REKLAMA

Jak Tauron komputery kupuje

2016-01-27 05:36
publikacja
2016-01-27 05:36

Energetyczny gigant chce kupić sprzęt za 27 mln zł. Wskazuje trzy konkretne marki, bo przetarg jest niepubliczny.

/ fot. Maciej Jarzebiński / FORUM

Do 29 stycznia 2016 r. grupa Tauron czeka na oferty w niebagatelnym przetargu na sprzęt komputerowy. Sama szacuje jego wartość na 27 mln zł netto. Chce kupić m.in. 4,7 tys. desktopów, 3,9 tys. laptopów i tyle samo stacji dokujących oraz 5,8 tys. monitorów. Jednak z góry zastrzega, że sprzętu innych marek niż Dell, HP i Lenovo nie kupi.
Zaprotestował już Piotr Leśniak, współwłaściciel spółki PRZP Systemy Informacyjne. Wysłał list do Remigiusza Nowakowskiego, prezesa Tauronu Polskiej Energii.

„Nie istnieją na rynku programy komputerowe, aplikacje czy systemy, które współpracują jedynie z markami Dell, HP czy Lenovo” — czytamy w korespondencji. Z treści listu wynika, że PRZP chciałoby stanąć do przetargu z komputerami polskiej produkcji. W rozmowie z „PB” autor dodaje, że specyfikacja zasilaczy wskazuje, że na kontrakt ma szansę tylko jedna z marek wymienionych w specyfikacji. — Ograniczenie konkurencji w tym przetargu aż w oczy kole — podkreśla Piotr Leśniak.

Nie jest jedynym, który domaga się wyjaśnień. List do Tauronu wysłał też Asustek Computer. W regionie obejmującym Europę, Bliski Wschód i Afrykę ma 8,2 proc. udział w rynku komputerów, wobec np. 10,1 proc. Della, który do przetargu został dopuszczony.

— Jesteśmy nowym graczem na rynku korporacyjnym, a nie ma co ukrywać, że niektóre firmy wciąż żyją strukturą rynku sprzed kilku lat. Niekiedy pytają np. o komputery IBM, których na rynku już nie ma. W tym konkretnym przypadku czekamy na zajęcie stanowiska przez Tauron. Dopiero po otrzymaniu odpowiedzi będziemy mogli podjąć jakiekolwiek dalsze kroki - mówi Adam Żelazko z polskiego biura Asustek Computer.

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu"

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (48)

dodaj komentarz
~Szkoda
kupują laptopyi inne badziewia a robol pracuje na sprzęcie z czasów PRL-elu, tak tak to prawda, wszystko inne sie sypie i nikt tego nie chce widzieć.Ładnie wszystko wygląda na zdjęciach.
~szczeraprawda
To widać na pierwszy rzut oka, że jest ustawiony... - Tauron ma nowego prezesa z ramienia PIS i jak widać nic z tego nie wynika (brak jakiejkolwiek konstruktywnej zmiany...) tylko puste polityczne deklaracje odnośnie wspierania polskich firm, krytyka dawnej władzy za przetarg na śmigłowce (politycy - królowie hipokryzji).To widać na pierwszy rzut oka, że jest ustawiony... - Tauron ma nowego prezesa z ramienia PIS i jak widać nic z tego nie wynika (brak jakiejkolwiek konstruktywnej zmiany...) tylko puste polityczne deklaracje odnośnie wspierania polskich firm, krytyka dawnej władzy za przetarg na śmigłowce (politycy - królowie hipokryzji).
W tym kraju dobrze nie będzie - jeżeli kupujemy wyłącznie produkty wytwarzane w innych krajach (samochody dla policji, sprzęt dla wojska, sprzęt IT itd itp.)
P.S. Brytyjczycy uważali, że produkty polskiej firmy NTT są nie gorsze od chińczyków takich jak Lenovo ...
~buzidol
Czemu kupuje a nie leasinguje i czemu obce marki a nie Polskie to tak wygląda dobra zmiana
~gringo7
Jeszcze parę takich numerów i bye,bye PiS-ie.Na pewno zagłosuję na Kukiza.
~baca odpowiada ~gringo7
przeca Kukiz to pis
~misiopysio
U nas nigdy dobrze nie będzie. Nawet przetarg na jeden samochód dla burmistrza jakiegoś miasteczka jest ustawiany. Bez emocji. My jako naród dążymy do samozagłady. To nieuniknione. Cieszmy się chwilą.
~KIMDZONGTUSK
Pan Piotr powinien się domyślać, że dystrybutorami w/w 3 firm sa "śfagry" :-)
W fimie maiałem 13 dellów; po pół roku połowa juz była w serwisie; takiego szmelcu w życiu nie miałem. teraz nawet podkładki pod myszkę della nie kupię :-)
Tauron jest Polską, Państwową firmą i powinien wspierać Polskich
Pan Piotr powinien się domyślać, że dystrybutorami w/w 3 firm sa "śfagry" :-)
W fimie maiałem 13 dellów; po pół roku połowa juz była w serwisie; takiego szmelcu w życiu nie miałem. teraz nawet podkładki pod myszkę della nie kupię :-)
Tauron jest Polską, Państwową firmą i powinien wspierać Polskich przedsiębiorców.
~Json
w firmie mam 87 Dellów i od kilku lat działają super.Pójdą pod młotek bo kupujemy nowsze modele.Te stare posłużą innym jeszcze długo.
~buahaha odpowiada ~Json
buahaha - tzn. że jesteś Informatykiem który dostaje graty od Della za free np extra notebook ... ? ;)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki