REKLAMA

Inwestorzy apelują o ujawnienie raportu ws. XTB. KNF odmawia

2019-03-21 19:18, akt.2019-03-22 12:37
publikacja
2019-03-21 19:18
aktualizacja
2019-03-22 12:37

O ujawnienie raportu Komisji Nadzoru Finansowego z kontroli w X-Trade Brokers zaapelowała w liście otwartym skierowanym do KNF Fundacja Trading Jam. KNF odpowiada, że upublicznienie raportu nie jest możliwe z powodu obowiązującej urząd ustawowej tajemnicy zawodowej.

fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Fundacja Trading Jam, zrzeszająca polskich inwestorów indywidualnych jest rozczarowana działaniami KNF w sprawie XTB. Chodzi o postępowanie XTB opisane po raz pierwszy przez „Puls Biznesu” w artykule Dawida Tokarza pt. „Prokuratura prześwietla XTB” w listopadzie 2017 roku.

Według przedstawicieli Fundacji, „niepokój budzi przede wszystkim brak transparentności działań KNF podjętych w przedmiotowej sprawie, a w szczególności ukrywanie przed opinią publiczną raportu KNF datowanego na wrzesień 2016 r. z kontroli działalności XTB za lata 2014 – 2016, w którym organ stwierdził ponad 50 rodzajów naruszeń prawa  i wewnętrznych regulacji KNF oraz wydał 47 zaleceń pokontrolnych”.

W swoim liście Fundacja zarzuca KNF działanie na szkodę klientów. „którzy nie mając dostępu do wyników kontroli w rzeczywistości pozbawieni zostali przez organ możliwości dochodzenia roszczeń względem brokera z tytułu wyrządzonych im szkód”  - czytamy w liście upubliczniony w czwartek 21 marca. „Pragniemy w tym kontekście zwrócić uwagę, iż co do zasady termin przedawnienia roszczeń cywilnych z tytułu czynu niedozwolonego wynosi 3 lata, w związku z powyższym uzasadniona jest obawa, iż dalsze ukrywanie przez KNF raportu z kontroli w XTB za lata 2014-2016 może doprowadzić do przedawnienia roszczeń cywilnych klientów XTB, ergo braku możliwości uzyskania należnego odszkodowania od nadzorowanego przez Państwa podmiotu” – czytamy dalej.

„Ustalenia Urzędu KNF (w postaci m.in. raportów z inspekcji) poczynione w wyniku prowadzonych przez Urząd czynności nadzorczych objęte są ustawową tajemnicą zawodową i nie mogą zostać upublicznione ani przekazane osobom do tego nieuprawnionym” – poinformował portal Bankier.pl Jacek Barszczewski, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej UKNF.

Na zarzut działania na szkodę klientów XTB, Barszewski odpowiedział, że „raport może zostać udostępniony na żądanie w postępowaniu cywilnym”. Przypomniał także, że „oprócz ścieżki cywilno-prawnej, możliwym rozwiązaniem jest też postępowanie mediacyjne przy wsparciu Sądu Polubownego przy KNF oraz postępowanie polubowne prowadzone przy wsparciu Rzecznika Finansowego.”

Przypomnijmy, że Komisja Nadzoru Finansowego w listopadzie 2017 roku wszczęła postępowanie administracyjne wobec brokera XTB. Postępowanie dotyczyło podejrzenia „istotnego naruszenia przepisów prawa, w szczególności w obszarze świadczenia usług maklerskich na rzecz klientów oraz organizacją i funkcjonowaniem systemów transakcyjnych" – informował wtedy w lakonicznym komunikacie broker.

Znacznie szerzej sprawę opisywał „Puls Biznesu”. „Z ustaleń ‘PB’ wynika, że jeden z tych ‘szanowanych regulatorów’, rodzima Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), zawiadomił prokuraturę, że władze XTB dopuściły się przestępstwa z art. 286 Kodeksu karnego, czyli… oszukały swoich klientów na od 8 mln zł do nawet 23,5 mln zł. A prokuratura wszczęła śledztwo, uznając tym samym, iż istnieje ‘uzasadnione podejrzenie’ popełnienia przestępstwa” – czytamy w gazecie.

„Śledztwo zostało wszczęte 18 sierpnia 2017 r. i jest na etapie gromadzenia materiału dowodowego. Dotyczy nieprawidłowości w funkcjonowaniu XTB, polegających m.in. na stosowaniu tzw. niesymetrycznego parametru w modelu egzekucji zleceń, powodującego, iż realizacja zleceń niekorzystnych dla firmy, a korzystnych dla klienta, nie następowała. Na tym etapie śledztwa to wszystkie informacje, jakich mogę udzielić” – zdradzał cytowany w „Pulsie Biznesu” Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.”

Samo śledztwo prokuratury wciąż się nie zakończyło, natomiast Komisja Nadzoru Finansowego po 10 miesiącach zdecydowała się nałożyć na XTB rekordową na tamte czasy karę w wysokości niemal 10 mln zł. XTB zadeklarował wtedy, że zamierza odwołać się od decyzji KNF i potrzymał stanowisko, że zastrzeżenia KNF są bezpodstawne.

Spółka wciąż uważa, że „kara pieniężna została nałożona na XTB z naruszeniem przepisów prawa oraz w rezultacie dokonania nieprawidłowych ustaleń. XTB działało w granicach prawa”. W komunikacie przesłanym Bankier.pl XTB podkreśla, że „Komisja nałożyła na nas karę za stosowanie w latach 2014-2015 asymetrycznego odchylenia w realizacji transakcji natychmiastowych, który w okresie jego stosowania był standardem rynkowym, a zakaz jego stosowania Komisja wprowadziła dopiero na mocy uchwały nr 352/2016 z dnia 24 maja 2016 r., którą przyjęła “Wytyczne dotyczące usług maklerskich na rynku OTC instrumentów pochodnych” i zobowiązała podmioty świadczące usługi maklerskie do ich wdrożenia do 30 września 2016 r. Jako XTB wprowadziliśmy symetryczne odchylenie bez przymusu ze strony Komisji, na rok przed wydaniem Wytycznych.”

Spółka rzeczywiście zaskarżyła decyzję o karze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sąd jednak nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy. Zobowiązał jednak XTB do zapłacenia kary – czytamy w artykule PB opublikowanym na początku marca.

MD

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
leszczoo
Moim zdaniem wyprowadzą działalność z EU , nie powinno to być zbyt skomplikowane.
KNF zatwierdził wypłatę dywidendy co nie miałoby miejsca gdyby kary były na tyle realne że trzeba było by robić zapasy gotówki czy wręcz zawiązywać rezerwy
leszczoo
FX jest odmianą kasyna, to biznes znany od dziesiątek lat i zawsze przynosi zyski. Nie można powiedzieć że nic nie produkuje- adrenalina, endorfiny oraz cash flow
kozak25
I bardzo dobrze, ze nie zostanie upubliczniony raport. Tak jak bylo napisane Sad moze wystapic o upublicznienie w konkretnej sprawie. To by byl precedens.
devroo
Kontrole nie są po to, żeby małe łebki dochodziły jakiś tam wydumanych roszczeń, tylko po to, żeby państwowy don Corleone wiedział do kogo wysłać swojego caporegime, takiego na przykład Chrzanowskiego po udziały Rodziny w interesie. Ochrona i zapewnienie bezkarności to nie są tanie rzeczy w tych ciężkich czasach.
sonmi451
I znowu kolejny zestaw jeleni (co myślą, że są rekinami) odkryje że było w...e w tył bez mydła. Ilez to razy mozna tłumaczyć dorosłym ludziom, że branża KTÓRA NIC NIE PRODUKUJE jedyne pieniądze może generować OD KLIENTÓW, A NIE DLA KLIENTÓW.

PROSTA FIZYKA I MATEMATYKA. ALE WIDAĆ DARWIN TAK CHCIAŁ...

Powiązane: Kara KNF dla XTB

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki