Jak szybciej dostać zwrot podatku

redaktor Bankier.pl

Nadpłaty wynikające z rozliczenia PIT są zwracane podatnikom już od stycznia 2017 roku. Mimo że fiskus ma 3 miesiące na wypłatę zaległości od dnia złożenia deklaracji, można ten proces przyspieszyć.

– Urzędy skarbowe w pierwszej kolejności realizują zwroty nadpłat z rocznych PIT podatnikom posiadającym uprawnienia wynikające z ustawy o Karcie Dużej Rodziny – mówi w rozmowie z Bankier.pl Paweł Staszkiewicz z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Sprawdziliśmy, czy rozliczenie PIT-u przez internet i posiadanie przynajmniej trójki dzieci spowoduje, że pieniądze na koncie pojawią się w ciągu miesiąca od złożenia zeznania.

(fot. simpson33 / YAY Foto)

Kiedy dostanę zwrot podatku

Nie rozliczyłeś jeszcze PIT-u?

Pobierz bezpłatny program na Bankier.pl

Urzędy skarbowe jak mantrę powtarzają, że mają trzy miesiące na rozliczenie podatnika. – Naczelnik Urzędu Skarbowego zgodnie z przepisami ustawy Ordynacja podatkowa ma trzy miesiące na zwrot nadpłaty podatku – podaje Bartosz Stróżyński z Izby Administracji Podatkowej w Bydgoszczy. Warto jednak mieć na uwadze, że im wcześniej wypełnimy PIT, tym szybciej otrzymamy zwrot.

– Zwroty realizowane są co do zasady według kolejności wpływu deklaracji podatkowych. Na faktyczny czas realizacji zwrotu wpływa aktualna liczba spraw w urzędzie oraz liczba czynności koniecznych do obsługi konkretnej deklaracji i realizacji konkretnego zwrotu – zauważa Stróżyński.

Czynności mające wpływ na czas rozliczenia deklaracji podatkowej, o których mówi Stróżyński z Izby Administracji Podatkowej w Bydgoszczy, to między innymi:

 • metoda złożenia deklaracji,
 • prawidłowość danych w deklaracji,
 • czy zaistniały wątpliwości co do kwoty zapłaty podatku.

Jak dostać zwrot podatku szybciej

Jak podają urzędy skarbowe w Polsce, szybciej otrzymamy nadpłatę podatku, o ile zdecydujemy się na wysłanie PIT-u przez internet. – Złożenie zeznania rocznego tą drogą przyspiesza zwrot nadpłaty podatku. Deklaracja elektroniczna wymaga mniej czynności obsługowych w urzędzie (nie trzeba jej wprowadzać do systemu, co znacznie wpływa na skrócenie czasu realizacji zwrotu podatku przez urząd) – wyjaśnia Bartosz Stróżyński z Izby Administracji Podatkowej w Bydgoszczy.

–  Należy również zauważyć, że korzystanie z elektronicznej formy złożenia zeznania PIT pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Podatnik nie musi udawać się do urzędu skarbowego ani płacić a przesłania zeznania drogą pocztową – dodaje Paweł Staszkiewicz z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Zwrot podatku a Karta Dużej Rodziny

Od dwóch lat w pierwszej kolejności zwroty nadpłat z rocznych zeznań PIT są realizowane podatnikom posiadającym Kartę Dużej Rodziny.

– Złożenie zeznania rocznego przez internet w przypadku rodziców posiadających troję lub więcej dzieci spotyka się z preferencją w postaci przyspieszonego terminu zwrotu nadpłaty podatku – nadpłata podatku winna zostać zwrócona najpóźniej w terminie 30 dni od daty złożenia zeznania – mówi w rozmowie z Bankier.pl Jarosław Szczepański z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Jak sprawdzić, kiedy otrzymam zwrot podatku

Od kilku lat można skorzystać z aplikacji Zwroty. O ile jeszcze rok temu funkcjonowała ona dla województwa dolnośląskiego i śląskiego (dawniej dla mazowieckiego, pomorskiego i opolskiego), tak dzisiaj można sprawdzić swoją deklarację m.in. będąc mieszkańcem Katowic i okolic.  

Aby uzyskać informację na stronie www.isnet.katowice.pl/zwroty/ o planowanym zwrocie podatku, należy podać:

 • numer identyfikacyjny PESEL lub NIP pierwszego podatnika na zeznaniu,
 • kwotę przychodu za 2016 - wartość przychodu w pełnych zł (końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a te wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych).

W innych miastach aplikacja nie została uruchomiona. W województwie kujawsko-pomorskim, jak poinformował Redakcję Bankier.pl Stróżyński, aplikacja ta nie jest wspierana przez względy techniczne, czyli brak lokalnego serwera internetowego.

Informację o stanie realizacji zwrotu nadpłaty podatku można jednak sprawdzić, kontaktując się osobiście z właściwym urzędem skarbowym. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Matio

Pit złożony 27.03 PRZEZ INTERNET i jakoś do dziś zwrotu nie mam. Miało być szybciej niby przez internet...

! Odpowiedz
0 4 ~JOLKA

Pit wyslany elektronicznie 28 02 2017 dziasiaj 15 maj i nadal cisza Bytom

! Odpowiedz
1 8 ~Spoko

PIT złożyłem 1 marca przez internet. Dzisiaj jest 15 maj i NIC. Urzędy są "coraz sprawniejsze"

! Odpowiedz
0 1 ~PrayerInC

Teraz sprawdzałam bo nie wiedziałam nawet gdzie jest też żuromin ;) Przepraszam ;) No tak , po złóżeni korekty mają 3 miesiące . A nie macie takiej strony gdzie mozecie to sprawdzić ? Ja jestem z Katowic i u nas jest np taka strona isnet katowice /zwroty , tam wpisujesz swój pesel , potem kwote przychodu i Ci sprawdza . Ja np mam juz zwrot przygotowany do realizacji . A sama liczyłaś Aniaa czy w biurze ? Ja korzystałam z programu Pitax , który został wspomniany . A deklaracje wysyłałam dokłądnie dnia 2 marca .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~aniaa

Zlozylam korekte 07 marca kasy nie mam do dzis.panie poinformowaly mnie ze maja 3 miesiace na sprawdzenie czy teraz po zlozeniu korekty jest ok zreszto jak bylam zapytac to pani nawet nie raczyla spokrzec na mnie :-)a telefonow wogole nie odbieraja us żuromin

! Odpowiedz
3 4 ~Mazda

Trójki dzieci nie mam to raz . Dwa pit 11 otrzymaliśmy z meżem dopiero pod koniec lutego . Oczywiście ,ze nie otrzymamy informacji kiedy otrzymamy zwrot . Trzeba sobie wejsc na stronę . Ja np Jestem z katowic i tutaj jest do sprawdzania taka strona isnet czy coś takiego . I tam wyświetla nam się stan deklaracji . I tyle . A co do progamu to ja korzystałam z Pitax . Korzystałam juz wiele razy , bo albo liczyłam dla mnie i męża albo rozliczałam rodziców czy teściów ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~Zirytowana

Ja wysłałam epita 2.03 mam dostać kasę na kato i do dzisiaj nic. Jak dzwoniłam do urzędu to mi powiedzieli ze marca jeszcze nie ruszyli a znajomi którzy składali kilka dni po mnie dostali już pieniądze i to poczta... Nie czaje tego

! Odpowiedz
2 4 ~kato

co znaczy "kato"?

! Odpowiedz
0 0 ~gorol odpowiada ~kato

Katowice chyba

! Odpowiedz
0 9 ~Krzysztof

niestety autor artykułu wprowadza w błąd ponieważ dzwoniąc do urzędu skarbowego nie otrzymamy informacji na kiedy otrzymamy zwrot. Właśnie jestem po telefonie do urzędu i otrzymałem informację, że mogą tylko sprawdzić czy deklaracja jest złożona a nie kiedy będzie zwrot (urząd w Pile, Wlkp)

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

 • Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl