REKLAMA

JSW poniżej 30 zł. W tym roku spółka skurczyła się o połowę

2019-08-26 14:20
publikacja
2019-08-26 14:20
JSW poniżej 30 zł. W tym roku spółka skurczyła się o połowę
JSW poniżej 30 zł. W tym roku spółka skurczyła się o połowę
fot. Grzegorz Klatka / / FORUM

Akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej są coraz tańsze. Na poniedziałkowej sesji przełamana została kolejna psychologiczna granica, za jeden papier trzeba zapłacić obecnie mniej niż 30 zł.

29,88 zł - tyle trzeba było w poniedziałek po godzinie 13 zapłacić za jedną akcję Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Notowana na GPW spółka tanieje w zatrważającym tempie, jeszcze na początku roku za jej papiery płacono ponad 60 zł, dziś jest to jednak poniżej 30 zł. Oznacza to, że w niecałe osiem miesięcy wartość JSW skurczyła się o przeszło połowę. Jej obecna kapitalizacja sięga 3,5 mld zł (wobec ponad 7 mld zł na początku roku), to mniej niż Orbis, GTC, Krenel czy nawet poobijana Enea. 

fot. / / Bankier.pl

Spadki JSW mają kilka źródeł. Od początku roku tanieje węgiel energetyczny, który nadal stanowi 30 proc. wydobycia Jastrzębian. Węgiel koksujący - najważniejszy z punktu widzenia spółki - początkowo drożał, jednak w ostatnich tygodniach zaczął gwałtownie tanieć z powodu napięć na linii USA-Chiny, coraz słabszych danych z chińskiego przemysłu i problemów europejskiego przemysłu stalowego. Od maksimów surowiec ten potaniał o przeszło 20 proc. W ostatnich wynikach spółki tego jeszcze nie widać, ale ów wzrost może odbić się na kolejnych okresach, co wyceniają inwestorzy.

Kosztowe Bizancjum w JSW

Ostatnie wyniki i tak jednak były słabe. Zysk netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w drugim kwartale 2019 roku 133,3 mln zł wobec 324,1 mln zł rok wcześniej. Nie dość, że spada wydobycie (które ma odbić), to jeszcze rosną koszty. Gotówkowy koszt wydobycia tony węgla jest obecnie najwyższy w giełdowej historii JSW. Spółkę ratują tylko wysokie ceny węgla, które zaczęły spadać. Więcej na temat kosztów można przeczytać w poniedziałkowym tekście "Pulsu Biznesu": "W JSW znów kosztowe Bizancjum". 

fot. / / Bankier.pl

Do tego JSW ma przed sobą spore inwestycje. - Jastrzębska Spółka Węglowa pracuje nad aktualizacją strategii rozwoju, którą może opublikować do końca I kwartału 2020 r. Spółka ocenia, że kluczowym przedsięwzięciem jest budowa kopalni Bzie-Dębina. CAPEX w tym roku będzie rekordowy - pisał PAP w relacji z konferencji powynikowej.Myślę, że w I kwartale 2020 roku, po wszystkich zgodach, będziemy mogli opublikować zaktualizowaną strategię - powiedział wiceprezes Artur Dyczko.

Warto wspomnieć, że po drodze sporo działo się wokół zarządu JSW. Przepychanki o stanowisko prezesa i próby odwołania (ostatecznie skutecznego) prezesa Ozona przez Ministerstwo Energii również odcisnęły swoje piętno na kursie. Spółka znajduje się w ważnym punkcie i musi zasanowić się nad swoją przyszłością - szczególnie kosztami, które w przypadku mocniejszych spadków cen węgla staną się zbyt wysokie, by utrzymać rentowność. Wielu akcjonariuszy z GPW wciąż pamięta historię kryzysu 2013-15, gdy spółka niemal upadła

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
isaura2000
W przyszłym roku minus i to gruby. Koszty utrzymania tysięcy rzeźbiarzy w gownie przekroczy przychody. Tak się kończy zarządzanie przez ministra miernote. Za to za 7 mld będziemy mieć Ostrołęke na ruski węgiel
wese
A jak rosło niesamowicie to wy jak struś ....:((
historykgpw
Bałagan w spółce. Najwyższy czas żeby interweniowały związki zawodowe :)
jacek303
Ja wierzę w tę spółkę i jej perspektywy. Koszt wydobycia można zmniejszyć przez obniżenie premii i zamknięcie nierentownych ścian wydobywczych. Nawet teraz spółka zarabia przyzwoicie. Według moich obliczeń jest to ok. 9 zł na akcję rocznie co daje bardzo dobry współczynnik P/E.
elear
Nikt mi tego nie wytłumaczył...
Ciekawostka i zarazem zadanie matematyczne:
JSW bez nagród dla pracowników (jest to zdarzenie jednorazowe) wypracowała w 2q ok. 300 mln zysku, przy kapitalizacji ok. 3,7 mld
Cdprojekt na giełdzie jest wyceniany na ok. 23 mld. Pytanie ile Cdprojekt powinien zarobić w 2q by mieć podobne
Nikt mi tego nie wytłumaczył...
Ciekawostka i zarazem zadanie matematyczne:
JSW bez nagród dla pracowników (jest to zdarzenie jednorazowe) wypracowała w 2q ok. 300 mln zysku, przy kapitalizacji ok. 3,7 mld
Cdprojekt na giełdzie jest wyceniany na ok. 23 mld. Pytanie ile Cdprojekt powinien zarobić w 2q by mieć podobne zyski co JSW? :>

Dodam, że Cdprojekt jest droższy od JSW i KGHM razem ;)
saintclair
Chodzi o zamieszanie i przeindeksowanie w portfelu kilku mitycznych grubasów
elear
kurs węgla koksowego zleciał z 200 $ na 150$, przy czym $ względem zł poszedł do góry. Kurs z JSW spadł z z ok 100 zł na dzisiaj 29,38 zł, rzeczywiście idealne podobieństwo.
Energetyka na dnie, chemia na dnie, surowce na dnie, przypadek? :)
jerloz210935
Białe kołnierzyki dobrej zmiany doprowadzaja spółkę na krawedz upadku ,PZU.KGHIM,PGNIG,tam aż roi sie od miernych ,ale wiernych,a przecież trzeba sponsorowac rydzokatotalibow!!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki