Interwencja Bankier.pl: jaka dotacja na rozwój firmy

Barbara Sielicka2011-12-22 06:00
publikacja
2011-12-22 06:00

Dotacje unijne to szansa na pozyskanie dodatkowych pieniędzy nie tylko dla tych, którzy dopiero chcą otworzyć firmę, ale również dla tych, którzy potrzebują środków na jej rozwój.


Po opublikowaniu przez nas odpowiedzi na pytanie czytelnika o dotację na założenie sklepu, dostaliśmy wiele zapytań o możliwość otrzymania unijnego wsparcia na rozwinięcie firmy lub jej przebranżowienie.

Jeden z naszych czytelników zadał pytanie:

Jestem doradcą finansowym związanym z firmą doradczą na zasadzie umowy agencyjnej, więc formalnie prowadzę działalność gospodarczą od 2 lat. Chciałbym w przyszłym roku otworzyć własne biuro doradztwa finansowego, jednak na razie nie dysponuję odpowiednimi środkami. Chciałbym w związku z tym starać się o dofinansowanie z UE, ale jak dotąd nie znalazłem żadnego programu, który pomagałby przedsiębiorcom z branży pośrednictwa finansowego. Czy istnieją takie programy?

Przede wszystkim zauważyć należy, że nie ma programu, który dedykowany byłby specjalnie dla branży pośrednictwa finansowego. Nasz czytelnik może jednak skorzystać z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego danego województwa lub działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (w przypadku działań inwestycyjnych), a nawet  z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (np. rozwój eksportu).

- Również w przypadku przedsiębiorstw działających w szeroko rozumianej branży doradczej istnieje możliwość otrzymania takiego dofinansowania. Należy jednak pamiętać o tym, że projekt dofinansowany z funduszy europejskich stanowi pewną logiczną całość i przeważnie związany jest z rozwojem firmy oraz koniecznością wprowadzenia na rynek nowych lub znacząco ulepszonych usług – wyjaśnia mecenas Jan Kordasiewicz, Kancelaria Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

Dlatego osoba, która będzie starała się o unijne dofinansowanie, powinna zaproponować innowacyjny pomysł rynkowy, który jednocześnie będzie wymagał nabycia odpowiedniego sprzętu lub wyposażenia. Fundusze unijne nie dofinansowują bowiem co do zasady działalności bieżącej firmy, a jedynie pozwalają się jej rozwinąć poprzez wspomaganie finansowe konkretnych projektów rozwojowych.

Pojawiło się także pytanie o możliwość uzyskania dotacji unijnej na przebranżowienie firmy:

Obecnie jestem agentem ubezpieczeniowym (system agencyjny). Chciałabym zamknąć działalność i otworzyć małą kawiarnię, niestety nie mam na to wystarczających funduszy. Czy mogę liczyć na jakąś pomoc z funduszy unijnych na przebranżowienie?

Uzyskanie dotacji na taki cel związane jest z kilkoma ważnymi czynnikami, takimi jak: miejsce realizacji inwestycji, termin, czy też budżet. W takim przypadku można się m.in. starać o dotację na tzw. rozbudowę przedsiębiorstwa.

- Czasami jest to nawet lepiej widziane: firma ma już jakieś obroty, doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej i chce zacząć świadczyć nowe usługi. Czyli formalnie nie ma konieczności zamknięcia obecnej działalności gospodarczej. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, czy dostępne są jeszcze środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – dodaje mecenas Kordasiewicz.

Jeżeli dodatkowo czytelnik działa w miejscowości poniżej 5 tys. mieszkańców, to może się on ubiegać także o środki unijne w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jednak wówczas konieczne byłoby zamknięcie obecnie funkcjonującej firmy. W zależności od dostępności środków należałoby podjąć decyzję – czy zamykać działalność gospodarczą, czy też decydować się np. na otwarcie spółki.

Harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie projektów w 2012 roku dostępny jest na stronie PARP.

Jeżeli jakiś problem związany z prowadzeniem firmy spędza Ci sen z powiek i nie potrafisz go rozwiązać - napisz do nas. Nasi eksperci m.in. z dziedziny podatków, dotacji unijnych, prawa pracy czy też finansów i bankowości służą pomocą. Do Państwa dyspozycji jest mail interwencje@twoja-firma.pl.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

 

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Zbig
Mami się możliwością otrzymania dotacji, a:
- po pierwsze- konkurs - skoro chcę złożyć dokumenty na otrzymanie dotacji na konkretny cel, to wiem na co są mi niezbędne w firmie, a tu ktoś decyduje czy mój wniosek ma szanse...
- po drugie- jak można składać wnioski, skoro, np. w zachodniopomorskim w interesującej
Mami się możliwością otrzymania dotacji, a:
- po pierwsze- konkurs - skoro chcę złożyć dokumenty na otrzymanie dotacji na konkretny cel, to wiem na co są mi niezbędne w firmie, a tu ktoś decyduje czy mój wniosek ma szanse...
- po drugie- jak można składać wnioski, skoro, np. w zachodniopomorskim w interesującej mnie dziedzinie od dłuższego czasu nie przewiduje się naboru wniosków.

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki