Jest Zielony Ład - zaczyna się prawdziwa rewolucja

założyciel SpotData.pl

Komisja Europejska przyjęła Europejski Zielony Ład (Green Deal for Europe), czyli jeden z najbardziej rewolucyjnych dokumentów w polityce gospodarczej współczesnej Europy. Nie mam bowiem najmniejszych wątpliwości, że transformacja energetyczna to najgłębsza zmiana czekająca europejską gospodarkę w nadchodzących latach.

Nie tyle ze względu na samą wielkość inwestycji, ale ze względu na sposób jej przeprowadzenia – jest to rewolucja zarządzana ze szczebla politycznego i wiążąca się z bardzo silną ingerencją regulacji wymuszających zmiany technologiczne, które same z siebie postępowałyby znacznie wolniej. Ingerencja jest zapewne konieczna. Ale sposób jej przeprowadzenia wciąż jest sprawą otwartą.

Europejski Zielony Ład zakłada, że do 2050 r. UE stanie się gospodarką neutralną emisyjnie, czyli nie będzie emitować gazów cieplarnianych ponad to, co będzie wycofywane z atmosfery. Jednocześnie cele pośrednie na 2030 r. mają zostać znacznie zaostrzone – redukcja emisji ma wynieść 50-55 proc. wobec poziomu z roku 1990 r., w porównaniu z wcześniej planowanymi 40 proc. Aby zrealizować te cele, redukcja emisji będzie musiała być dwukrotnie mocniejsza niż w ostatniej dekadzie, która była przecież dekadą kryzysową. Do tego potrzebnych będzie wiele trudnych działań – rozważany jest m.in. graniczny podatek węglowy (carbon border tax), ograniczający import z krajów o wysokich emisjach, blokujący ucieczkę miejsc pracy w przemyśle z Europy.

Co istotne, transformacja energetyczna wyjdzie poza energetykę i zacznie mocno dotykać branże, które do tej pory były przed nią w miarę chronione – przemysł, transport, budownictwo, czy rolnictwo.

Trzeba zauważyć, że udział branż najmocniej dotkniętych transformacją energetyczną w zatrudnieniu ogółem jest najwyższy w krajach Europy Środkowej. Pokazuję to na wykresie, na którym widać łączny udział wydobywania ropy/gazu/węgla, energetyki, produkcji metali, surowców niemetalicznych i samochodów oraz transportu lądowego i powietrznego. Na przykład, w Polsce branże zagrożone stanowią niemal 10 proc. zatrudnienia, ponaddwukrotnie więcej niż średnio w Unii Europejskiej.

(SpotData)

To te kraje będą musiały ponieść relatywnie największy wysiłek zmiany (w relacji do PKB), więc stawiają warunek – zgodzą się na Europejski Zielony Ład w zamian za bardzo wysokie wsparcie finansowe. Komisja Europejska proponuje 100 mld euro na transformację energetyczną. Ale szczegóły tej propozycji nie są jeszcze znane, a mogą są bardzo istotne. Jeżeli część pieniędzy to będą fundusze już obecne w wieloletnim planie finansowym UE, a część to pożyczki, to ciężko będzie uznać te 100 mld euro za istotną kwotę.  

Inne wyzwanie polega na określeniu docelowego miksu energetycznego, czyli struktury źródeł energii. Eksperci wskazują, że transformacja energetyczna będzie niewykonalna bez przynajmniej częściowego udziału energii jądrowej w miksie. Odnawialne źródła energii nie dostarczą całej energii, potrzebne będą sterowalne jej źródła, a po wyeliminowaniu paliw kopalnych na polu gry pod tym względem zostaje tylko energia jądrowa. Jednak ze względu na presję polityczną partii ekologicznych w oficjalnych dokumentach brakuje wsparcia dla energii jądrowej. Uzasadnione jest zatem pytanie, czy nadmierna ingerencja polityczna w strukturę transformacji energetycznej nie uczyni jej nadmiernie kosztowną.

Bez względu na wszystkie wątpliwości, Polska musi szykować się na duże inwestycje i istotne zmiany regulacyjne.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 16 nick07

Rewolucje tylko wam w głowie ideologiczni bolszewicy ..chiny trują więcej niż 10 europ razem wziętych i nie mówie o dwutlenku węgla - niszczą środowisko i smieją sie z was do rozpuku a ich agentura świetnie jak widac działa w europie - czemu nie wprowadzimy embarga na chińskie produkty poóki nie zredukuje emisji co2 ???? europa która już jest zaściankiem za 10 lat będzie muzeum.
Ciemnota" how dare you" przejmuje sie dwutlenkiem wegla który jest w powietrzu jak i azot (najwięcej) którym oddychamy NIKT nie mówi o truciznach stosowanych np w produkcji zywności co nas zabija - dlaczego nie wprowwadzicie zakazu produkcji i uzywanaia rundupu w rolnictwie??? o szkodliwości 5G tez się nie mówi....bo to chyba większy bolszewicko-lewacki plan zmniejszenia populacji..( zawsze mniej co2)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 47 karbinadel

Wbrew obawom, to wcale nie musi się skończyć gospodarczą katastrofą UE - o ile zostanie przeprowadzone z głową, a nie z pozycji wyłącznie ideologicznych. Zapasy paliw kopalnych i tak starczą na niewiele dłużej niż do 2050, więc Europa ma szanse być pierwsza w nowej energetycznej rzeczywistości. A Arabom zostanie piasek :)

! Odpowiedz
13 17 xiven

arabom zostanie cała pustynia do zastawienia fotowoltaniką generującą prąd 3 razy taniej od europejskich farm.... araby znowu wygrają

! Odpowiedz
3 22 karbinadel odpowiada xiven

Z tą różnicą, że prądu z pustyni nie zapakują do baryłek, i nie wyślą go do Europy :)

! Odpowiedz
0 5 piotr76 odpowiada karbinadel

Akurat Arabom, tyle że tym razem z Afryki Pólnocnej, znowu bogactwo może spaść z nieba. Technologicznie jest już możliwe przesyłanie ogromnych ilości energii kablami podmorskimi na duże odległości więc "most energetyczny" między Afryką a Europą jest do zrobienia. Czytałem jakiś czas temu ciekawy artykuł na ten temat, nie pamiętam teraz dokładnych liczb ale wniosek był taki, że fotowoltaika na małym skrawku Sahary zaspokoiła by potrzeby energetyczne całej Europy.
Tylko podejrzewam, że odważne, techniczne rozwiązania problemu będą pomijane. Zamiast tego rządy będa miały pretekst do wdrażania komuszych pomysłów "zielonych" i nowych podatkow.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 19 ajwaj

Lipa na "zachodzie" tu w Europie
Dzialalnosc globalistów Sorosa&co. (likwidacja gosp. UE) przynosi efekty.
______
""Bosch: "Zielony interes" Leyens łamie kark niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego.""

Prezes Zarządu firmy Bosch Volkmar Denner ostrzega przed przesadnymi celami nowej Komisji Europejskiej w zakresie emisji CO2. W rzeczywistości oznacza to koniec silnika spalinowego o ogromnych konsekwencjach społecznych.""

https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/501345/Bosch-Von-der-Leyens-Green-Deal-bricht-der-deutschen-Autobranche-das-Genick

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 12 obeznany

Koniec silnika spalinowego powinien być 70 lat temu lub jeszcze dawniej.

! Odpowiedz
31 31 tristans

na tym ładzie najbardziej zależy niemcom i ruskim, bo to oznacza większe zużycie gazu. Tych dwóch bandytów zawsze znajdzie nić porozumienia, teraz to są gazociągi, i konieczna do ich istnienia troska ekologiczna.

! Odpowiedz
9 27 bobyxyz1

Gaz nie wchodzi w gre w zielonym ladzie, nie bredź

! Odpowiedz
4 8 obeznany

kolejny komentarz w stylu, "nie mam pojęcia to się wypowiem"
tak bardzo lubisz się kompromitować?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil