REKLAMA

Jedna czwarta długu publicznego jest poza kontrolą

2021-08-30 06:41
publikacja
2021-08-30 06:41

W przyszłym roku już jedna czwarta długu znajdzie się poza kontrolą parlamentu, który monitoruje jedynie plan dochodowo-wydatkowy z uchwalanej ustawy budżetowej - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Jedna czwarta długu publicznego jest poza kontrolą
Jedna czwarta długu publicznego jest poza kontrolą
fot. Baba87 / / Shutterstock

Rząd zakłada, że przyszłoroczny deficyt nie przekroczy 30 mld zł, tyle że plan wydatkowy w coraz mniejszym stopniu pokazuje, jaki jest prawdziwy obraz finansów publicznych - pisze gazeta. Zauważa, że gros pakietów antykryzysowych związanych z pandemią wypchnięto poza budżet państwa i jego statystyki.

Rząd przyjął projekt budżetu na 2022 z deficytem na poziomie 30 mld zł

Rząd przyjął we wtorek projekt budżetu na 2022 r. z deficytem na poziomie 30 mld zł - powiedział na konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński. Projekt przewiduje, że deficyt sektora gg wg metodologii UE ma wynieść 2,8 proc. PKB.

"To, jak wielka była skala tego działania, pokazuje dług sektora instytucji rządowych i samorządowych, czyli obliczany według unijnej metodologii. W 2020 r. państwowy dług publiczny wyniósł 1,112 bln zł, w tym roku – zgodnie z prognozami MF – ma urosnąć do 1,114 bln zł, a za rok zwiększyć się do 1,16 bln zł. W tym samym czasie dług obliczany według metodologii UE to odpowiednio: 1,336 bln zł, 1,435 bln zł i 1,511 bln zł. Tylko w przyszłym roku różnica pomiędzy obiema metodologiami wyniesie ponad 350 mld zł (ok. 13 proc. PKB)" - podaje "DGP. Jak skomentował główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Sławomir Dudek, to już prawie jedna czwarta długu. "Co czwarta złotówka długu idzie poza kontrolą parlamentu i społeczeństwa" - powiedział.

Gazeta podkreśla, że w przyszłym roku rząd planuje wiele działań, które mają pomóc odbudowie gospodarki, ale znów kluczowe pozycje wydatkowe będą realizowane poza budżetem. To dotyczy m.in. Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych czy Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, z którego PiS chce wydać w trzy lata 100 mld zł. Fundusz będzie w BGK.

Planów finansowych pozabudżetowych funduszy w projekcie ustawy na 2022 r. nie ma. M.in. dzięki takim zabiegom resort finansów może się pochwalić tym, że dziura w kasie państwa w przyszłym roku wyniesie 30 mld zł - stwierdza "DGP". (PAP)

kmz/ robs/

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (40)

dodaj komentarz
podatnik-
Przypominam, że Ministrem Finansów jest absolwent szkoły Goldsmith’s University of London(poz. 1669 na świecie) posiadający niestety tylko licencjat!(Gazeta prawna.pl twierdzi,że tylko średnie) Ciekawe ile by się śmiali z dyplomu magistra otrzymanego na Akademii Leona Koźmińskiego gdyby absolwent chciał w USA nostryfikować go na Przypominam, że Ministrem Finansów jest absolwent szkoły Goldsmith’s University of London(poz. 1669 na świecie) posiadający niestety tylko licencjat!(Gazeta prawna.pl twierdzi,że tylko średnie) Ciekawe ile by się śmiali z dyplomu magistra otrzymanego na Akademii Leona Koźmińskiego gdyby absolwent chciał w USA nostryfikować go na poziomie magistra jeżeli dostanie licencjat to niech się cieszy! , w momencie gdy inflacja obija się o 10%, w PRLu bis ,który jest bankrutem od poczęcia i do tego zadłużonym na 7 bilionów(naszych bilionów) PLN?
vonmisses
Ale to nie wszystko. Reszta ukryta jest w długach ZUS-u wobec przyszłych pokoleń.
marok
Dług publiczny jest poniżej 60% PKB i jest pod pełną kontrolą. Gdy za Tuska tracili kontrolę nad długiem publicznym zabrali ludziom z OFE ponad 150 miliardów i kazano niektórym pracować do śmierci.Podniesiono też VAT.
Co więcej , obsługa długu publicznego jest nieporównywalnie mniejszym obciążeniem dla państwa dzisiaj niż było
Dług publiczny jest poniżej 60% PKB i jest pod pełną kontrolą. Gdy za Tuska tracili kontrolę nad długiem publicznym zabrali ludziom z OFE ponad 150 miliardów i kazano niektórym pracować do śmierci.Podniesiono też VAT.
Co więcej , obsługa długu publicznego jest nieporównywalnie mniejszym obciążeniem dla państwa dzisiaj niż było to za Tuska, gdyż odsetki są niższe, , a budżet kraju blisko 2 razy większy.
antek10
fakt. Tusk dał przykład jak sie ukrywa dług.
friedens
Polacy żyją średnio o 7 lat krócej niż np. Norwegowie, Duńczycy lub Szwedzi, gdzie widok 70-letniego, szczupłego dekarza na dachu podczas pracy nikogo nie dziwi. Praca aż do śmierci wydłuża życie i czyni je pełniejszym i piękniejszym Reszta, twego niemądrego wpisu to podobne, pisowskie półprawdy dla ciemnego luda, żrącego schabowe Polacy żyją średnio o 7 lat krócej niż np. Norwegowie, Duńczycy lub Szwedzi, gdzie widok 70-letniego, szczupłego dekarza na dachu podczas pracy nikogo nie dziwi. Praca aż do śmierci wydłuża życie i czyni je pełniejszym i piękniejszym Reszta, twego niemądrego wpisu to podobne, pisowskie półprawdy dla ciemnego luda, żrącego schabowe przed telewizorem i umierającego na zawał przedwcześnie,, ale za to na emeryturze.
shadow_xx
I po co trollujesz na rzecz partii jak to i tak nie pomoże? Powielasz komentarz, więc jeszcze raz:

Rząd uprawia kreatywną księgowość i ukrywa ponad 200 mld zł długu w BGK, PFR i innych funduszach celowych. Gdyby nie to, to oficjalne zadłużenie już dawno przekroczyłoby 60% pkb. Wystarczy przeczytać raport NIK.
pstrzezek
Unia mówi że nasz dług jest większy niż pokazuje Mateuszek? Toż to atak na polską suwerenntość jeśli chodzi o prawa matematyki ;)) Każdy kraj ma prawo stosować własną logikę prawda? :)
friedens
Czyli PiS podwoił w ciągu 6. lat swego nierządu dług publiczny z 850 mld w 2015 roku do ok. 1,5 biliona pln w 2021 roku. Nawet komuchy tak szybko Polski nie zadłużali.
friedens
Warto w tym kontekście przeczytać raport prezesa Banasia z NIK o kreatywnej księgowości rządu PiS. Tu chodzi o pisowski przekręt stulecia. Oni zadłużają nielegalnie kraj na setki miliardów złotych. Robią to razem z pisowskkm NBP, który skupuje za setki miliardów złotych śmieciowe obligacje lipnych, rządowych fundacji. Ponadto w Warto w tym kontekście przeczytać raport prezesa Banasia z NIK o kreatywnej księgowości rządu PiS. Tu chodzi o pisowski przekręt stulecia. Oni zadłużają nielegalnie kraj na setki miliardów złotych. Robią to razem z pisowskkm NBP, który skupuje za setki miliardów złotych śmieciowe obligacje lipnych, rządowych fundacji. Ponadto w ten sposób kreują z pisowskim NBP hiperinflację, którą też okradają obywateli. Tu konieczna jest sejmowa komisja śledcza, bo to jest miliard afer Amber Gold w jednym, monstrualnym pisowskim przekręcie.
and00
5% to hiperinflacja...
Szaleństwo niektórych jest niepoliczalne

Powiązane: Budżet 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki