Wartość JSW spadła do ceny Knurowa-Sczygłowic

Spadek wartości Jastrzębskiej Spółki Węglowej w ostatnich dniach ponownie nabrał tempa. Jak wynika z wyliczeń Bankier.pl doszło nawet do takiego paradoksu, iż giełdowa wycena spółki jest równa kwocie, jaką niecały rok temu JSW zapłaciła za kopalnię Knurów-Szczygłowice.

Wartość spółki, która jeszcze w 2011 roku była wyceniana przez rynek na 15 mld zł, w poniedziałek po raz pierwszy w historii spadła do 1,5 mld zł. Wystarczyły ledwie cztery lata, by nieudolne zarządzanie, konflikty na linii zarząd-związki i bessa na rynku węgla spowodowały, że jedna z największych polskich spółek straciła ponad 90% swojej wartości.

Dzisiaj dodatkowo spółce zaszkodziły informacje z ArcerolMittal, największego odbiorcy JSW, który poinformował, że w tym roku kupi o 300 tys. ton polskiego węgla mniej niż zakładano. To bezpośrednie pokłosie lutowego strajku. Jej akcje w najsłabszym momencie sesji taniały o 5,5% do poziomu 12,78 zł. Cena ta przemnożona przez liczbę akcji daje w przybliżeniu właśnie 1,5 mld zł.

(Bankier.pl)

1,5 mld zł to nie jest jednak dla JSW zwykła kwota, to swego rodzaju symbol. Dokładnie za taką sumę pieniędzy spółka w lipcu 2014 roku kupiła kopalnię Knurów-Szczygłowice od tonącej Kompanii Węglowej. Była to decyzja czysto polityczna – 55% udziałów w jastrzębskiej spółce należy do Skarbu Państwa - która na pewno nie ułatwiła JSW walki z przeciwnościami, na jakie po załamaniu cen węgla zaczęła natrafiać spółka. Aby zrealizować plany rządu tracący płynność gigant musiał zaciągnąć ogromną pożyczkę i pogorszył tym samym swoją i tak już ciężką sytuację.

„Ależ piękna katastrofa”

Obecna wycena JSW może szokować również z innego powodu. Jeszcze w 2012 roku Jastrzębski Węgiel miał 2 miliardy (!) złotych zysku netto. Spółka uznawana była wówczas za perłę. Bessa na rynku węgla uwypukliła jednak wszystkie błędy i nasiliła konflikty wewnętrzne. W pierwszym kwartale bieżącego roku JSW o zysku mogło jedynie pomarzyć. Spółka zaraportowała stratę sięgającą aż 200 mln zł.

Doszło więc do paradoksalnej sytuacji: JSW jest obecnie warte mniej, niż zysk jaki spółka potrafiła wypracować przed trzema laty. Ba, wartość największego producenta wysokiej jakości węgla koksowego w Europie, posiadającego wśród swych aktywów pięć kopalń, cztery koksownie i kilka innych spółek została zrównana z wartością jednej kopalni, którą nabył on niecały rok temu. Owe 1,5 mld zł obrazuje więc zarówno skalę upadku JSW, jak i polityczność decyzji o zakupie Knurowa-Szczygłowic. „Ależ piękna katastrofa” – rzekłby zapewne Zorba. Szkoda, że katastrofa ta dotyczy pieniędzy podatników i inwestorów oraz spółki, która jest jednym z największych pracodawców w Polsce.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 ~kb

A co z tymi co kupili Akcje w ofercie publicznej? Dlaczego Państwo tak bardzo stara się troszczyć o Frankowiczów, a tych co dali się nabić w butelkę ma głęboko w d....
Zapewne wiele z nich potraciło oszczędności życia licząc na to, że ich Państwo nie jest złodziejem?

! Odpowiedz
9 8 ~krzych

Teraz pohandlujesz z PiSobolszewikami i śpiewakiem kukizem . Zarobisz MILIARDY to oczywiste jest.

! Odpowiedz
0 0 ~sss

ciebie stać na umoczenie akcjonariuszu ;) Frankowicze to wyborcy PO-Lemingi

! Odpowiedz
3 6 ~krzych

W JSW pracuje 26tys pracowników ze średnim wynagrodzeniem za rok 100tys zł Co daje 2,6 MILIARDA zł http://miastoknurow.pl/40734,ile-zarabiaja-pracownicy-jsw-spolka-przedstawila-dane-za-2014-rok.html Wystarczy zarobek za cztery miesiace aby stać sie wiekszosciowym włascicielem tej spólki .(dzisiaj za same przywileje mogliby stać sie włascicielami JSW) No dalej wykupywac swój warsztat pracy .Na co jeszcze czekacie. Ja pracowałem 10 lat na wygnaniu aby wreszcie założyc własny biznes.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 14 ~kk

Tylko Tuskowi zawdzięczacie swoje problemy...

! Odpowiedz
11 6 ~krzych

Jeszcze zateskisz za Tuskiem i PO .

! Odpowiedz
0 10 ~malkontent

Zasadniczo to inwestorzy JSW już spełnili swój patriotyczny obowiązek...

! Odpowiedz
6 19 ~ecoal

Jest szansa by wypracować pozytywny wynik ale trzeba zmniejszać zatrudnienie by obniżać koszta osobowe. Tylko trzeba robić to z głową jak za reformy p.Buzka. Recepta na rentowność JSW jest jedna. Tylko systemowe rozwiązania w postaci dobrowolnych urlopów górniczych dla całej branży w tym dla JSW oraz natychmiastowe zlikwidowanie odrabiania wojska i chorobowego do emerytury pozwoli na odejście tysięcy ludzi z branży bez niepokojów społecznych co od razu przełoży się na poprawę ekonomiczną spółki i co najważniejsze da nowe miejsca pracy absolwentom szkół górniczych by mogli normalnie żyć we własnym kraju, a nie emigrować na zmywaki Europy. Likwidacja odrabiania wojska i chorobowego poprawi też sytuację ZUS-u gdyż górnicy pracujący dłużej (odrabiający wojsko i L4) będą musieli dostać wyższe emerytury gdyż dłużej pracują. Tak, że takie odrabianie należy już dziś zlikwidować gdyż przynosi ono więcej strat niż pożytku. Ponad to po odejściu tysięcy górników likwidacja trwale nierentownych kopalń JSW przyniesie wymierne efekty w postaci zmniejszonej emisji CO2 i CH4 do atmosfery. Wprowadzając takie reformy PO miałaby szansę na trzecią kadencję gdyż zyskała by ogromne poparcie branży górniczej, tworząc z dnia na dzień tysiące nowych miejsc pracy dla absolwentów szkół.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~malkontent

Z tym Bzykiem to pojechałeś... na czym to On się najlepiej znał?

! Odpowiedz
0 2 ~Kolejarz

TEORETYCZNIE masz rację, ale TYLKO teoretycznie, zwłaszcza naiwne bajdurzenie o reformie Buzka - niedokończone zaczęte 4 reformy i rosnące zadłużenie PKP - na zasadzie, że rentowne przewozy towarowe wyręczały częściowo NORMALNE wtedy rządowe dotacje do przewozów pasażerskich, co wpędziło PKP w spiralę OLBRZYMIEGO, ponad 4 miliardowego zadłużenia. Co do poparcia górników dla nieudolnego wg mnie rządu PO/PSL to wybij to sobie z głowy, tak samo jak te pozorne zyski ZUS-u (no chyba, że liczysz na średnie dożycie górników zaledwie do sześćdziesięciu kilku lat). Przy okazji, samo liczenie emerytur pań i panów wg. równego dla nich dożycia jest wg mnie okradaniem panów z ich emerytury po KILKASET zł. MIESIĘCZNIE bo nasz zebrany kapitał ZUS dzieli na kilkadziesiąt rat więcej (miesięcy) których faceci nie dożywają !!! Statystycznie facet żyje KILKADZIESIĄT m-cy krócej i tyle wypłat zaoszczędza ZUS na panach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
JSW -8,32% 13,11
2020-02-27 17:04:50
WIG -3,99% 51 318,69
2020-02-27 17:15:02
WIG20 -4,29% 1 850,61
2020-02-27 17:15:00
WIG30 -4,02% 2 145,34
2020-02-27 17:15:01
MWIG40 -3,15% 3 686,78
2020-02-27 17:15:01
DAX -3,19% 12 367,46
2020-02-27 17:37:00
NASDAQ -1,40% 8 855,13
2020-02-27 19:02:00
SP500 -1,11% 3 081,90
2020-02-27 19:02:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.