Innowacje to nie tylko Hi-Tech. Tradycyjne branże też potrafią zaskoczyć

Alan Bartman2022-06-23 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-06-23 06:00
Innowacje to nie tylko Hi-Tech. Tradycyjne branże też potrafią zaskoczyć
Innowacje to nie tylko Hi-Tech. Tradycyjne branże też potrafią zaskoczyć
fot. Stock-Asso / / Shutterstock

Innowacje nie są tylko domeną firm z sektora nowych technologii. Nieszablonowe pomysły wspierające rozwój przedsiębiorstwa mogą wykiełkować też w tradycyjnych branżach.

Jednym z instrumentów funduszy europejskich na lata 2021-27 będzie program FENG – Fundusze dla Nowoczesnej Gospodarki. Głównym zadaniem programu i środków przekazanych na realizację jego celów jest wsparcie szeroko rozumianego innowacyjnego podejścia do biznesu, przy jednoczesnym wykorzystaniu efektów projektów badawczo-rozwojowych.

W pierwszym odruchu może się wydawać, że innowacje zarezerwowane są jedynie dla przedsiębiorstw zajmujących się nowymi technologiami. Nic bardziej mylnego. Tradycyjne branże, reprezentowane przez chociażby lodziarnie czy piekarnie, też mogą skupić się na rozszerzeniu swoich usług o nowoczesne rozwiązania, wsparte pracami badawczo-rozwojowymi.

Pełnowartościowe lody i domowy chleb na masową skalę

Przykładem jak połączyć tak odległe na pierwszy rzut oka rejony może być projekt Piekarni Piskorek. Połączenie tradycji z nowoczesnością nastąpiło w przypadku dwóch projektów. Pierwszy skupiał się na pracach nad recepturą zakwasu, którego przepis znajduje się w firmie od 1938 r. Zespołowi badawczemu udało się przebadać zakwas pod kątem jego probiotycznych i prozdrowotnych właściwości.

Na drugim etapie, po pozyskaniu wsparcia na przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych, piekarnia wdrożyła technologię, która, dzięki automatyzacji, umożliwiła wypiekanie zdrowszego chleba na większą skalę. W efekcie realizacji tych dwóch projektów B+R przedsiębiorstwo mogło trafić do szerszego grona klientów, nastawionych na żywność probiotyczną, przy zachowaniu tradycyjnego przepisu, będącego świadectwem charakteru tej piekarni od jej założenia.

Sprawdź co przygotowaliśmy na Dzień funduszy europejskich w Bankier.pl (fot. Dorota Ziółkowska / Bankier.pl)

Kolejnym przykładem potwierdzającym innowacyjne podejście jest również przedsiębiorstwo z branży spożywczej. Lodziarnia Getaks postawiła jednak w pełni na nowoczesność. Dzięki pracom badawczo-rozwojowym, zrealizowanym przy współpracy z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, udało się stworzyć funkcjonalne, pożywne lody. Funkcjonalność zawdzięczają one przepisowi, dzięki któremu lody zawierają więcej białka, a mniej uczulającej laktozy, przy zachowaniu tej samej struktury i, co najważniejsze, smaku, który swoich fanów znajduje nie tylko pośród dzieci.

W pozostałe przykłady wpisuje się również historia cukierni Brześć. Choć nie ma ona jeszcze finału, ponieważ badanie w firmie nadal trwają, tak ich założenie oddaje w pełni duch innowacyjnego podejścia w tradycyjnej branży. Mianowicie przedsiębiorstwo opracowuje za pomocą prac B+R technologię, która umożliwiłaby produkcję ciasta, mogącego wytrzymać nie kilka dni, a nawet kilka miesięcy, będąc przy tym zdatnym do jedzenia. Ciasto parzone, bo taką nazwę ma nosić ten wyrób, swoją świeżość ma utrzymywać w sposób naturalny, bez dodawania żadnych konserwantów.

Innowacje dla każdego

Co łączy te firmy? Fakt, że na poszczególnych etapach wdrażania swoich projektów skorzystały one z funduszy europejskich pochodzących z Programu Inteligentny Rozwój (POIR) W przypadku Piekarni Piskorek mowa o łącznej kwocie 85 mln złotych na realizację obu projektów. Lodziarnia Getaks przeznaczyła z funduszy 19,6 mln zł na badania receptury, natomiast cukiernia Brześć otrzymała 12,6 mln na prace na przepisem ciasta parzonego.

W nadchodzącym czasie program POIR zostanie zastąpiony programem FENG, którego suma na wszystkie lata ma wynieść ok. 8 mld euro, natomiast z tej kwoty ponad 4 mld zł mają zostać wydzielone na bezpośrednie dotacje na innowacje. Będzie to największa pula środków na rozwój produktów oraz usług, bazujących na pracach B+R. Wśród wymogów formalnych przedsiębiorcy nie będą musieli sami w strukturach firmy posiadać zespołów badawczych. Będą mogli oni współpracować z instytutami badawczymi oraz uczelniami wyższymi lub wykupić wynika ich prac.

Dzień funduszy europejskich w Bankier.pl to także:

Jednocześnie dla firm, które nie mają własnego pomysłu na projekt lub ten wymaga dodatkowej pracy, czekać będzie pomoc. O nią można zgłosić się do ekspertów z Innovation Coach, programu działającego od 2019 r., który zrzesza blisko 200 ekspertów, posiadających wiedzę naukową oraz biznesową i będących gotów udzielić bezpłatnego wsparcia.

– Firma, która zakwalifikuje się do programu Innovation Coach, może liczyć na indywidualną współpracę z couchem innowacji - ekspertem posiadającym dużą wiedzę zarówno z dziedzin naukowych, jak i najnowszych rozwiązań biznesowych. W ramach współpracy coucha i przedsiębiorstwa powstają dopasowane do potrzeb firmy rozwiązania, zakładające projekt innowacji, wskazanie odpowiedniej jednostki badawczej oraz programu, który pomoże pozyskać fundusze na jego – tłumaczy w rozmowie z Bankier.pl Katarzyna Walczyk-Matuszyk, kierująca programem Innovation Coach, która więcej o nim opowiedziała w wywiadzie, który można przeczytać tutaj.

Kierunek rozwój

Kluczowe obszary, które będą premiowane przy udzielaniu dotacji, zostały określone w katalogu Krajowe Inteligentne Specjalizacje, który obejmuje plany dla firm z całej Polski. Dokładna lista specjalizacji została opublikowana na rządowej stronie. Katalog jest pomocny, ponieważ wskazuje w którym kierunku gospodarka, a więc przyszłość poszczególnych firm, będzie kształtować się w najbliższych latach. Jednocześnie przedsiębiorstwa starające się o dotacje na realizację projektów B+R, a które swoje pomysły dopasują do założeń specjalizacji, mogą liczyć na większe szanse na skorzystanie z grantów.

Analizując katalog KIS, możemy zauważyć, że jego autorzy przewidzieli miejsce nie tylko dla wysokiej technologii, jak automatyzacja i robotyka czy rozwój inteligentnych sieci informacyjno-komunikacyjnych. Swoją szansę otrzymają również pomysły wywodzące się z branż tradycyjnych, np. wspierające ideę zdrowego społeczeństwa. Przykłady skupiające się na produkcji i ocenie żywności ekologicznej, a wpisujących się w tę ideę, opisaliśmy powyżej. Natomiast innym przykładem branży niekojarzonej w pierwszej kolejności z nowoczesnością może być chociażby produkcja mebli specjalnego przeznaczenia. Wydaje się więc, że jedną z nielicznych granic pozostaje jedynie wyobraźnia.

fot. Materiał Partnera / 

Źródło:
Alan Bartman
Alan Bartman
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy. Tel: 539 733 979

Tematy

Powiązane: Dzień specjalny w Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki