.in. talary holenderskie (zwane lewkowymi) z 1648 r. oraz 159 XVII-wiecznych szelągów, m.in. Gustawa Augusta. Kolejne to 261 szt. monet z XVII, XVIII i XIX wieku – półtoraki, orty i grosze z okresu panowania m.in. Zygmunta III Wazy, Stefana Batorego czy Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wśród monet znajdują się „3 grosze” polskie z 1831 r. – moneta Królestwa Polskiego okresu powstania listopadowego, bita stemplami przygotowanymi w wyniku decyzji Rządu Tymczasowego z 10 lutego 1831 r. Całość kolekcji uzupełnia 17 monet rzymskich, tzw. denarów. W laptopie znaleźliśmy również pamiątkowy medal z XIX w. z napisem Wystawa Rękodzielniczo-Przemysłowa w Krakowie 1872 r." - podała rzecznik szefa KAS.

Wartość kolekcjonerską i rynkową oraz autentyczność wszystkich zatrzymanych obiektów oszacuje rzeczoznawca.(PAP)

Autor: Radosław Jankiewicz

rkj/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
karbinadel
A co komu szkodziło, że chciał to wwieźć do Polski?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki