REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

JSW warta ponad 10 mld zł. W styczniu był ledwie 1 mld zł

Adam Torchała2016-11-28 12:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-11-28 12:00

W połowie stycznia 2016 roku inwestorzy wyceniali Jastrzębską Spółkę Węglową na ledwie 1,021 mld zł. Dziś, niecałe 11 miesięcy później, za te same akcje trzeba płacić 10-krotnie więcej.

JSW warta ponad 10 mld zł. W styczniu był ledwie 1 mld zł
JSW warta ponad 10 mld zł. W styczniu był ledwie 1 mld zł
fot. Tomasz Krufczyk / / FORUM

Giełdowa sytuacja JSW względem stycznia zdążyła się obrócić o 180 stopni. Jeszcze na początku bieżącego roku spółka była symbolem inwestycyjnej porażki, wciąż "śrubowała" historyczne minima i była warta ledwie 6% tego co na debiucie w 2011 roku.

Teraz spółka ma za sobą wspaniały rajd, a przekroczenie granicy 10 mld zł kapitalizacji stawia ją w roli faworyta do tego, by zasiliła WIG20. Analitycy z domów maklerskich, którzy wcześniej sukcesywnie ścinali wycenę, teraz ją podnoszą, solidarnie doradzając kupno papierów jastrzębskiej spółki. Ostatni raport Wood mówi nawet, że akcje JSW warte są ponad 100 zł. Takiej rekomendacji inwestorzy nie widzieli na rynku od 3,5 roku.

fot. / / Bankier.pl

Poprawa nastrojów na rynku ma swoje źródła w poprawie sytuacji samej spółki. W JSW trwa restrukturyzacja, pozbyto się niektórych ciążących aktywów i co najważniejsze od dna odbiła cena węgla koksującego. A przecież to właśnie bessa na rynku węgla uwypukliła problemy Jastrzębian i teraz odwrócenie trendu na surowcu może w znaczącym stopniu wesprzeć proces odbudowy spółki.

fot. / / Bankier.pl


Warto jednak pamiętać, że wciąż nie rozwiązano wszystkich problemów JSW. Przede wszystkim spółka nadal notuje straty - pod kreską zakończyła ostatnie cztery kwartały z rzędu, a poważniejszego zysku nie wypracowała od kwartałów czternastu. Spółka jest obecnie warta mniej więcej tyle, ile w IV kwartale 2011 roku, a więc najlepszym dla niej pod względem zysków giełdowym kwartale w historii. Wówczas osiągnęła ona zysk netto bliski 1 mld zł (981 mln zł). Kwartał wcześniej sięgnął on zresztą równie zawrotnych z dzisiejszego punktu widzenia 583 mln zł. Wprawdzie rynek wycenia przyszłość, a nie przeszłość, jednak liczby te obrazują nieco skalę oczekiwań, jaka stoi przed jastrzębską spółką. Wyzwań, warto zaznaczyć, sporych, szczególnie, że prezesi węglowych spółek przekonują, że w przyszłym roku cena węgla znów może znaleźć się w odwrocie.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~eee
o czym ten czlowiek bredzi. Zloto jest warte a wegiel nie jest nic warty w Polsce, ze wzgledu na jego koszt wydobycia. Kurs sztucznie windowany, KNF powinien sie za to zabrac a siedzi i nic nie robi bo mu nie karza,. Dzieciarnia
~Tytus
Ty nie jesteś nic warty w Polsce, najlepiej emigruj do Niemców tam podobno mają dobry socjal może się załapiesz. Aha i nie zapomnij się usmolić - podobno ciapatym jest łatwiej.
~robert
skonczyc z polityka klimatyczna? No tak, ty chcesz zeby ci bałtyk wylał siena połowę polski. Wegiel trzeba i tak ograniczac ale trzeba robic to z głową.
~miazga
taki wynik na prawde bardzo cieszy, do tego i tak ma jeszcze byc jedna emisja obligacji na ktorej sie JSW wyjątkowo obłowi
~Kamrat
PO / PSL - akcje lecą w dół.
PiS - akcje idą w górę.
Dziwne.
~koleś
PIS skupuje akcje JSW z kasy podatników.
~Prezes
Polskiemu górnictwu nie jest potrzebny zakaz importu węgla, tylko deregulacja branży, skończenie z unijną polityką klimatyczną, zmniejszenie obciążeń podatkowych, likwidacja przywilejów związkowych, otwarcie nowych złóż i prywatyzacja.
~j-23
https://www.bet-at-home.com/pl ;)
~TW-BALBINA
Przed GPW jest tylko jeden kierunek ale póki co harce trwają.
~zenek
ale macie ból dupy....kupili drogo, pozniej jak zaczelo spadac, to kupa w majty i strata 50% a teraz placz bo inni zarabiaja, skoncz zabawe z gielda jak nie potrafisz sie pogodzic ze strata

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki