REKLAMA

Jak inwestorzy przywitali wybuch II wojny światowej?

2010-08-30 16:19
publikacja
2010-08-30 16:19
Po napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę amerykańską giełdę opanowała gorączka zakupów. Na wieść o wybuchu II wojny światowej giełda w Nowym Jorku w pierwszych siedmiu dniach wojny wzrosła o 9,7%! Najmocniej 5 września bo o aż 7,26% - był to największy jednodniowy wzrost w dotychczasowej historii giełdy USA! Tak entuzjastycznie zareagowała na przystąpienie Francji i Anglii do wojny.

Natomiast po ataku Rosji na Polskę 17 IX 1939 r. giełda spadła o 0,6%, po czym następnego dnia odrobiła straty. Przez kolejne 9 miesięcy poruszała się bokiem lekceważąc powagę sytuacji. Dopiero 10 maja 1940 r., kiedy Niemcy zakatowały Francję i zepchnęły aliantów na plaże Dunkierki nastąpił gwałtowny spadek – w ciągu 10 dni giełda straciła blisko ¼ wartości. Giełda spadała przez kolejne dwa lata wraz z nowymi podbojami Wermachtu.

Spadek zatrzymał się 5 miesięcy po ataku na Pearl Harbor (28 IV 1942 r. 92,92 pkt.), kiedy wojska niemieckie jeszcze ciągle odnosiły zwycięstwa: na froncie wschodnim podchodziły pod Stalingrad a w Afryce generał Erwin Rommel spychał Brytyjczyków do Egiptu. Giełda zaczęła rosnąć zaraz po pierwszym dywanowym nalocie aliantów na Lubekę (28 III 1942 r.) oraz Tokio (18 IV 1942 r.). Nie były to przełomowe wydarzenia militarne ale zmieniły dużo w psychologii inwestorów. Bo dla nich nie tylko same fakty są ważne ale także nastawienie do nich.Józef Rąpała, Główny Analityk Rynku Akcji Ventiakcje.pl
Źródło:Informacja prasowa

Do pobrania

załącznikpngzałącznikpng
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~młody_chłopcze
to nie Rosja tylko ZSRR napadł Polskę w 1939. Taka pomyłka jest dopuszczalna w komentarzach ale nie w artykule
~leń
ale mi odkrycie...po ataku na Irak w 2003r giełdy zrobiły też hossę ....i skonczyła sie wraz z wydojeniem Iraku do cna....
~thgfgdh
jak nic jankesi znowu szykują wojnę
~DanielDanielewicz
Tak wlasnie bankstersi(bankierzy-ganksterzy)zareagowali na przyszle zyski ze zbrojen.Juz teraz wiadomo,ze finansowali obydwie strony w wojnach,Hitlera i bolszewikow w Rosji(program lend and lease).Generalnie chodzilo o plan wprowadzenia wszechswiatowego socjalizmu,co sie powiodlo.Globalizm to swiatowy socjalizm,a wiadomo socjalizm Tak wlasnie bankstersi(bankierzy-ganksterzy)zareagowali na przyszle zyski ze zbrojen.Juz teraz wiadomo,ze finansowali obydwie strony w wojnach,Hitlera i bolszewikow w Rosji(program lend and lease).Generalnie chodzilo o plan wprowadzenia wszechswiatowego socjalizmu,co sie powiodlo.Globalizm to swiatowy socjalizm,a wiadomo socjalizm zabija.Dlatego,nie mozemy sie czuc bezpiecznie,bo wszystko wskazuje na to,ze celem jest jeden jedynie sluszny rzad swiatowy,jadna jedynie sluszna waluta swiata,jedna jedynie sluszna religia swiata.Kto nie bedzie sie z tym zgadzal bedzie porwany przez UFO,a reszta zostanie zaczipowana i zamieniona w niewolnikow.Musimy sie przeciwstawiac w swoim zyciu probom zcalania,ujednolicania,uniformizacji poniewaz to zaprowadzi nas na manowce i smietnik.
~DanielDanielewicz
Hitler byl tylko marionetka na pasku wielkiego kapitalu bankierskiego-bolszewikow bankstersow,ktorzy za pomoca Federal Reserve System(system rezerwy czastkowej prywatnego banku centralnego) od 1913,ktorego cecha charakterystyczna bylo zkoncentrowanie bogactwa w niewielu rekach slynnych czarnych rodzin bankierskich,coraz bardziej Hitler byl tylko marionetka na pasku wielkiego kapitalu bankierskiego-bolszewikow bankstersow,ktorzy za pomoca Federal Reserve System(system rezerwy czastkowej prywatnego banku centralnego) od 1913,ktorego cecha charakterystyczna bylo zkoncentrowanie bogactwa w niewielu rekach slynnych czarnych rodzin bankierskich,coraz bardziej kontrolowali swiat i narzucali sila swoj system a obecnie tzn globalizacje w gruncie rzeczy zniewalajaca cale narody.Niektorzy naiwniacy patrza na swiat przez pryzmat tzn postepu.Jesli nie ma postepu w sferze ducha a jest to raczej obecnie degradacja w sferze ducha,to sam postep w sferze materii obrucony zostanie przeciwko czlowiekowi przez grupe zwyrodnialcow.Poczytajmy cos na temat testamentu Hitlera,ktorego tresc pasuje do czasow wspolczesnych.Za plecami Hitlera dzialal Himmler,tajny aget bankstersow,ktory pieknie sie z nimi dogadywal,zostal nawet usuniety z NSDAP za to przez Hitlera.Z drugiej strony byl Dulles pozniejszy szef CIA.CIA korzystala z pomocy dawnego Gestapo(szef Muller) i z pomocy nazistow przerzuconych do USA po wojnie(operacion papier clip).
~manipulator
"Ten winien, kto skorzystał". Nadal większość zmanipulowanych massmediami mas (nomen omen) wierzy, że Perl Harbor zostało zaatakowane bez wiedzy przywódców USA. Podobnie wiara motłochu opiera się na informacji, że grupa terrorystów z jaskini na pustyni uprowadziła samoloty i z dokładnością szwajcarskiego zegarka przeprowadziła "Ten winien, kto skorzystał". Nadal większość zmanipulowanych massmediami mas (nomen omen) wierzy, że Perl Harbor zostało zaatakowane bez wiedzy przywódców USA. Podobnie wiara motłochu opiera się na informacji, że grupa terrorystów z jaskini na pustyni uprowadziła samoloty i z dokładnością szwajcarskiego zegarka przeprowadziła zamach na WTC burząc je idealnie w pionie. Motłoch nie zadaje sobie niewygodnych pytań, jak to możliwe, że stalowe konstrukcje zawaliły się jako jedyne po największej linii oporu, czyli w dół z prędkością swobodnie spadającej piłki golfowej. Chociaż motłoch ma do dyspozycji internet, to goniąc za własnym ogonem nie stawia sobie pytań. Lepiej z tv otrzymać gotowe odpowiedzi. Ale czego wymagać od motłochu.

http://prawda2.info/11_wrzesnia.html

Masz jeszcze wątpliwości kto zorganizował te zamachy, komu i do czego posłużyły? Jeśli tak to lepiej się pospiesz bo zaczynasz być jednym z niewielu, którzy jeszcze nie zdali sobie sprawy z tego w jakim świecie żyją.Jeśli natomiast myślisz, że to ciebie nie dotyczy i masz ważniejsze sprawy na głowie niż problemy tego świata to lepiej czym prędzej zmień zdanie. Przyszłość twoja i twojej rodziny, ich bezpieczeństwo oraz pokój na świecie są w ogromnej mierze zagrożone - teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej po ostatniej wojnie. Pomyśl o tym już dziś, jutro może być za późno na działanie.27 lutego 1933 roku Adolf Hitler wraz ze swoją świtą podpalił budynek Reichstagu po czym obarczył winą komunistów. Stało się to pretekstem do odebrania Niemcom wielu swobód obywatelskich, umocnienia władzy nazistów oraz dalszych zbrojeń. W konsekwencji, po niecałych 7 latach, doprowadziło to do wybuchu II Wojny Światowej, zniszczenia wielu krajów i śmierci milionów ludzi.Myślisz, że Niemcy w latach 30-tych byli inni niż Amerykanie dziś? Nic bardziej mylnego - byli dokładnie tacy sami, dumni ze swojego kraju i ufający swojemu rządowi. Ówcześnie Niemcy też myśleli że są wolni.
~abc
po co, czlowieku ktoremu sie wydaje ze cos wie wiecej niz inni, wypisujesz takie brednie. Atmosfera w Niemczech, ktora doprowadzila do wyboru oszusta i psychopaty na kanclerza byla zupelnie inna niz obecna atmosfera w Stanach. Niemcy czuli sie skrzywdzeni po 1 wojnie, do tego doszedl efekt ekonomiczy kryzysu z bardzo duzym bezrobociem,po co, czlowieku ktoremu sie wydaje ze cos wie wiecej niz inni, wypisujesz takie brednie. Atmosfera w Niemczech, ktora doprowadzila do wyboru oszusta i psychopaty na kanclerza byla zupelnie inna niz obecna atmosfera w Stanach. Niemcy czuli sie skrzywdzeni po 1 wojnie, do tego doszedl efekt ekonomiczy kryzysu z bardzo duzym bezrobociem, utrata nadziei itp, slabosc polityczna. Tego wszystkiego nie ma Stanach.
Moze wiec pocwicz swoje proby manipulacji na np. stadku pawianow w zoo, potem masz jeszcze owieczki na hali i rybki w akwarium.

~Manipulator odpowiada ~abc
"do tego doszedl efekt ekonomiczy kryzysu z bardzo duzym bezrobociem, utrata nadziei itp, slabosc polityczna. Tego wszystkiego nie ma Stanach."

Doskonałe argumenty. Dziwię się tylko co do konkluzji.
A odnośnie mojej wypowiedzi, nie "objeżdżaj" adwersarza będąc abnegatem. Polecam więcej pokory. Ale
"do tego doszedl efekt ekonomiczy kryzysu z bardzo duzym bezrobociem, utrata nadziei itp, slabosc polityczna. Tego wszystkiego nie ma Stanach."

Doskonałe argumenty. Dziwię się tylko co do konkluzji.
A odnośnie mojej wypowiedzi, nie "objeżdżaj" adwersarza będąc abnegatem. Polecam więcej pokory. Ale możesz się też obrazić. Może to Cię zmusi do umysłowego wysiłku.
Nie aplikuję na nauczyciela rzędu dusz, ale jeśli widzisz w politycznych przywódcach faktycznych manipulatorów świata, to najwyższy czas zaprzyjaźnić się ze słowem "indolencja". ...Gdy palec wskazuje niebo, tylko głupiec patrzy na palec...

"Nie ma większych niewolników od tych, co błędnie myślą, że są wolni"- Goethe
Bez obrazy. Wake up.
Liczę na Twój pozytywny komentarz.
~Jan odpowiada ~abc
Dlaczego prostaczyno bluzgasz? Nie zrozumiałeś tekstu pisanego, a zachowujesz się jak ten malarz pokojowy po nie niespełnionej nocy. To bardzo dobry artykuł, zwracający uwagę na to, co nikt nie zauważył.
~marko
czyli wniosek z tego taki ze potrzba wojny zeby spekulanci mogli zarabiac, bo juz nic nie jest w stanie podciagnac indeksow

Powiązane: Francja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki