REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Jemen: 60 osób zginęło w nalotach arabskiej koalicji

2016-10-30 06:13
publikacja
2016-10-30 06:13
Jemen: 60 osób zginęło w nalotach arabskiej koalicji
Jemen: 60 osób zginęło w nalotach arabskiej koalicji
fot. Mohamed al-Sayaghi / / Reuters

Co najmniej 60 osób zginęło w sobotę w nalotach koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej na budynki publiczne, w tym prawdopodobnie ośrodek karny, znajdujące się na terytoriach Jemenu kontrolowanych przez ruch Huti - poinformowały siły bezpieczeństwa.

Agencje podają sprzeczne informacje: wcześniej informowały, że cel nalotów to kwatera główna sił bezpieczeństwa znajdująca się w mieście portowym Al-Hudajda nad Morzem Czerwonym, w której były ośrodki karne. Według agencji AFP chodzi jednak tylko o jedno więzienie oraz budynki publiczne, a EFE pisze o kompleksie budynków policyjnych.

Wśród zabitych są więźniowie oraz pracownicy ochrony, kilkadziesiąt osób jest rannych; w chwili nalotu w budynkach tych przetrzymywanych było co najmniej 120 więźniów - podaje EFE. Większość ofiar to przeciwnicy ruchu Hutich - podaje AFP powołując się na anonimowe źródła.

Według wcześniejszego bilansu zginęło co najmniej 30 osób.

Port i całe miasto Al-Hudajda opanowane jest przez siły szyickich rebeliantów z ruchu Huti, którzy w 2014 roku przejęli kontrolę nad stolicą Jemenu, Saną oraz znacznymi obszarami na północy kraju.

Do ataku doszło w dniu, kiedy prezydent Jemenu Abd ar-Rab Mansur Al-Hadi odrzucił proponowany przez ONZ plan pokojowy, mający zakończyć trwający od 2014 roku konflikt w kraju. Zdaniem prezydenta plan ten wynagradzał rebeliantów.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Ali Abda Allaha Salaha położyła kres społeczna rewolta. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi popieranemu przez Arabię Saudyjską, Stany Zjednoczone i arabską koalicję sunnicką. Koalicja ta od marca 2015 roku zwalcza powiązany z Iranem ruch Huti, którego celem jest obalenie prezydenta Al-Hadiego i przywrócenia rządów Salaha.

W wyniku tego konfliktu ok. 7 tys. osób zginęło, 35 tys. zostało rannych, a ponad trzy miliony musiało opuścić swoje domy. (PAP)

fit/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wojna w Jemenie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki