Jak długo rządzą polscy premierzy

„Posada” premiera w Polsce (po roku 1989) rzadko kiedy ma charakter długoterminowy. Większość premierów kończy swoje urzędowanie przed upływem dwóch lat. Dlatego kadencja premier Beaty Szydło zaliczana jest już do jednej z najdłuższych w historii III Rzeczpospolitej.

Beata Szydło została powołana na stanowisko 16 listopada 2015 roku, a jej rząd uzyskał wotum zaufania dwa dni później. Do dziś piastowała więc stanowisko premiera dokładnie przez 752 dni. Daje jej to czwartą pozycję pod względem długości urzędowania stanowiska premiera w historii III Rzeczpospolitej.

Długość piastowania stanowiska przez poszczególnych premierów III Rzeczpospolitej.
Długość piastowania stanowiska przez poszczególnych premierów III Rzeczpospolitej. (Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie Wikipedii)

Dłużej niż Beata Szydło na stanowisku premiera utrzymali się tylko Leszek Miller (926 dni), Jerzy Buzek (1449 dni), a zdecydowanym liderem klasyfikacji jest oczywiście Donald Tusk, który ster rządów pełnił aż 2502 dni.

W sumie tylko czterech premierów miało możliwość stania u sterów państwa dłużej niż dwa lata i Beacie Szydło udało się do tego grona wstąpić. Pozostali premierzy kończyli swoje urzędowanie, nie przekraczając połowy czteroletniej kadencji Sejmu.

MD/MŻ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 jarko36

Polityka dynamiką zmian przypomina sport (polityka= sport). Dziś jest liderem np. Rafał Majka, nazajutrz traci siły, inni go wygryzają i musi ustąpić miejsca...

! Odpowiedz
5 3 caesar_m

Ciekawy wykres z jednego końca wykresu patryjota, z drugiego końca "patryjota" inaczej. Zdumiewające są statystyki wyborów prezydenckich . Poza jednym wyjątkiem Polacy zawsze wybierali najgorszego z kandydatów, a nigdy nie wybrali najlepszego....

! Odpowiedz
0 0 bionikjaga

Leszek Bubel.
https://www.youtube.com/watch?v=oFyIWOdoq6o

! Odpowiedz
2 6 search

I teraz kazdy wie ze odbudowa Polski trwala 752 dni w tym szeroko ujeta budowa autostrad, fabryk i gornictwa. Troche czasu zabraklo na stocznie,ale damy rady.
Wyngiel dobrze sie sprzedaje do polskich elektrowni, gornictwo przynosi zyski a abywatel wiecej placi za prad i wdycha smierdzace powietrze, bo lepszej filtracji niz tkanka plucna dla calej gamy tablicy mendelejewa jaka jest emitowana z kominow nie ma. Teraz ludziska wiecie po co obnizyli wiek emerytalny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 caesar_m

Myślę że trudno byłoby udowodnić że za zanieczyszczenie powietrza odpowiadają głównie elektrownie węglowe, a póki co realnej ekonomicznie alternatywy energetycznej dla węgla w Polsce nie ma. Przy opalaniu domów też opalanie dobrej jakości węglem w dobrych piecach nie stanowiłoby katastrofy. Głównym źródłem zanieczyszczenia w miastach są samochody (diesle!) i spalanie różnego rodzaju śmieci, jeden spalony kalosz daje smrodu za tonę węgla. A nagonkę na węgiel robią grupy interesów powiązane z gazem (i Gaspromem!), importerzy fotogalwaniki i złomowanych elektrowni wiatrowych oraz podłączeni pod publiczną kasę nieustający budowniczy elektrowni atomowej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 mix123

Ciekawy wykres muszę przyznać, bo nie pomyślałem o czymś takim.

! Odpowiedz
6 2 evig

jak i o wielu innych rzeczach, jak i o wielu innych rzeczach...

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil