REKLAMA

Cena jaj w Unii w górę o 30 proc. Rekordowe wzrosty w Czechach i na Węgrzech

2023-03-22 14:05
publikacja
2023-03-22 14:05

Eurostat porównał ceny detaliczne jaj w styczniu 2023 r. z pierwszym miesiącem ubiegłego roku. Średnio w Unii Europejskiej ceny jaj poszły w górę o 30 proc. Najbardziej podrożały w Czechach - poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Cena jaj w Unii w górę o 30 proc. Rekordowe wzrosty w Czechach i na Węgrzech
Cena jaj w Unii w górę o 30 proc. Rekordowe wzrosty w Czechach i na Węgrzech
fot. tete_escape / / Shutterstock

Według Eurostatu Czesi musieli w styczniu tego roku płacić za jaja o 85 proc. więcej niż 12 miesięcy wcześniej. Tylko nieco lepiej było na Węgrzech, gdzie ceny jaj skoczyły o 80 proc. rdr. W pierwszej trójce największych podwyżek cen jaj jest także Słowacja, gdzie jaja w styczniu 2023 kosztowały o 79 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wśród krajów o najmniejszych skokach cen jaj w Unii Europejskiej znalazły się natomiast: Austria, Luksemburg oraz Niemcy. W tych trzech krajach jaja podrożały odpowiednio o 19, 18,5 oraz 18 proc.

Eurostat wyliczył, że wzrost ceny detalicznej jaj konsumpcyjnych w Polsce był niemal taki sam jak wzrost ceny przeciętnej w całej UE i wynosił niespełna 30 proc. (przy porównaniu cen ze stycznia 2023 do stycznia 2022) - poinformowała Izba na swojej stronie internetowej.

Eurostat

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW średnia cena zakupu jaja klatkowego (klasy L) płacona przez podmioty handlu detalicznego na początku stycznia 2022 r. wynosiła 52,03 zł/100 sztuk, a na początku stycznia br. - 82,13 zł/100 szt.; jajo ściółkowe kosztowało przed rokiem 55,4 zł/100 szt., a w styczniu br. 82,43 zł/100 szt.; za jajo z wolnego wybiegu na początku 2022 r. płacono 60,49 zł/100 szt, a w styczniu br. - 86,17 zł/100 szt.

Eurostat

Jaja w sklepach, po uwzględnieniu marży, były droższe. Od stycznia br. jaja jeszcze podrożały o kilka groszy. Najwięcej zapłacimy za jaja na targowisku czy bazarze, gdzie ich cena może już przekraczać 1,5 zł/szt.

Obecnie na rynku hurtowym w Broniszach jaja można kupić w cenie od 0,8 zł do 1,2 zł za sztukę. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
thorshammer
Rozumiem, że cena jaj jest absolutnie niezbędna do odwrócenia uwagi przeciętnego czytelnika. Dla mnie znacznie ważniejsza jest liczba kredytów zagrożonych, która jest jednym z najważniejszych wskaźników kondycji gospodarki. Czesi mają około jednego procenta takich kredytów zagrożonych i są w czołówce Europy, podczas gdy my mamy około Rozumiem, że cena jaj jest absolutnie niezbędna do odwrócenia uwagi przeciętnego czytelnika. Dla mnie znacznie ważniejsza jest liczba kredytów zagrożonych, która jest jednym z najważniejszych wskaźników kondycji gospodarki. Czesi mają około jednego procenta takich kredytów zagrożonych i są w czołówce Europy, podczas gdy my mamy około 4,5 procenta takich kredytów i tylko Grecy są gorsi. Tak więc Wesołych Świąt Wielkanocnych.
jas2
"my mamy około 4,5 procenta takich kredytów i tylko Grecy są gorsi"

Współczuję ci. Wracaj do Polski. W Polsce na szczęście nie mamy tego problemu.
luckyrich
Wszystko drożeje. Skończyły się czasy beztroskiego wydawania pieniędzy. Wiele osób prowadzi życie na pokaz. Za dużo wydajemy na bzdety i gadżety, które tracą na wartości.. No ale jak chce się mieć najnowsze modele, być modnym i cool, to trzeba płacić. Szkoda że często na kredyt. Co innego, gdy nas stać, ale od małego kształtowany Wszystko drożeje. Skończyły się czasy beztroskiego wydawania pieniędzy. Wiele osób prowadzi życie na pokaz. Za dużo wydajemy na bzdety i gadżety, które tracą na wartości.. No ale jak chce się mieć najnowsze modele, być modnym i cool, to trzeba płacić. Szkoda że często na kredyt. Co innego, gdy nas stać, ale od małego kształtowany jest konsumpcjonizm, rywalizacja na ubrania, wczasy, samochody, telefony…. Na pokaz wystawne wesela, chrzciny, komunie… Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Jasno wyjaśnia się tam jak kupno pseudopotrzebnych nam rzeczy wpływa destrukcyjnie na nasz majątek ale też jak osiągnąć finansową wolność.
bha
Cóż... Ktoś, a więc w detalu zdecydowana większość % osób kupujących musi mieć mniej coraz mniej i jeszcze mniej ile się da w portfelach, kieszenich na kontach, aby ktoś raczej głównie obecnie globalny korpo monopol sieciowy mógł mieć więcej, jeszcze więcej i coraz więcej i tak bez umiaru. Niestety.
forfun
wystarczy przez jakiś czas ograniczyć zakupy - pewnie z 10 dni wystarczy - by poszli po rozum i przeliczyli co opłaca się bardziej
friedens
Nawet za PRL każdego było stać na jaja. Teraz, w PSL bis towar niemal luksusowy. Klapa radzi jeść kiszonki, te jednak są droższe od jaj.
wibor3m10procent
Kto może kupi sobie nioski.
samsza
Ludzie od zawsze dawali sobie nawzajem jajka podczas wiosennych świąt, aby uczcić nowy sezon. Jajka symbolizują nowe życie i odrodzenie i uważa się, że ten starożytny zwyczaj stał się częścią obchodów Wielkanocy.
wibor3m10procent
A po ile aktualnie można kupić jaja żuków?

Powiązane: Kryzys żywnościowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki