REKLAMA

Inwestorzy domagają się zniesienia podatku Belki

2020-05-14 08:15
publikacja
2020-05-14 08:15

Fundacja Trading Jam uruchomiła inicjatywę mającą na celu zniesienie podatku od zysków kapitałowych. Trwa zbiórka podpisów pod petycją będącą częścią akcji #znosimyBelke.

fot. lovelyday12 / / Shutterstock

Trading Jam, organizacja zrzeszająca traderów, spekulantów, inwestorów na rynkach giełdowych, walutowych, towarowych i kryptowalutowych, chce doprowadzić do zniesienia w Polsce podatku od zysków kapitałowych, zwanego potocznie „podatkiem Belki”. W liście skierowanym do prezydenta, premiera, ministerstwa finansów i Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, prezes fundacji Rafał Zaorski i przewodniczący rady ekspertów Jakub Mościcki przedstawili uzasadnienie swojego stanowiska.

- Podatek Belki w swoich założeniach wprowadzono tymczasowo, a właśnie mija dziewiętnasta rocznica jego funkcjonowania. Nad narodem polskim ponownie gromadzą się ciemne chmury w postaci konsekwencji kryzysu THE GREAT LOCKDOWN. Już nie tylko chodzi o podatki z zysków giełdowych inwestorów, ale również płacą drobni ciułacze, którzy gromadzą swoje oszczędności na lokatach. W obliczu obecnych zmian koniunkturalnych nie można kazać płacić obywatelom płacenia za posiadanie oszczędności – piszą przedstawiciele Trading Jam.

19. rocznica wprowadzenia podatku od zysków kapitałowych minęła 1 marca. W momencie wprowadzenia, stawka podatku wynosiła 20 proc. i obejmował on zyski z depozytów i lokat bankowych. Dopiero w 2004 r. zdecydowano się na opodatkowanie dochodów kapitałowych pochodzących z innych form inwestowania. Równocześnie stawka podatku obniżona została do 19 proc.

- Sam podatek nie zachęca Polaków do inwestowania pieniędzy, a tym bardziej do oszczędzania. Oprócz tego likwidacja podatku upraszcza system biurokracji, zmniejsza biurokrację. Podatek ten wpływa negatywnie na motywację wielu Polaków do inwestowania min w Polską gospodarkę poprzez Giełdę Papierów Wartościowych. Odzwierciedleniem tego stanu jest niski odsetek inwestorów indywidualnych na GPW w porównaniu do lat 90tych i lat 2000-2008 – czytamy dalej w liście TJ.

Autorzy inicjatywy przypominają także, że, według Ogólnopolskiego Badania Inwestorów, „podatek Belki” od lat stanowi jedną z głównych bolączek polskich inwestorów. W ostatniej edycji badania kwestia opodatkowania zysków z inwestowania została uznana za główną słabość polskiego rynku kapitałowego przez 42,7 proc. ankietowanych.

- Likwidacja podatku od zysków kapitałowych ułatwiłaby firmom pozyskanie finansowania w tym ciężkim dla nich okresie, a tym samym zmniejszyłaby konieczność występowania przez te firmy o wsparcie ze środków państwowych, które mogłyby zostać wykorzystane w znacznie lepszy sposób – przykładowo poprzez zwiększenie finansowania dla szpitali – dodają autorzy listu.

Równolegle do zwrócenia się do władz państwowych, fundacja Trading Jam rozpoczęła internetową zbiórkę podpisów pod petycją ws. likwidacji podatku od zysków kapitałowych. O poranku 14 maja, a więc po trzech dniach od utworzenia petycji, inicjatywę poparło 5738 osób. Prowadzona jest także zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie "podatku Belki". Aby mógł on trafić do Sejmu, potrzebnych jest 100 000 podpisów.

„Walka z Belką” trwa

Inicjatywa Trading Jam uruchomiona została niewiele ponad rok po tym, jak Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, inna organizacja zrzeszająca polskich inwestorów, w ramach konsultacji publicznych nad Strategią Rozwoju Rynku Kapitałowego zaapelowało do ministerstwa finansów o zmiany w „podatku Belki”.  

Stowarzyszenie proponowało m.in. obniżenie podatku dla inwestycji długoterminowych, wprowadzenie możliwości kompensowania strat z tytułu inwestycji w jednostki funduszy inwestycyjnych i inne papiery wartościowe z zyskami od dywidend wypłacanymi przez spółki czy zmiany mające upowszechnić inwestowanie poprzez IKZE.

Pod koniec kwietnia tego roku, w odpowiedzi na interpelację poselską, wiceminister finansów Piotr Nowak stwierdził, że nie są obecnie prowadzone dodatkowe prace związane z podatkiem Belki.

"Obecnie nie są natomiast planowane prace nad ulgami, zwolnieniami oraz obniżeniem stawki podatku od dochodów z kapitałów pieniężnych, w zakresie innym niż określony w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego" – stwierdził Nowak.

W ramach Strategii przewidziano wprowadzenie zachęt podatkowych dla osób fizycznych, polegających m.in. na zwiększeniu zakresu ulg dla opodatkowania dochodów ze sprzedaży akcji otrzymanych w ramach programów akcji pracowniczych, obniżeniu – w limitowanym zakresie – stawki podatku dochodowego od dywidend, w przypadku inwestycji trwających co najmniej 36 miesięcy oraz możliwości rozliczania dochodów z inwestycji w fundusze kapitałowe z dochodami z inwestycji w inne instrumenty finansowe.

W ubiegłej kadencji Sejmu projekt   ustawy dotyczącej likwidacji „podatku Belki” złożyli posłowie Kukiz’15. Projekt został negatywnie zaopiniowany przez rząd, a Sejm nie podjął dalszych prac nad ustawą.

Szeroką analizę podatku Belki oraz jego wpływu na polski rynek znajdziesz w artykule „Podatek Belki - więcej szkody niż pożytku”.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (80)

dodaj komentarz
andregru
Dzisiaj "Bankier" przynosi dwie informację o podwyżkach płac o 6 procent dla Krajowej Administracji Skarbowe i pracowników ZUS to pokazuje na co idą nasze podatki i daniny . A to wszystko w czasach kryzysu w gospodarce .
czytacz
Do tego nie można rozliczyć całej straty,ale za zysk to cały trzeba odprowadzić podatek.STOP ZŁODZIEJSTWU I OKRADANIU OBYWATELA PRZEZ pAŃSTWO
grzegorzkubik
Warto tu przytoczyć słowa samego ważnego ekonomisty spod skrzydła PIS-owskiego - Eryka Łona, który też apeluje o zniesienie tegoż dziwnego podatku. Skoro taki człowiek o tym mówi to rząd powinien zareagować. Uda się.
marianpazdzioch
Rzucanie grochem o ścianę. To są komuchy, a wrogiem komucha i żywicielem jest ten ktory płaci belkę. Belkę płaci bardzo niewielu, bo 200 zl podatku rocznie to często jedno-dwa wyjścia na zakupy spożywcze, żadne pieniadze. Większe kwoty płaci bardzo niewielu, więc kacza mafia może ich swobodnie olać. Nie stanowią dla nich żadnej siły,Rzucanie grochem o ścianę. To są komuchy, a wrogiem komucha i żywicielem jest ten ktory płaci belkę. Belkę płaci bardzo niewielu, bo 200 zl podatku rocznie to często jedno-dwa wyjścia na zakupy spożywcze, żadne pieniadze. Większe kwoty płaci bardzo niewielu, więc kacza mafia może ich swobodnie olać. Nie stanowią dla nich żadnej siły, z którą nleży się liczyć. Oczywiście do momemntu krachu walutowego, czy bankowego. Wtedy będzie gorączkowe szukanie ustaw i rozwiązań.
wtomek
Zmniejszyć, a znieść to chyba różnica, nie jestem za zniesieniem ale za zmniejszeniem o połowę . Nie mamy podatku katastralnego, a jest on wszędzie podobnie jak giełdowy ...radzę uważać z tym wrzaskiem
maiar
Chcecie zniesienia podatku belki to go sami znieście. Nikt tego za Was nie zrobi. Wystarczy wycofywać pieniądze z banków i podatek momentalnie zlikwidują. Na co czekacie, że po dobroci coś uzyskacie?
jasiek2017
I co zrobią Polacy z setkami mld w domu? Aaaaaa spoko, kupią nieruchomości !
OK Polacy wyciągać kasę z banków !
znawca_wszystkiego odpowiada jasiek2017
Nie wiem co zrobią z gotówką w domu, ale lepiej w domu niż w banku, który może upać, rząd może scypryzować pieniądze, us może zablokować środki, haker może ukraść.... nie ma aktualnie powodu dla którego warto byłoby trzymać pieniądze w bankach.
maiar odpowiada jasiek2017
A, to jak każdy Polak ma setki mld na koncie to jest git. Co za bełkot.
Niech każdy wybierze po 30-40 tyś zł to zobaczymy jak szybko o belce zapomnimy. 40 tyś zł pomnożone przez np tylko 5 mln ludzi. Dobrze liczę? To jest 200 miliardów złotych? Oczywiście, że tak, brawoo :). I kto się szybciej obsra?
A zeby nie tracić w pln
A, to jak każdy Polak ma setki mld na koncie to jest git. Co za bełkot.
Niech każdy wybierze po 30-40 tyś zł to zobaczymy jak szybko o belce zapomnimy. 40 tyś zł pomnożone przez np tylko 5 mln ludzi. Dobrze liczę? To jest 200 miliardów złotych? Oczywiście, że tak, brawoo :). I kto się szybciej obsra?
A zeby nie tracić w pln to można jeszcze zamienić na korony norweskie, dolary australijskie, nawet bym zaryzykował kanadyjskie. Potrzymać z pół roku, rok i belka zniknie, a i może oprocentowanie podniosą. Na początku troszeczkę, ale jak pętla na gardle się będzie zaciskać to i 5% na rok dostaniemy.
Nic nie zrobimy to i nic dostaniemy.
zybuch
w pkobp lokata roczna 0,1% a półroczna 0,01% i od tego jeszcze podatek Belki

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki