REKLAMA

Jeden z największych banków Holandii podejrzany o pranie brudnych pieniędzy

2021-03-17 07:25
publikacja
2021-03-17 07:25
Jeden z największych banków Holandii podejrzany o pranie brudnych pieniędzy
Jeden z największych banków Holandii podejrzany o pranie brudnych pieniędzy
fot. JPstock / / Shutterstock

Jeden z największych banków Holandii, państwowy ABN AMRO, jest podejrzewany o umyślne pranie brudnych pieniędzy. Prokuratura może postawić zarzuty członkom zarządu banku.

Prokuratura potwierdziła dziennikowi "De Telegraaf", że bank jest podejrzewany o naruszenie „ustawy o zapobieganiu prania brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu”. Odmówiła jednak podania szczegółów śledztwa. Rzecznik banku powiedział dziennikowi, że "nasza instytucja będzie w pełni współpracować z prokuraturą”.

"De Telegraaf" informuje, że dotychczas ABN AMRO był oskarżany „tylko” o drobne przestępstwa gospodarcze, takie jak brak porządku w aktach klientów czy nieterminowe zgłaszanie podejrzanych transferów. Obecnie do serii oskarżeń dodano znacznie poważniejsze „świadome pranie brudnych pieniędzy”.

Już w lutym 2019 r. "De Telegraaf" ujawnił, że holenderskie firmy mające rachunki w państwowym banku brały udział w transferze ponad 100 ml euro łapówek przekazywanych przez brazylijską firmę Odebrecht urzędnikom i partiom politycznym w Ameryce Południowej.

Sprawa może zakończyć się postawieniem zarzutów członkom zarządu tej instytucji finansowej oraz gigantyczną karą finansową. Największy dziennik Holandii przypomina, że w 2018 r. ING musiało zapłacić 775 mln euro kary, ponieważ stwierdzono, iż przestępcy mogli bez przeszkód prać setki milionów dolarów za pośrednictwem tego banku w latach 2010-2016.

ABN AMRO jest trzecim pod względem wielkości bankiem w Holandii. Jak poinformował w listopadzie ub. roku serwis finansowy Finextra, państwowy moloch zapowiedział zwolnienie 2800 pracowników, a także obniżenie kosztów o 700 mln euro do 2024 r.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
traderfr
Wygląda mi to na pomówienia konkurencji, słyszał ktoś o nieuczciwym bankierze...?
zenonn
Słyszał kto o nieuczciwym funkcjonariuszu, urzędniku, polityku?
pippin
Nie, niemozliwe;)Banki są uczciwe.

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki