REKLAMA

Jak wypłacić pieniądze ze spółki i zapłacić jak najmniejszy podatek?

Ewelina Czechowicz2023-11-13 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-13 06:00

Po zmianie przepisów podatkowych wielu przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze rozważa ich przekształcenie w spółki. Czy trzeba przy tej formie prowadzenia działalności płacić ZUS, czy można wszelkie zakupy wrzucać w koszty? I jak wypłacać środki, by nie płacić podwójnych podatków? Wyjaśniamy, czy spółka z o.o. może być alternatywą dla jednoosobowej działalności.

Jak wypłacić pieniądze ze spółki i zapłacić jak najmniejszy podatek?
Jak wypłacić pieniądze ze spółki i zapłacić jak najmniejszy podatek?
fot. Andrey_Popov / / Shutterstock
Darmowy program do rozliczania
PIT 2023/2024
Pobierz e-pity 2023 Uruchom on-line

Decyzja o prowadzeniu działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. wymaga dogłębnej analizy i indywidualnej oceny sytuacji przedsiębiorcy. Wiąże się to z prowadzeniem pełnej księgowości, które na pewno będzie droższa. Przedsiębiorcy mają także często obawy, czy będą mogli wypłacić pieniądze ze spółki bez potrzeby płacenia podwójnych podatków. Często bowiem w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mówi się o tzw. podwójnym opodatkowaniu. Wynika to z faktu, że najpierw płaci się podatek CIT, czyli podatek od osób prawnych, a później wspólnicy otrzymujący środki ze spółki muszą jeszcze odprowadzić najczęściej podatek PIT.

Jak zatem zapłacić jak najmniejszy podatek? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostaną wypłacone środki ze spółki z o.o., a tych jest kilka.

Reklama

Sposoby na wypłatę pieniędzy ze spółki z o.o.

Prowadzący spółkę z o.o. mogą skorzystać z kilku sposobów na wypłatę środków ze spółki z o.o., są to:

  1. dywidenda;
  2. umowa o pracę;
  3. umowa najmu;
  4. wcześniejszy zwrot pożyczki;
  5. wynagrodzenie z tytułu zasiadania w zarządzie;
  6. faktury wystawiane z prowadzonej działalności gospodarczej;
  7. umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich;
  8. diety i koszty podróży służbowych.

Dywidenda

Reklama

Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów wypłaty środków ze spółki z o.o. Jednak nie jest to opcja najkorzystniejsza podatkowo. Od dywidendy należy bowiem zapłacić 19% podatku dochodowego. Stąd zysk jest tu opodatkowany podwójnie – na poziomie spółki podatkiem CIT, a następnie kiedy wspólnik wypłaca go podatkiem PIT.

Umowa o pracę

Wspólnik może być zatrudniony w spółce z o.o. na umowę o pracę. Od niej trzeba zapłacić składki ZUS oraz podatek na zasadach ogólnych, a także składkę zdrowotną, która po zmianach, jakie wprowadzono za sprawą reformy podatkowej, od 2022 roku nie jest odliczana w PIT. Rozwiązanie to nie jest zatem korzystne dla wspólnika spółki z o.o. - opodatkowanie może wynieść ponad 40%.

Umowa najmu — najem nieruchomości lub ruchomości

W przypadku kiedy prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki z o.o., mamy możliwość wynajmowania spółce własnej nieruchomości i otrzymywania czynszu z najmu. Umowa najmu jest możliwa, kiedy przedsiębiorca jest właścicielem lokalu i wynajmuje go na potrzeby spółki. Jest to też dobra forma dla zabezpieczenia majątku.

Przedsiębiorca poza nieruchomościami może wynajmować swojej spółce maszyny, samochody albo inne potrzebne urządzenia do jej działania. Uzyskane dochody z najmu aktualnie trzeba rozliczyć na PIT-28, od stycznia 2023 roku dochody uzyskiwane z najmu są bowiem opodatkowane ryczałtowo. 

Dzień biznesmena w Bankier.pl

Pożyczka

W zakresie prowadzenia działalności gospodarczej może się tak zdarzyć, że wspólnik udzieli spółce pożyczki. Kiedy będzie potrzebował wypłacić większą kwotę pieniędzy, może rozliczyć je jako wcześniejszy zwrot pożyczki. Sama umowa może przewidywać mechanizm wcześniejszej spłaty lub wskazywać, kiedy można i w jakich okolicznościach dokonać wypłaty tytułem spłaty pożyczki.

Wynagrodzenie z tytułu zasiadania w zarządzie

Na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników można ustalić wysokość i zasady wypłaty wynagrodzenia dla danego członka zarządu za odpłatne pełnienie funkcji członka zarządu w spółce z o.o. Pensja może być wypłacona jednorazowo, co miesiąc, kwartał lub w dowolnie ustalonym czasie.

W każdym momencie działania spółki można przygotować odrębną uchwałę, w której można też przyznać dodatkowe wynagrodzenie. Jego wypłata dla członka zarządu z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu w spółce na podstawie powołania na mocy uchwały zgromadzenia wspólników jest wolna od składek ZUS, poza składką zdrowotną wynoszącą 9%. Od 1 stycznia 2022 roku wynagrodzenie członka zarządu oskładkowane jest składką zdrowotną w wysokości 9% od kwoty wynagrodzenia brutto. Wysokość składki zdrowotnej jest potrącana z pensji członka zarządu i opłacana przez podmiot wypłacający mu wynagrodzenie, czyli spółkę.

W przypadku zarobków do 120 000 złotych i sytuacji, kiedy osoba, która otrzymuje takie wynagrodzenie i nie ma innych dochodów, ma prawo skorzystania z kwoty wolnej do podatku wynoszącej 30 000 zł. Jej wynagrodzenie opodatkowane będzie 12 % PIT i składką zdrowotną 9%, dla spółki wypłata wynagrodzenia będzie stanowiła koszt, który zmniejszy podstawę opodatkowania w spółce, tym samym zmniejszy podatek CIT.

Faktury wystawiane na spółkę z jednoosobowej działalności

Przedsiębiorca, który prowadzi swoją spółkę z o.o., może jednocześnie prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Ma wtedy możliwość wystawiania faktur za usługi świadczone na rzecz spółki z o.o. Trzeba jednak pamiętać, że nie można wystawiać faktur na te same działania, które są objęte np. już wypłacanym wynagrodzeniem z tytułu zasiadania w zarządzie spółki czy wypłacanych świadczeń powtarzalnych.

Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich

Przedsiębiorca może też ze swoją spółką z o.o. zawrzeć umowę o dzieło. Rozwiązanie to będzie szczególnie korzystne, kiedy mamy możliwość podpisania umowy o dzieło przenoszącej prawa autorskie, można wtedy zastosować 50% koszty uzyskania przychodu. Wtedy podatek (12%)będzie naliczony tylko od połowy wynagrodzenia przysługującego z takiej umowy.


Umowa taka może być zastosowana pod warunkiem, kiedy tworzymy dzieło w rozumieniu ustawy o prawie autorskim – np. tworzony jest program komputerowy, muzyka, grafika itp. Dodatkowo musi dojść do przeniesienia praw autorskich na spółkę i nie może pokrywać się z zakresem pracy prezesa czy innymi wystawianymi na spółkę fakturami.

Diety i koszty podróży służbowych

W sytuacji kiedy w ramach prowadzonej działalności prezes spółki czy wspólnik sporo podróżuje, ma prawo do wypłaty diety. Mogą być one wypłacone również osobom, które nie są zatrudnione w spółce. Stąd dieta będzie się należała prezesowi lub członkowi zarządu, jeśli pełni on swoją funkcję na podstawie powołania.

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę - podsumowanie

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. to rozwiązanie, które ma wiele pozytywnych aspektów. Jednak zanim podejmiemy decyzję o zmianie formy działalności, należy to przemyśleć i przeanalizować. Plusem przekształcenia jednoosobowej firmy w spółkę z o.o. może być ograniczenie składek ZUS, jednak nie zawsze i nie dla każdego spółka z o.o. może być odpowiednim rozwiązaniem.

Możliwości wypłaty pieniędzy ze spółki z o.o. jest kilka, niektóre z nich można łączyć, np. otrzymywać wynagrodzenie z tytułu powołania na stanowisko prezesa zarządu, otrzymywać wynagrodzenie z tytułu wystawianej faktury czy z najmu, a także z tytułu zawartej ze spółką umowo o dzieło.

W żadnym wypadku czynności te nie mogą się jednak ze sobą pokrywać, a więc np. przedmiot umowy o dzieło nie może pokrywać się z przedmiotem prowadzonej działalność gospodarczej.

Każdą sytuację najlepiej omówić z doradcą podatkowym, tak by mieć pewność co do podejmowanych działań i nie narazić się fiskusowi.

Źródło:
Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor Bankier.pl

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017), gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku. Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach na łamach Bankier.pl i PIT.pl porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
beju
do bilansu z/s dochodzi fakt, że jak się nie płaci składek ZUS to emeryturka będzie jeszcze niższa
carlito1
Spółka jest fajna jak ma się samochody, koszty. Jak ktoś chce z ryczałtu przejść na sp. z o.o. np. jednoosobowy budowlaniec to się to baaardzo nie opłaca/
artqr
Jak ktoś chce założyć spółkę z o.o. żeby ominąć ZUS, to niech uważa na proporcję udziałów wspólników. Jeśli jest 2 wspólników i jeden ma 99%,a drugi 1%, to ZUS uważa tego 1% za pozoranta i traktuje tak jakby to była 1-osobowa spółka i oczywiście nalicza składki głównemu udziałowcowi.
carlito1
Fakt, już 10 % potrafią podważać .
okragly_stol
Najlepiej studenta do 26 r życia netto=brutto

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki