JSW na historycznym dnie. Było 14 mld zł, jest miliard

Giełdowa wartość papierów Jastrzębskiej Spółki Węglowej znów znalazła się na historycznym dnie. Spółka, która niegdyś warta była nawet 14 mld zł, obecnie wyceniana jest przez rynek na ledwie miliard. Strata osób, które zainwestowały w spółkę podczas debiutu - w tym m.in. uczestników "Akcjonariatu Obywatelskiego" - przekroczyła 93%.

W trakcie wtorkowej sesji za papiery JSW płacono nawet 8,66 zł. To nowe historyczne minima spółki z Jastrzębia. Tylko od początku bieżącego roku - a więc w niecałe sześć sesji - wartość JSW skurczyła się o przeszło 16%. Najczarniejsza była sesja poniedziałkowa, 11 stycznia 2015, kiedy to akcje zanurkowały o 9,6%. Papiery przełamały wówczas psychologiczną barierę 10 zł oraz wsparcie wyznaczone przez poprzednie historyczne minima na poziomie 9,95 zł. 

Ostatnie spadki sprawiły, że do psychologicznego poziomu zbliżyła się także kapitalizacja. We wtorek giełdowa wycena spółki wynosiła nawet 1,03 mld zł. Oznacza to, że lada moment spółka może przestać zaliczać się do grona giełdowych gigantów wartych powyżej miliarda zł. Należą do niego nie tylko tacy potentaci jak Orlen, PZU, czy Pekao, ale także m.in. CD Projekt, Wawel, Kruszwica, Wirtualna, Midas, czy choćby LiveChat. Spółki, które jeszcze niedawno do JSW porównywać byłoby ciężko.

Ostatni rok na JSW
Ostatni rok na JSW (Bankier.pl)

Jeszcze w 2011 roku wycena jastrzębskiej spółki przekraczała bowiem 14 mld zł, obecnie taka kapitalizacja dawałaby miejsce w pierwszej dziesiątce największych spółek warszawskiej GPW. Warto także spojrzeć na ówczesny zysk netto spółki, który przekraczał 2 mld zł. To dwukrotność dzisiejszej kapitalizacji.

Stare grzechy wciąż ciążą spółce

Na tak spektakularny spadek wartości złożyło się kilka wydarzeń: węglowa hossa zamieniła się w bessę, górnicy wciąż podnosili swe wymagania, a zarządzanie nie stało na najwyższym poziomie. Dla finansów spółki czarę goryczy przelał bardzo drogi zakup kopalni Knurów-Szczygłowice, który przeprowadzono mimo braków w kasie. W efekcie nikt nie chciał kredytować JSW i spółka stanęła na skraju upadku. Punktem kulminacyjnym tych wydarzeń był początek 2015 roku, kiedy na dobre wybuchło starcie pomiędzy zarządem i górnikami, które doprowadziło do rezygnacji prezesa Zagórowskiego.

Kapitalizacja JSW. Opracowanie własne
Kapitalizacja JSW. Opracowanie własne (Bankier.pl)

Pogarszająca się sytuacja finansowa znajdowała odzwierciedlenie w topniejącej cenie akcji, która spadła z 136 zł podczas debiutu, do 9,95 zł w sierpniu 2015. Zmiany we władzach i przede wszystkim skala wcześniejszych przecen sprawiły jednak, że drugie półrocze 2015 roku przebiegało dla akcjonariuszy JSW zdecydowanie spokojniej. Spółka wprawdzie miała problemy ze znalezieniem nowego prezesa, wprowadzono jednak program oszczędnościowy, zaczęto redukować także kadrę. W ubiegłym roku zatrudnienie zmniejszyło się o 1639 górników pracujących pod ziemią i 402 z powierzchni. W końcu minionego roku JSW wciąż zatrudniała ponad 24,3 tys. osób, z czego 5,3 tys. na powierzchni.

W nowym roku pękły jednak wszystkie wsparcia i ceny akcji spółki znów znalazły się poniżej bariery 10 zł za sztukę. Według ekspertów sytuacja ta powinna się utrzymać. W raportach z ostatniego półrocza analitycy doradzali przede wszystkim sprzedaż papierów JSW. Większość wycen wskazuje jednak na wartość większą, bądź podobną do obecnej. Potencjał do spadków dostrzegają ledwie dwa z siedmiu raportów, w tym ten ostatni z 13 grudnia 2015 autorstwa DM BOŚ, gdzie akcje JSW wyceniono na 7,5 zł.

Zmiany na górze - czy na pewno korzystne?

W ostatnim czasie w otoczeniu spółki wiele jednak się zmieniło, czego część raportów nie była w stanie ze 100% pewnością przewidzieć. Jastrzębska Spółka Węglowa w końcu porozumiała się ze swoimi obligatariuszami ws. uzgodnienia scenariusza restrukturyzacji zadłużenia JSW i zawarcia umowy restrukturyzacyjnej do 30 czerwca 2016. Kupiono sobie więc aż i tylko pół roku spokoju. W końcu znaleziono również prezesa, którym został Tomasz Gawlik. Stracono z kolei ważnego klienta, który w skali czterech lat zagwarantował spółce przychody przekraczające poziom jej obecnej kapitalizacji.

Najważniejszą dla spółki mogą się jednak okazać zmiany w jej akcjonariacie. Wprawdzie wciąż dominujący głos ma Skarb Państwa, jednak od 25 października jest to inny Skarb Państwa. Tego dnia wybory w Polsce wygrała partia, która dla ratowania górnictwa gotowa jest poświęcić także interes akcjonariuszy spółek z sektora finansowego. Deklaruje ona także silne wsparcie dla węgla i polskiego kapitału, co JSW powinno pomagać.

Z drugiej jednak strony powiązania ze związkami zawodowymi, socjalistyczne podejście do osoby górnika, a także negatywne podejście do zamykania kopalń, sprawiają, że istnieje ryzyko, iż rząd zamiast zacerowania dziurawego worka z napisem "sektor węglowy",  po prostu zacznie dosypywać do niego kolejne pieniądze, które płynąc jeszcze szerszym strumieniem powiększą jedynie i tak wielką już dziurę. Polskie górnictwo potrzebuje bowiem reform, a nie jedynie kolejnych pieniędzy.

Adam Torchała

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 0 ~zed

PiS zedrze z nas co się da, by ratować te patologie ekonomiczna.

! Odpowiedz
0 4 ~Dario

Wszystkich związkowców obowiązkowo na szkolenie o historii ZM URSUS .
Tak się kończy zarządzanie albo wtrącanie się związków do zarządzania firmą.
ZZ są do obrony praw pracowniczych a nie są właścicielami.

! Odpowiedz
1 3 ~ha

I nagle pierdykneło.

https://www.youtube.com/watch?v=A6xUOOKLffM

! Odpowiedz
3 6 ~akumulator

za JEDNĄ SIÓDMĄ (0,15!) wartości księgowej trzeba być frajerem żeby to sprzedawać, sprzęt i środki trwałe są warte więcej! wystarczy że węgiel nie pogłębi dołków, ktoś duży się ujawni i jeszcze w tym roku będzie ze 20-25 zł. i żeby było jasne: nie posiadałem/nie posiadam akcji JSW. po prostu racjonalne podejście - jest panicznie tanio to się kupuje na dnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 ~AL

PO DEBIUCIE GIEŁDOWYM PAN ZAGÓROWSKI PODNIÓSŁ SOBIE WYNAGRODZENIE AŻ 4-RO KROTNIE TZN 400% !
1440000 ZŁ ROCZNIE WYCZYTAŁEM Z INTERNETU TEGO NIKT NIE ZAUWAŻYŁ ,A SAM MÓWIŁ,ŻE PŁACE PRACOWNIKÓW POWINNE BYĆ POWIĄZANE Z WYNIKAMI EKONOMICZNYMI JSW .
ZAKUP KNUROWA PRZY BRAKU NA TO ŚRODKÓW WŁASNYCH I ZADŁUŻENIE SPÓŁKI NA WARUNKACH PODYKTOWANYCH PRZEZ ZAGRANICZNE GRUPY INTERESÓW DOPROWADZIŁO JSW NAD SKRAJ PRZEPAŚCI TZW OPCJA PUT

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 ~Giga

W końcu odbicie nadejdzie, myślę że komuś zależy na zjechaniu z ceny do maksymalnych minimów, po czym zakupy, szybki wzrost i kaska sama wpadnie

! Odpowiedz
2 9 ~Florian

Nie ma się co dziwić, bałagan w JSW jest straszny, a w Knurowie szczególnie.
Jak tak będziemy gospodarować pieniędzmi państwowymi czyli naszymi, to żaden optymizm nam nie pomoże,
poza tym ten niesprawiedliwy podział zysków i płac oraz wyprowadzanie pieniędzy do spółek córek i innych pogrąża nas jeszcze bardziej. Co z tego , że prezesi się zmieniają skoro sposób prowadzenia firmy się nie zmienia. Zabrano nam wszystko co było można ( talony, bony żywnościowe, 14stkę a nawet Barbórkę obniżono, a bezczelne związki zawodowe wyciągają skorumpowane łapy po nasze wczasy pod gruszą). To jak my pracownicy mamy patrzeć w przyszłość z optymizmem, skoro wszyscy nas okradają w majestacie prawa?
gdzie są ci zdrajcy , którzy podpisali tak niekorzystne porozumienia z zarządem JSW, gdzie wyrównanie płac w kopalni Knurów-Szczygłowice.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 ~iwestor

tak się kradnie w imię prawa pełen legal będzie wojna bo tak dalej być nie może

! Odpowiedz
5 9 ~ewald

To było do przewidzenia - dopuki kopalnie bedą zarządzane przez zwiazki zawodowe to nie mozna niczego oczekiwać poza dopłatami z naszych kieszeni !!!

! Odpowiedz
3 20 ~Eugeniusz

TAK PAŃSTWO OKRADŁO PRACOWNIKÓW ,DLACZEGO NIE WOLNO BYŁO SPRZEDAĆ AKCJI OD RAZU ,PO CO TE DWA LATA ZAWIESZENIA ,DLACZEGO ZARZĄD JSW WZIĄŁ 5MIL.GOTÓWKI A NIE AKCJE ,DZIWNE TO WSZYSTKO .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
JSW -7,87% 14,75
2020-02-24 17:04:49
WIG -4,07% 55 088,26
2020-02-24 17:15:01
WIG20 -4,20% 2 000,90
2020-02-24 17:15:01
WIG30 -4,08% 2 316,46
2020-02-24 17:15:00
MWIG40 -3,67% 3 907,77
2020-02-24 17:15:01
DAX -4,01% 13 035,24
2020-02-24 17:37:00
NASDAQ -3,80% 9 212,88
2020-02-24 19:31:00
SP500 -3,40% 3 224,20
2020-02-24 19:31:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.