REKLAMA

Islandia – na kłopoty Norweg

2009-05-13 14:18
publikacja
2009-05-13 14:18
Szefem banku centralnego Islandii został Norweg, który przy wsparciu samej Norwegii ma przywrócić islandzką gospodarkę do światowego krwiobiegu.

Po rozpryśnięciu się w październiku finansowej bańki Islandia stała się symbolem kryzysu totalnego, z którego trudno znaleźć wyjście. 25-27 lutego doszło do spotkania pięciu skandynawskich premierów na Islandii, w ośrodku Niebieska Laguna, którego atrakcją są baseny z gejzerami. W tej właśnie scenerii premier Johanna Sigurdadottir odczytała nazwisko nowego szefa banku centralnego. Został nim Norweg Svein Harald Oeygard.

48 letni doradca McKinsey przez wiele lat pracował w rządzie Norwegii.W latach 1990-94 byl sekretarzem stanu i pracował przy kryzysie bankowym w Norwegii. Został polecony Islandczykom przez norweską minister finansów Kristin Halvorsen. – To właściwy człowiek na właściwym miejscu i we właściwym czasie – powiedziała Halvorsen. – W zachodniej Europie jest to chyba najtrudniejsze obecnie stanowisko – dodała.

Z jednej strony to tak jak zatrudnić zagranicznego fachowca do prowadzenia piłkarskiej reprezentacji kraju. Z drugiej jednak każdy Islandczyk posiada norweskie geny i Norwegia jest dla nich prastarą ojczyzną. W dodatku Norwegia podobnie jak Islandia nie należy do Unii Europejskiej, a poza tym kraj ten raczej nie przeżywa teraz kryzysu głównie dzięki ogromnym nadwyżkom z wydobycia ropy naftowej oraz doświadczeń z lat 1988-1993 kiedy kryzys rynku nieruchomości, i w efekcie banków, doprowadził tysiące Norwegów do osobistego bankructwa i masowej utraty mieszkań.

Islandczycy przeżywający w ostatnich latach fantastyczne prosperity wzięli ogromne ilości kredytów głównie w zagranicznych walutach. Kiedy korona jesienią gwałtownie osłabła wszyscy zaplątali się w spiralę długów, które okazują się niemożliwe do spłacenia gdyż juz kilkakrotnie przekraczają nominalną wartość zaciągniętych kredytów. Kiedy w maju ubiegłego roku 100 koron islandzkich kosztowało 8,5 korony norweskiejdzisiaj jest to zaledwie 2,75. W efekcie luksusowe samochody, które 20-latkowie kupowali na kredyt są teraz kupowane przez pośredników z Norwegii za ułamek ich wartości, a są to Porsche i Rolls Royce i Bentleye. Ich byli właściciele masowo szukają pracy w Norwegii.

– Kraj przechodzi terapię szokową z powodu gwałtownego załamania się wartościwaluty i powstania nieprawdopodobnych długów. Trzy wielkie banki zbankrutowały jednocześnie i zostały przejęte przez państwo. Moim głównym moim zadaniem będzie wzmocnienie korony i stworzenie dobrze funkcjonującego rynku kredytowego – powiedział Oeygard w godzinę po nominacji.

Dla Norwegii Islandia to partner historyczny, a jej mieszkańcy to potomkowie norweskich Wikingów, którzy zasiedlili tę położoną 1000 kilometrów na wschód od Norwegii wulkaniczną wyspę w 874 roku, kiedy król Harald Harfagre (Pięknowłosy) w krwawy sposób jednoczył Norwegię. Już w 930 roku Islandia ogłosiła swoją niepodległość i stworzyła parlament Allting. W 1262 ponownie wróciły rządy Norwegii, która jednak popadła w zależność od Danii w 1397 roku i dopiero w 1944 Islandia ogłosiła powtórnie swoja niepodległość.

Dzisiaj Islandczycy są żywą historią Norwegii, mówią językiem norweskim sprzed kilkuset lat i są w stanie czytać stare wikińskie sagi. Puryzm językowy sprawił, że nie ma takich słów jak telefon, margaryna, paszport czy biuro. Nowe słowa są tworzone według starych reguł językowych.

Powrót do macierzy może być bardzo ważny dzisiaj i islandzki minister finansów Steingrimur Sugfusson zapowiedział pod koniec lutego bliską współpracę walutową z Norwegią.

Oeygard podkreślił że w kryzysie tego kraju istnieją też jasne punkty. – Społeczeństwo islandzkie jest bardzo dobrze wykształcone i przyzwyczajone do ciężkiej pracy, a to pozwoli na szybsze wyjście z kłopotów – uznał.

Oeygard w wolnym czasie uczestniczy w maratonach (ostatnio w Nowym Yorku) i podkreślił, że „w drodze do sukcesu, takjak w maratonie do mety, liczy się cierpliwość”.

Zbigniew Kuczyński

Private Banking nr XXIII luty/marzec

Źródło:Noble Bank
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki