REKLAMA

Jedno słowo warte miliony złotych

2010-06-30 06:48
publikacja
2010-06-30 06:48
30.06. Warszawa (PAP/media) - "Poszarpany" na "spreparowany" - zmiana jednego słowa w ustawie o podatku akcyzowym spowoduje, że część biznesmenów zyska, a część straci miliony złotych - informuje "Dziennik Polski".

Słowo "poszarpany" pojawiło się w rządowym projekcie zmian ustawy o akcyzie 9 czerwca, tuż przed głosowaniem w Sejmie, na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych. Drobna na pozór zmiana dotyczy definicji cygar. Definicja ta, przyniesiona do polskiej ustawy z dyrektywy unijnej, mówiła dotąd, że cygara to "zwijki tytoniu ze spreparowanym, wymieszanym wkładem (...)". Po zmianie ma być: "tytoń zrolowany z poszarpanym, wymieszanym wkładem (...)"

Co to oznacza? Z dnia na dzień cygara sprowadzane z Czech przestaną być cygarami, a staną się - tytoniem do palenia. Za kilogram cygar trzeba zapłacić od 30 do 50 zł akcyzy, a za kilogram tytoniu do palenia - ponad 360 zł.

Do tej pory niektórzy importerzy wprowadzali na nasz rynek tytoń do palenia w postaci tanich cygar. Z powodu siedmiokrotnie niższej akcyzy w ten sposób stanowili konkurencję dla innych i zaniżali jednocześnie dochody budżetu państwa. (PAP)

sto/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
infinum
A Ja uważam, że jeżeli tak błaha różnica w nazewnictwie powoduje tak duże zmiany w prawie, to jest to kolejny już symptom legislacyjnego absurdu i tyle w temacie.
~jerry ueberaktiv
Od czasu do czasu mozna kupić coś z cygar w sklepie Baltony przy wylocie z kraju, polecam Wilem II po super cenie lub dla kobiet Danneman (wiśniowy).

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki