REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Jak szybciej dostać zwrot podatku

Weronika Szkwarek2017-03-30 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-03-30 06:00

Nadpłaty wynikające z rozliczenia PIT są zwracane podatnikom już od stycznia 2017 roku. Mimo że fiskus ma 3 miesiące na wypłatę zaległości od dnia złożenia deklaracji, można ten proces przyspieszyć.

– Urzędy skarbowe w pierwszej kolejności realizują zwroty nadpłat z rocznych PIT podatnikom posiadającym uprawnienia wynikające z ustawy o Karcie Dużej Rodziny – mówi w rozmowie z Bankier.pl Paweł Staszkiewicz z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Sprawdziliśmy, czy rozliczenie PIT-u przez internet i posiadanie przynajmniej trójki dzieci spowoduje, że pieniądze na koncie pojawią się w ciągu miesiąca od złożenia zeznania.

fot. simpson33 / / YAY Foto

Kiedy dostanę zwrot podatku

Urzędy skarbowe jak mantrę powtarzają, że mają trzy miesiące na rozliczenie podatnika. – Naczelnik Urzędu Skarbowego zgodnie z przepisami ustawy Ordynacja podatkowa ma trzy miesiące na zwrot nadpłaty podatku – podaje Bartosz Stróżyński z Izby Administracji Podatkowej w Bydgoszczy. Warto jednak mieć na uwadze, że im wcześniej wypełnimy PIT, tym szybciej otrzymamy zwrot.

– Zwroty realizowane są co do zasady według kolejności wpływu deklaracji podatkowych. Na faktyczny czas realizacji zwrotu wpływa aktualna liczba spraw w urzędzie oraz liczba czynności koniecznych do obsługi konkretnej deklaracji i realizacji konkretnego zwrotu – zauważa Stróżyński.

Czynności mające wpływ na czas rozliczenia deklaracji podatkowej, o których mówi Stróżyński z Izby Administracji Podatkowej w Bydgoszczy, to między innymi:

  • metoda złożenia deklaracji,
  • prawidłowość danych w deklaracji,
  • czy zaistniały wątpliwości co do kwoty zapłaty podatku.

Jak dostać zwrot podatku szybciej

Jak podają urzędy skarbowe w Polsce, szybciej otrzymamy nadpłatę podatku, o ile zdecydujemy się na wysłanie PIT-u przez internet. – Złożenie zeznania rocznego tą drogą przyspiesza zwrot nadpłaty podatku. Deklaracja elektroniczna wymaga mniej czynności obsługowych w urzędzie (nie trzeba jej wprowadzać do systemu, co znacznie wpływa na skrócenie czasu realizacji zwrotu podatku przez urząd) – wyjaśnia Bartosz Stróżyński z Izby Administracji Podatkowej w Bydgoszczy.

–  Należy również zauważyć, że korzystanie z elektronicznej formy złożenia zeznania PIT pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Podatnik nie musi udawać się do urzędu skarbowego ani płacić a przesłania zeznania drogą pocztową – dodaje Paweł Staszkiewicz z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Zwrot podatku a Karta Dużej Rodziny

Od dwóch lat w pierwszej kolejności zwroty nadpłat z rocznych zeznań PIT są realizowane podatnikom posiadającym Kartę Dużej Rodziny.

– Złożenie zeznania rocznego przez internet w przypadku rodziców posiadających troję lub więcej dzieci spotyka się z preferencją w postaci przyspieszonego terminu zwrotu nadpłaty podatku – nadpłata podatku winna zostać zwrócona najpóźniej w terminie 30 dni od daty złożenia zeznania – mówi w rozmowie z Bankier.pl Jarosław Szczepański z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Jak sprawdzić, kiedy otrzymam zwrot podatku

Od kilku lat można skorzystać z aplikacji Zwroty. O ile jeszcze rok temu funkcjonowała ona dla województwa dolnośląskiego i śląskiego (dawniej dla mazowieckiego, pomorskiego i opolskiego), tak dzisiaj można sprawdzić swoją deklarację m.in. będąc mieszkańcem Katowic i okolic.  

Aby uzyskać informację na stronie www.isnet.katowice.pl/zwroty/ o planowanym zwrocie podatku, należy podać:

  • numer identyfikacyjny PESEL lub NIP pierwszego podatnika na zeznaniu,
  • kwotę przychodu za 2016 - wartość przychodu w pełnych zł (końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a te wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych).

W innych miastach aplikacja nie została uruchomiona. W województwie kujawsko-pomorskim, jak poinformował Redakcję Bankier.pl Stróżyński, aplikacja ta nie jest wspierana przez względy techniczne, czyli brak lokalnego serwera internetowego.

Informację o stanie realizacji zwrotu nadpłaty podatku można jednak sprawdzić, kontaktując się osobiście z właściwym urzędem skarbowym. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~Matio
Pit złożony 27.03 PRZEZ INTERNET i jakoś do dziś zwrotu nie mam. Miało być szybciej niby przez internet...
~JOLKA
Pit wyslany elektronicznie 28 02 2017 dziasiaj 15 maj i nadal cisza Bytom
~Spoko
PIT złożyłem 1 marca przez internet. Dzisiaj jest 15 maj i NIC. Urzędy są "coraz sprawniejsze"
~PrayerInC
Teraz sprawdzałam bo nie wiedziałam nawet gdzie jest też żuromin ;) Przepraszam ;) No tak , po złóżeni korekty mają 3 miesiące . A nie macie takiej strony gdzie mozecie to sprawdzić ? Ja jestem z Katowic i u nas jest np taka strona isnet katowice /zwroty , tam wpisujesz swój pesel , potem kwote przychodu i Ci sprawdza Teraz sprawdzałam bo nie wiedziałam nawet gdzie jest też żuromin ;) Przepraszam ;) No tak , po złóżeni korekty mają 3 miesiące . A nie macie takiej strony gdzie mozecie to sprawdzić ? Ja jestem z Katowic i u nas jest np taka strona isnet katowice /zwroty , tam wpisujesz swój pesel , potem kwote przychodu i Ci sprawdza . Ja np mam juz zwrot przygotowany do realizacji . A sama liczyłaś Aniaa czy w biurze ? Ja korzystałam z programu Pitax , który został wspomniany . A deklaracje wysyłałam dokłądnie dnia 2 marca .
~aniaa
Zlozylam korekte 07 marca kasy nie mam do dzis.panie poinformowaly mnie ze maja 3 miesiace na sprawdzenie czy teraz po zlozeniu korekty jest ok zreszto jak bylam zapytac to pani nawet nie raczyla spokrzec na mnie :-)a telefonow wogole nie odbieraja us żuromin
~Mazda
Trójki dzieci nie mam to raz . Dwa pit 11 otrzymaliśmy z meżem dopiero pod koniec lutego . Oczywiście ,ze nie otrzymamy informacji kiedy otrzymamy zwrot . Trzeba sobie wejsc na stronę . Ja np Jestem z katowic i tutaj jest do sprawdzania taka strona isnet czy coś takiego . I tam wyświetla nam się stan deklaracji . I tyle Trójki dzieci nie mam to raz . Dwa pit 11 otrzymaliśmy z meżem dopiero pod koniec lutego . Oczywiście ,ze nie otrzymamy informacji kiedy otrzymamy zwrot . Trzeba sobie wejsc na stronę . Ja np Jestem z katowic i tutaj jest do sprawdzania taka strona isnet czy coś takiego . I tam wyświetla nam się stan deklaracji . I tyle . A co do progamu to ja korzystałam z Pitax . Korzystałam juz wiele razy , bo albo liczyłam dla mnie i męża albo rozliczałam rodziców czy teściów ;)
~Zirytowana
Ja wysłałam epita 2.03 mam dostać kasę na kato i do dzisiaj nic. Jak dzwoniłam do urzędu to mi powiedzieli ze marca jeszcze nie ruszyli a znajomi którzy składali kilka dni po mnie dostali już pieniądze i to poczta... Nie czaje tego
~gorol odpowiada ~kato
Katowice chyba
~Krzysztof
niestety autor artykułu wprowadza w błąd ponieważ dzwoniąc do urzędu skarbowego nie otrzymamy informacji na kiedy otrzymamy zwrot. Właśnie jestem po telefonie do urzędu i otrzymałem informację, że mogą tylko sprawdzić czy deklaracja jest złożona a nie kiedy będzie zwrot (urząd w Pile, Wlkp)

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2016

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki