Jak 5 lat temu „uratowano” Grecję

główny analityk Bankier.pl

Dziś mija piąta rocznica pierwszego bailoutu Grecji, czyli udzielenia awaryjnych pożyczek na spłatę długów wobec niemieckich i francuskich banków.  Po pięciu latach sytuacja Aten nie poprawiła się ani trochę: kraj nadal jest bankrutem i prosi o kolejne miliardy euro z kieszeni podatników.

„Dziś niemal w samo południe rząd Grecji oficjalnie zwrócił się o uruchomienie „linii kredytowej”, jaką ministrowie finansów państw strefy euro obiecali jej dwa tygodnie temu” – pisaliśmy 23 kwietnia 2010 roku. Tego dnia Grecja poprosiła o 45 mld euro pożyczki od państw strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Dobra mina do złej gry. Grecki minister finansów Janis Warufakis i szefowa MFW Christina Lagarde. Warufakis poprosił MFW o wakacje kredytowe. Lagarde odmówiła.
Dobra mina do złej gry. Grecki minister finansów Janis Warufakis i szefowa MFW Christina Lagarde. Warufakis poprosił MFW o wakacje kredytowe. Lagarde odmówiła. (fot. EMMANUEL DUNAND / EastNews)
Wówczas dług publiczny Grecji wynosił prawie 300 miliardów euro, co stanowiło 115% PKB. Po pięciu latach „ratowania” Hellady, „ostrych cięć budżetowych”, redukcji części długu prywatnego i pozorowanych reform gospodarczych kraj zadłużony jest na… 317,1 mld euro (dane Eurostatu na koniec 2014 roku), co stanowi 177,1% produktu krajowego brutto, a wydatki państwa stanowią niemal połowę PKB.

Jest to dług absolutnie niespłacalny, co oficjalnie przyznał grecki minister finansów Janis Warufakis. „...mój kraj jest największym bankrutem na świecie, zaś przywódcy europejscy cały czas wiedzieli, że Ateny nie spłacą swoich długów” – powiedział Warufakis niemieckiej telewizji ARD.

Z archiwum Bankier.pl:Gra w Eurobakruta

Już pięć lat temu Grecja była bankrutem, a próby jej „ratowania” były ratunkiem dla niemieckich i francuskich banków, które lekkomyślnie pożyczyły pieniądze Atenom. Ponadto, zadłużanie europejskich podatników na spłatę długów jednego z państw strefy euro było jawnym pogwałceniem zasady „no bailout” zapisanej w traktacie z Maastricht. Była to też decyzja, która doprowadziła do eskalacji kryzysu strefy euro, gdyż po bailout zgłosiły się następnie Portugalia, Irlandia, a częściowo też Hiszpania i Cypr (tam kasa poszła bezpośrednio na ratowanie banków).

„Demokratycznie wybrane władze po raz kolejny uznały za priorytet ratowanie banków (…) Europejscy politycy uczynili bowiem precedens, w ramach którego obywatele państw unii monetarnej ponoszą odpowiedzialność za rozrzutność nie swoich rządów” – tak decyzję europolityków komentowałem w kwietniu 2010 roku.

Zobacz też:W co gra Grecja?

Zamiast uznać, że Grecja jest bankrutem i rozpocząć proces restrukturyzacji długów – być może już poza strefą euro – w imię interesów banków i mocarstwowych ambicji władców UE wybrano rozwiązanie najgorsze z możliwych. I teraz wszyscy – z samymi Grekami na czele – zbieramy tego konsekwencje.

Historia zatoczyła koło. Do końca czerwca Ateny muszą oddać Międzynarodowemu Funduszowi 1,6 mld euro, które pożyczyły od niego 5 lat temu. Rzecz jasna, Ateny tych pieniędzy nie mają, choć desperacko próbują utrzymać wypłacalność rabując ostatnie zaskórniaki gmin, funduszy emerytalnych i przedsiębiorstw państwowych.  


Być może nadszedł czas, by zmierzyć się z niewygodną prawdą i pozwolić Grecji zbankrutować odcinając kraj od europejskich pożyczek. To jedyne rozsądne rozwiązanie greckiego kryzysu, które po krótkotrwałym szoku (recesji i obniżeniu realnych wynagrodzeń) pozwoliłby Grekom wyjść na prostą i zacząć finansowe życie od nowa. Alternatywą jest kolejny europejski bailout, zwiększający jedynie niespłacalne długi Grecji i kupujący politykom kolejne kilka miesięcy iluzji „zakończenia kryzysu”.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Sauron

Oj zatrzęsie ...zobaczycie

! Odpowiedz
2 4 ~zerro

cóż to jest 317 miliardów wobec naszego biliona:( ?

! Odpowiedz
4 2 ~deef

Jakiego biliona???? Nasze zadłużenie to 60% PKB, które jest na poziomie 500 mld $. Czyli mamy mniej więcej tyle samo co Grecy, tylko nasz kraj jest zdecydowanie większy i zasobniejszy. Ciemnoto...

! Odpowiedz
1 1 ~AdrianDuda odpowiada ~deef

500 mld? Nawet gdyby, mamy jeszcze wewnętrzny dług, misiek :*

! Odpowiedz
0 2 ~as

Hmmm, niech pomyślę panie Krzysztofie...wycięży druga opcja? Dobrze o tym wiemy :)

! Odpowiedz
0 4 ~Chris

Przecież ECB oficjalnie drukuje każdego miesiąca 60mld euro. Dla nich to pryszcz pożyczyć Grecji te pare miliardów. Poza tym wierzycielem większośći długów Grecji i tak jest ECB. Po kryzysie greckim 5 lat temu banki komercyjne zaczęły czyścić rachunki i sprzedawać greckie obligacje. Mieli na to 5 lat i skutecznie się pozbyli niewygodnego balastu.
Nie bądźcie śmieszni, nikt nie wypuści Grecji ze strefy euro bo za nią podążyłyby inne kraje takie jak Włochy czy Portugalia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 ~Tt

Byc moze to czas wywalenia banksterskiego systemu do kosza, i stworzenia nowej niezaleznej waluty.

! Odpowiedz
2 3 ~majkel

Niedługo czas na reset. Wtedy złoto będzie w cenie. Gorzej, jak nasz kochany kraj się go przedwcześnie pozbędzie. Polecam świetny artykuł o zasobach złota i tym, co może się z nimi stać: http://independenttrader.pl/297,dlaczego_cena_zlota_spada_i_spadac_bedzie_(artykul_goscinny).html

! Odpowiedz
9 3 ~s6

Nie sądzę, żeby metal był w cenie. Wydobywa się go coraz więcej. Po co to komu. Takie artykuły mogą być pisane przez naganiaczy z kopalni lub mennic, bo pewno nikt nie chce tego kupować. Nawet Rosja przejmuje metal ze swoich kopalni, żeby nie zapchać rynku i nie obniżać ceny.

! Odpowiedz
0 0 ~batavus

Teraz to już koniec. Grecję czeka KATASTROFA HUMANITARNA. A strefe EURO powazne turbulencji być moze zakonczone jej rozpadem do 10 lat. Nie bądzmy Naiwni, ze bedzie inaczej


http://systemwkryzysie.blox.pl/2015/04/Grecki-HORROR.html

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl