REKLAMA

JSW porozumiała się ze związkami ws. płac. Będą podwyżki dla górników

2021-09-13 15:10, akt.2021-09-13 17:24
publikacja
2021-09-13 15:10
aktualizacja
2021-09-13 17:24
JSW porozumiała się ze związkami ws. płac. Będą podwyżki dla górników
JSW porozumiała się ze związkami ws. płac. Będą podwyżki dla górników
fot. Peter Andrews / / FORUM

Z początkiem września wynagrodzenia 22-tysięcznej załogi Jastrzębskiej Spółki Węglowej wzrosną o 1,6 proc., co wraz z obowiązującą od lipca podwyżką o 3,4 proc. oznacza 5-procentowy wzrost płac w tym roku. Pracownicy otrzymają też jednorazowe nagrody pieniężne - uzgodnili związkowcy i zarząd spółki.

Realizacja podpisanego w poniedziałek porozumienia ma w tym roku kosztować spółkę 139,3 mln zł. Porozumienie kończy spory zbiorowe w firmie i wyczerpuje roszczenia działających w JSW reprezentatywnych organizacji związkowych, które domagały się 6-procentowego wzrostu wynagrodzeń w tym roku, wobec wprowadzonej przez poprzedni zarząd JSW podwyżki o 3,4 proc.

Jak poinformowała JSW w poniedziałkowym komunikacie, zgodnie z porozumieniem, 1 października załoga JSW otrzyma także jednorazową nagrodę pieniężną, której wysokość będzie zróżnicowana w zależności od stanowiska pracy.

Pracownicy zatrudnieni pod ziemią otrzymają 4,3 tys. zł (związkowcy postulowali początkowo 5 tys. zł), pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla 3,5 tys. zł (związki postulowały 4 tys. zł), a pozostali pracownicy 3,1 tys. zł (wobec związkowej propozycji 3,5 tys. zł). Łącznie JSW wyda w tym roku na nagrody 113,5 mln zł.

Podwyżka wynagrodzeń zostanie wprowadzona w postaci nowych tabel stawek płac zasadniczych, wyższych od dotychczasowych o 1,6 proc., co wraz ze wzrostem płac zasadniczych o 3,4 proc. od lipca br. daje 5-procentową podwyżkę stawek; dodatkowy koszt wynikający z poniedziałkowego porozumienia wyniesie w tym zakresie w 2021 r. 23,5 mln zł.

Dodatkowo zarząd JSW zgodził się na zwiększenie (od 1 października) wartości przysługujących górnikom posiłków profilaktycznych do 21 zł za każdy przepracowany dzień; w tym roku ma to kosztować spółkę 2,3 mln zł.

"Porozumienie z dniem jego podpisania kończy spór zbiorowy dotyczący obowiązywania porozumienia w zakresie wzrostu płac w 2020 roku, a także kończy etap rokowań w sporze zbiorowym dotyczącym wzrostu płac w 2021 roku i wyczerpuje żądania Reprezentatywnych Organizacji Związkowych w tych zakresach" - poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa.

Zakończenie sporów zbiorowych w spółce było jednym z priorytetów nowego prezesa JSW Tomasza Cudnego, który objął swoją funkcję w końcu sierpnia br.

"Chcę jak najszybciej doprowadzić do zakończenia trzech sporów zbiorowych (...). Zapewniam, że temat wynagrodzeń będzie traktowany przez zarząd bardzo poważnie, trzeba jednak pamiętać, iż nawet najbardziej uzasadnione oczekiwania strony społecznej można zaspokoić tylko wtedy, gdy firmę na to stać” – mówił w ub. tygodniu PAP prezes JSW, wyrażając przekonanie, że wspólnie z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi nowy zarząd JSW znajdzie rozwiązanie korzystne dla załogi i dla spółki.

Na początku kwietnia br. związki z JSW opublikowały w internecie porozumienie płacowe, zawarte - jak podały - w ub. roku z dawnym zarządem spółki. Przewidywało ono podwyżki stawek płac zasadniczych w spółce o 4 proc. od początku marca 2020 r. oraz wypłatę jednorazowej nagrody w wysokości od 2,7 do 3,5 tys. zł. Związkowcy upomnieli się o realizację tych postulatów, wówczas jednak ówczesny zarząd firmy oświadczył, że zeszłoroczne porozumienie nie było "przedmiotem obrad zarządu" ani "przedmiotem raportu giełdowego spółki". Następnie zarząd JSW uznał, iż tamto porozumienie "mogło być jedynie projektowanym dokumentem i nie wywołuje skutków prawnych".

W maju br. związkowcy zgłosili nowe postulaty płacowe, wnioskując o 6-procentowy wzrost płac oraz kilkutysięczne jednorazowe nagrody, rekompensujące brak podwyżek i premii w minionych latach. Poprzedni zarząd JSW od początku lipca podniósł pensje załogi o 3,4 proc., czyli wskaźnik ubiegłorocznej inflacji. Związki nie zrezygnowały jednak z postulatu większych podwyżek, wszczynając spór zbiorowy, zakończony z chwilą podpisania poniedziałkowego porozumienia.

W ubiegłym, kryzysowym dla JSW roku w spółce nie było podwyżek ani jednorazowych nagród. W 2020 r. ceny węgla i koksu z Grupy JSW spadły średnio o około jedną trzecią, a przychody Grupy zmalały o blisko 20 proc. W efekcie zamknęła ona 2020 r. stratą przekraczającą 1,5 mld zł. W tym roku - jak wskazują wyniki za dwa pierwsze kwartały - spółka zmniejsza straty, licząc na ich odrabianie w kolejnych kwartałach.

autor: Marek Błoński

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
qonradx
Kocham ten kraj i panstwówke! 11 tys na msc i 15ka! KTO DA WIĘCEJ? GÓRNIKOM, LEKARZON NAUCZYCIELOM I URZEDNIKOM!? KTO DA WIĘCEJ!
jarunia
pięknie strajkują, może by i ich wysłać jako ekspertów do kochanych braci Niemców
pancerowany
Niech związkowcy zarabiają i milion miesięcznie, jeżeli tak skutecznie potrafią wyrwać tym szmaciażom kasę dla ludzi.
Lekarze marzną pod sejmem a górnicy z żonami bara bara pod kołderką, po nowych stawkach.
slawekkry
Biorąc pod uwagę aktualne ceny węgla w portach europejskich , blisko 170$/tona vs rok temu ok 50$/tona , obstawiam zadania podwyżki od 1 stycznia 22 na poziomie min. 15%
prs
"Na dole".. kiedys byles?..

Masz pojecie - mowa jest o JSW - co produkuja?..

Do czego sluzy wegiel koksowniczy?..

Czym sa w Unii, na swiecie, "surowce strategiczne"?..

Ze bez koksu, nie ma wlasciwie produkcji stali?..

Czy tak tylko, hejcikiem sobie "pojechales"?..
men24a odpowiada prs
Nie byłem ale znajomy próbował i bez znajomości ani rusz. Dlaczego budowlaniec ma pracować do 67 r życia a górnik nie ? Budowlaniec jak nie podoła to ma zmienić pracę a górnik ? W ....mam to co napisałeś. Święta krowa i tyle
prs odpowiada men24a
Nie łódź sie, nie odpoczniesz na emeryturze, bedziesz dorabial bo bedzie "malo".. widac golym okiem po wpisie..
ertom odpowiada prs
Skoro są tacy "strategiczni" to dlaczego prawie non stop przynoszą straty i państwo z moich m.in. podatków musi ich dotować?
prs odpowiada ertom
Realna skala budowy alternatywy dla węgla będzie nas kosztować 400 mld zł..
Nie ma alternatywy w krótkim okresie, czyli w ciągu najbliższych 15 lat..
Na szczycie w Brukseli Polska dostała duże środki na osiągnięcie neutralności klimatycznej w energetyce. 124 mld euro bezpośrednich dotacji i 36 mld euro pożyczek
Realna skala budowy alternatywy dla węgla będzie nas kosztować 400 mld zł..
Nie ma alternatywy w krótkim okresie, czyli w ciągu najbliższych 15 lat..
Na szczycie w Brukseli Polska dostała duże środki na osiągnięcie neutralności klimatycznej w energetyce. 124 mld euro bezpośrednich dotacji i 36 mld euro pożyczek uprzywilejowanych w latach 2021-2027, z czego 30 proc. musi zostać przeznaczona na "cele klimatyczne"..

Reszta pytan do Sasina, googla..

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki