Jak bardzo EBC ograniczy QE?

Europejski Bank Centralny podobno rozważa ograniczenie programu ilościowego poluzowania (QE) o połowę– donosi agencja Bloomberg, powołując się na swoje nieoficjalne źródło we Frankfurcie.

Jeśli plotka podana przez Bloomberga miałaby się potwierdzić, to od stycznia EBC będzie kupował obligacje skarbowe krajów strefy euro za 30 miliardów euro miesięcznie. Obecna skala skupu wynosi 60 mld euro na miesiąc. Program miałby zostać też przedłużony przynajmniej do września 2018 roku.

Do połowy grudnia EBC musi podjąć decyzję względem przyszłości QE. Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami program „drukowania pieniędzy” może być prowadzony jedynie do końca 2017 roku. Brak decyzji w sprawie przedłużenia oznaczałby natychmiastowe zakończenie QE w eurolandzie.

Kliknij, aby przejść do notowań.
Kliknij, aby przejść do notowań. (Bankier.pl)

Jednakże mimo braku oficjalnych komunikatów z EBC rynek nie bierze takiej możliwości na poważnie. Według wrześniowej ankiety Reutersa większość ekonomistów spodziewa się obniżenia miesięcznej skali skupu aktywów z 60 mld do 40 mld euro miesięcznie. Ostateczna decyzja najprawdopodobniej zapadnie już podczas najbliższego posiedzenia Rady Prezesów zaplanowanego na 25-26 października.

Informacja o planowanym cięciu QE aż o połowę nie wywołała jednak większego poruszenia na rynku walutowym. Zarówno w czwartek po południu jak i w piątek rano euro nieznacznie traciło wobec dolara. O 10:32 jedno euro kosztowało 1,1828 dolara i było minimalnie tańsze niż dzień wcześniej.

Niewykluczone, że przeciek do Bloomberga był kontrolowany. Ponieważ w podobnym czasie pojawiła się depesza Reutersa, według której EBC osiągnął konsensus w sprawie przyszłości QE. Debata dotyczy już tylko skali redukcji (do 25-40 mld euro/m-c) i kwestii tego, czy wyznaczyć datę końcową programu skupu aktywów.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 open_mind

„powołując się na swoje nieoficjalne źródło we Frankfurcie” Z cyklu jedna pani powiedziała drugiej pani.. : Ludzie mówią że….. I jak oni nam to…. A my im na to …..

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl