REKLAMA

Jak interpretować słabsze dane z przemysłu?

Ignacy Morawski2018-10-18 07:40założyciel SpotData.pl
publikacja
2018-10-18 07:40
fot. Marian Zubrzycki / FORUM

Środowe dane GUS-u na temat produkcji przemysłowej to kolejna słaba publikacja dotycząca polskiej gospodarki. Po wyraźnie gorszych od oczekiwań danych z rynku pracy, otrzymaliśmy informację o wyraźnie słabszej produkcji. Czy to pierwsze sygnały spowolnienia gospodarki? Tak. Czy to coś poważniejszego? Na razie nie ma co wieszczyć gorszych scenariuszy.

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła we wrześniu o 2,8 proc. rok do roku, a samego przetwórstwa przemysłowego (czyli bez wliczania górnictwa i energetyki) o zaledwie 2 proc. To najsłabszy wynik od marca. Ale trzeba pamiętać, że produkcja jest bardzo zmienna i często zaskakuje w jedną lub drugą stronę. Dlatego lepiej patrzeć na dane wygładzone. Na przykład, średnia trzymiesięczna dynamik produkcji to 6 proc. i jest tylko nieznacznie niższa niż latem (ok. 7 proc.). Polski przemysł reaguje w naturalny sposób na spowolnienie w UE, ale na razie reakcja jest relatywnie łagodna.

Produkcja sprzedana w przetwórstwie przemysłowym, zmiana roczna w proc. / SpotData

Wzrost gospodarczy w trzecim kwartale obniżył się zapewne do poniżej 5 proc. Powiem więcej, wydaje się, że będziemy zmierzali szybko z dynamiką PKB do poniżej 4 proc. Większość największych krajów UE wróciła do trendu wzrostowego sprzed 2017 r. i nas też to czeka, a nasz trend wzrostu wynosił 3,5 proc. Na razie sygnałów recesyjnych jednak nie widać, mimo że na świecie o nadchodzącej rzekomo recesji mówi się sporo (vide ostatnia okładka The Economist).

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
pluto85md
Nalezy dodac kolejna pozycje kosztowa dla calej gospodarki, podatek eko w paliwie 0.12 zl wchodzi w zycie juz w styczniu 2019.
pluto85md
Gielda jako barometr od marca pokazuje spowolnienie w okolice 3% wzrostu PKB (0% wzrostu indeksu r/r). Zazwyczaj bylo to z polrocznym wyprzedzeniem, natomiast od sierpnia jest spadek o 10% do kilkunastu %, co sugeruje za pol roku spowolnienie w okolice 2,5% wzrostu PKB. Tak bylo dotychczas, czy bedzie tak tym razem, zobaczymy. Poki Gielda jako barometr od marca pokazuje spowolnienie w okolice 3% wzrostu PKB (0% wzrostu indeksu r/r). Zazwyczaj bylo to z polrocznym wyprzedzeniem, natomiast od sierpnia jest spadek o 10% do kilkunastu %, co sugeruje za pol roku spowolnienie w okolice 2,5% wzrostu PKB. Tak bylo dotychczas, czy bedzie tak tym razem, zobaczymy. Poki co niewiele wskazuje na 3% w IV kw. Aczkolwiek wzrost przemyslu za wrzesien byl nizszy niz oczekiwania, a oczekiwania byly budowane na najnizszym PMI od dluzszego czasu. W piatek zobaczymy dane o konsumpcji i bedzie juz wiecej wiadomo. Dla firm wlasnie nastepuja zwyzki cen energii, w zaleznosci od umow, te dlugoterminowe beda ciazyc na przemysl przez najblizszy rok jesli ceny energii nie spadna.

Przyklad mi dobrze znany, producent celulozy dostal 70% podwyzke za energie elektryczna, juz podniusl cene celulozy, a producent papieru toaletowego wg nowej propozycji ma od stycznia niemal 100% wzrost cen energii, zarowno surowiec jak i energia wymusza 30% wzrost cen papieru toaletowego tylko po to by producent wyszedl na zero, a do tego jest presja z rynku pracy, jak rowniez legislacyjna. Producent celulozy od 1 lipca 2019 bedzie placil skladki na PPE, producent papieru od stycznia 2020. Obaj producencji zas od stycznia 2019 danine solidarnosciowa 0,15% funduszu plac, oraz wyzsze skladki zus na czesc pracownikow - kadre managerska, zarzad, prawnikow etc.

Drugi przyklad z mediow. Koleje mazowieckie maja w nowej umowie cene pradu wyzsza o 68% od 1 wrzesnia 2019, by to sfinansowac podnosza ceny bileto od 1 stycznia o okolo 12%, w 2020 cena bedzie juz wyzsza przez caly rok.

I jak w takim otoczeniu ma sie rozwijac gospodarka, gdzie inwestycje?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki