Jak rozliczyć PIT-37 za 2017 rok - krok po kroku

Wypełnienie deklaracji PIT-37 nie musi być skomplikowane. Wystarczy skorzystać z programu, który poprowadzi podatnika krok po kroku. Wyjaśniamy, jak w prosty sposób rozliczyć się z fiskusem.

W celu rozliczenia PIT-37 niezbędne jest otrzymanie od swojego pracodawcy informacji PIT-11 w formie papierowej bądź elektronicznej. W przypadku kiedy w czasie ubiegłego roku podatkowego otrzymywaliśmy przychody z różnych źródeł, powinniśmy otrzymać PIT-11 od każdego płatnika. Taką informację pracodawcy mieli obowiązek dostarczyć do końca lutego 2018 r., natomiast podatnik ma czas na rozliczenie się z fiskusem do 30 kwietnia 2018 r.    

Jak rozliczyć PIT-37 krok po kroku
Jak rozliczyć PIT-37 krok po kroku (fot. WOJCIECH STROZYK / WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

Im wcześniej wypełnimy swoją deklarację, tym szybciej dostaniemy zwrot podatku, jeśli takowy będzie nam przysługiwał. Warto nie zwlekać, tym bardziej, że cały proces można przeprowadzić dość szybko - zamiast szukać wśród bliskich kogoś, kto wypełni za nas PIT roczny, zamiast płacić za rozliczenie deklaracji w biurze rachunkowym czy wertować stertę poradników, które opisują w sposób księgowy, jak dokonać rozliczenia, warto sięgnąć po zdecydowanie łatwiejsze i tańsze rozwiązanie. Program do rozliczenia PIT-ów powoduje, że każdy podatnik rozliczy swoją deklarację samodzielnie, a poniższy instruktaż pokaże, jak to zrobić krok po kroku.

Zalety programu do rozliczenia PIT 2017 

Zmiany w przepisach podatkowych wprowadzane są bardzo często, za nimi idą również nowe wzory dokumentów i deklaracji. Osoby, które wybiorą darmowy program do rozliczenia się z fiskusem za 2017 r. nie muszą się jednak tym martwić. W programie na bieżąco bowiem dokonywane są zmiany, aby podatnicy mogli skorzystać z jednej z największych baz dostępnych na rynku. Ponadto program jest na tyle prosty, że przeprowadzi każdą osobę przez wszystkie etapy wypełniania zeznania rocznego.

Wystarczy tylko posiadać PIT-11, który otrzymaliśmy od pracodawcy, a resztą nie musimy się martwić.

Zalety skorzystania z aplikacji służącej do wypełnienia e-deklaracji PIT przez internet:

 • program jest bezpłatny oraz intuicyjny, w związku z czym oszczędzamy pieniądze oraz czas,
 • w aplikacji na bieżąco dokonywane są korekty i aktualizacje druków,
 • program w jasny i czytelny sposób przeprowadza użytkownik, krok po kroku, przez kolejne etapy deklaracji podatkowej,
 • możliwość wysłania e-deklaracji online bądź pobrania dokumentu na komputer i osobiste dostarczenie do urzędu skarbowego,
 • daje możliwość pobrania wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR),
 • po wypełnieniu deklaracji online, automatycznie otrzymujemy Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO),
 • osoby, które już korzystały z programu e-pity, nie muszą ponownie wprowadzać swoich danych, są one wczytywane z komputera użytkownika i kopiowane do składanych deklaracji i załączników,
 • jeśli program zostanie uruchomiony na tym samym komputerze, co rok wcześniej, aplikacja wczyta dane zapisane w zeszłorocznej wersji, tj. kwotę przychodu z deklaracji rozliczanej w poprzednim roku.

Krok 1 - Instalacja programu do rozliczeń podatku za 2017 r.

Podatnik chcąc skorzystać z darmowego programu do rozliczenia PIT 2017 może go pobrać, a następnie zainstalować na komputerze bądź wypełnić PIT online korzystając z opcji „Uruchom online teraz”.

Aplikacja jest bardzo wygodna, ponieważ weryfikuje, czy użytkownik wypełnił wszystkie wymagane pola. Dodatkowo pozwala śledzić etapy komunikacji z serwerami Ministerstwa Finansów, aż do automatycznego odbioru Urzędowego Poświadczenia Odbioru, którego kopię można otrzymać na swój adres e-mail. Ponadto użytkownik ma możliwość wydrukowania wypełnionej deklaracji w celu jej wysłania pocztą lub osobistego doręczenia do urzędu skarbowego.

Aby przedstawić rozliczenie deklaracji PIT-37 krok po kroku, posłużymy się przykładem małżeństwa, gdzie oboje małżonkowie pracują na umowę o pracę. W tym celu, przystępując do wypełniania deklaracji, potrzebujemy:

 • danych osobowych podatników,

 • formularzy PIT-11 otrzymanych od pracodawców oraz

 • kwoty przychodu z ubiegłorocznego PIT-37 (po wypełnieniu PIT-u będziemy chcieli wysłać go przez internet).

Dodatkowo zakładamy, że małżonkowie nie mają prawa do ulgi na internet. Została ona bowiem na tyle ograniczona, że niewielu podatnikom daje możliwość dalszego korzystania z tej formy odliczeń.

Krok 2 – Wybór sposobu opodatkowania

Wybieramy sposób opodatkowania: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Zgodnie z początkowymi założeniami przyjrzymy się wspólnemu rozliczeniu małżonków (przeczytaj też: "Rozliczenie PIT-u z małżonkiem to sposób na oszczędności podatkowe").

Darmowy program e-pity 2017
Darmowy program e-pity 2017

Krok 3 – Dane osobowe podatnika

Ten krok wymaga od użytkownika wprowadzenia danych pierwszego podatnika, tj. imię, nazwisko, numer PESEL, dane adresowe oraz dotyczące właściwego urzędu skarbowego. Należy pamiętać, że wyboru urzędu skarbowego dokonujemy według miejsca zamieszkania. Dodatkowo opcjonalnie możemy wskazać numer telefonu oraz swój adres e-mail.

Darmowy program e-pity 2017
Darmowy program e-pity 2017

Program daje również możliwość pominięcia danych osobowych i wypełnienia ich w dalszej kolejności.

Darmowy program e-pity 2017
Darmowy program e-pity 2017

Krok 4 – Źródło przychodów podatnika

Kolejny krok polega na wyborze źródła osiąganych dochodów. W naszym przykładzie małżonkowie pracują na etacie, więc każde z nich otrzymało po jednej informacji PIT-11.

Darmowy program e-pity 2017
Darmowy program e-pity 2017

Na tym etapie podatnik wybiera źródła, z których pochodzą jego przychody oraz przepisuje dane z PIT-11 w odpowiednie rubryki e-deklaracji.

Darmowy program e-pity 2017
Darmowy program e-pity 2017

Po wybraniu opcji „z jednego stosunku pracy”, przechodzimy do wypełnienia źródła przychodów, tj. przychód, koszt uzyskania przychodu czy dochód zwolniony z podatku. Program dokładnie wskazuje, jakie wartości z PIT-11 wpisać w poszczególne pola (przy każdym punkcie wskazany jest numer rubryki z PIT-11, wskazaną wartość wystarczy przepisać do e-deklaracji).

Darmowy program e-pity 2017
Darmowy program e-pity 2017

W tym kroku użytkownik proszony jest również o wpisanie wysokości składek na ubezpieczenia tj. społeczne (pole 70) oraz zdrowotne (pole 72).

Krok 5 – Dane osobowe współmałżonka

Po wypełnieniu informacji dotyczących jednego z podatników, należy ponownie wykonać tą czynność, tym razem uzupełniając dane współmałżonka, tj. imię, nazwisko, numer PESEL i wymagane dane adresowe i dotyczące właściwego urzędu skarbowego.

Krok 6 – Źródło przychodów współmałżonka

W tym kroku jesteśmy poproszeni o wybranie źródła przychodu współmałżonka oraz ponownie wpisanie należności ze stosunku pracy, tj. przychodu, kosztu jego uzyskania czy wysokości dochodu zwolnionego z podatku, wysokości składek na ubezpieczenia tj. społeczne oraz zdrowotne, które poniósł w 2017 r.

Darmowy program e-pity 2017
Darmowy program e-pity 2017

Krok 7 – Ulgi i odliczenia

Wybór ulg i rozliczeń zwiastuje, że zbliżamy się ku końcowi wypełniania deklaracji. W tym miejscu podatnik zaznacza odliczenia, które przysługiwały mu w ubiegłym roku, np. ulga z tytułu wychowywania dzieci, wydatki na internet czy wydatki na leki i cele rehabilitacyjne. W naszym przykładzie małżeństwo nie korzystało z ulg, w związku z czym nie zostaje zaznaczona żadna z opcji.

Darmowy program e-pity 2017
Darmowy program e-pity 2017

Krok 8 – Przekazanie 1 proc. podatku

Przedostatni element to wskazanie organizacji pożytku publicznego (OPP), której chcemy przekazać 1 proc. ze swojego podatku. Program pozwala na wybranie OPP z listy sugerowanych 5 organizacji o różnych profilach działalności społecznej.

Darmowy program e-pity 2017
Darmowy program e-pity 2017

Jeśli podatnik chce przekazać 1 proc. podatku na inny cel, może również samodzielnie wpisać numer KRS wybranej przez siebie OPP.  

Darmowy program e-pity 2017
Darmowy program e-pity 2017

Krok 9 – Podsumowanie oraz wysłanie e-deklaracji do urzędu skarbowego

Podatnik, który został przeprowadzony przez wszystkie kroki wypełnienia deklaracji, na tym etapie może sprawdzić, jak wygląda wypełniony przez niego PIT-37. Program wskazuje w podsumowaniu kwotę dochodu, kwotę do zapłaty bądź kwotę do zwrotu, jaka przysługuje małżonkom.  

Darmowy program e-pity 2017
Darmowy program e-pity 2017

Teraz pozostaje już tylko złożyć formularz PIT-37 w urzędzie skarbowym. Najszybciej i najwygodniej jest wysłać go online. Po kliknięciu „Dalej” podatnik jest poproszony o wskazanie przychodu, jaki osiągnął wraz z małżonkiem w 2016 r. oraz podanie adresu e-mail.

Uzupełnienie danych jest niezbędne w celu weryfikacji podatnika, a następnie wysłania e-deklaracji. Jeśli w naszym PIT będą natomiast jakieś błędy, wówczas program wyświetli stosowny komunikat.

Darmowy program e-pity 2017
Darmowy program e-pity 2017

Jeśli wysłanie e-deklaracji powiedzie się, otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru. UPO to jedyny dowód dla fiskusa potwierdzający otrzymanie naszego elektronicznego zeznania. Stanowi ono potwierdzenie, że wypełniliśmy obowiązek podatkowy i rozliczenie roczne zostało wysłane do urzędu skarbowego. UPO dla rozliczenia PIT rocznego za 2017 rok należy przechowywać do 31 grudnia 2023 roku.

Katarzyna Rostkowska

Przeczytaj również:

13 zdarzeń, do których lepiej przyznać się fiskusowi w zeznaniu rocznym PIT

Jak obniżyć podatek za 2017 rok?

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 tomekyy

dojna zmiana, w której rubryce mogę wpisać 8000zł kwoty wolnej od 1 stycznia 2016 roku?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne