REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Informatyk przedsiębiorca dostanie duży zwrot podatku

2020-01-14 06:32
publikacja
2020-01-14 06:32

Prowadzący biznes twórcy w końcu skorzystają z ulgi. Obniżą PIT do 5 proc. i odzyskają nadpłatę - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line
fot. / / Pexels

"Rz" zwraca uwagę, że osoby zarabiające na nowoczesnych technologiach cały rok czekały na ulgę IP Box. Gazeta przypomina, że weszła ona w życie 1 stycznia 2019 r., ale zaliczki trzeba było płacić bez żadnej zniżki. Twórców w zeznaniu rocznym czeka teraz duża nadpłata.

"Ulga na działalność innowacyjną IP Box przysługuje osobom zarabiającym na prawach własności intelektualnej. Głównie są to informatycy tworzący programy komputerowe. W ciągu roku płacili fiskusowi 18 (od października 17,75), 19 lub nawet 32 proc. podatku. Jeśli w zeznaniu rocznym wykażą dochód z działalności innowacyjnej, mogą zapłacić od niego tylko 5 proc. PIT. A nadpłatę odzyskać – tłumaczy cytowana przez "Rz" doradca podatkowy, menedżer w ATA Finance Dorota Dąbrowska.(PAP)

mchom/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (14)

dodaj komentarz
tryby
Nie pisać głupot! Ustawa jest pułapką i zawiera wiele zapisów, które nie są jednoznaczne - zależą od interpretacji. Historia pokazuje, że interpretacje po kilku latach się zmieniają, unieważniają stare i skarbówka żąda podatku łącznie z odsetkami za x-lat. Wyguglujcie sobie, jak skarbówka wzięła się za zniszczenie polskich producentów Nie pisać głupot! Ustawa jest pułapką i zawiera wiele zapisów, które nie są jednoznaczne - zależą od interpretacji. Historia pokazuje, że interpretacje po kilku latach się zmieniają, unieważniają stare i skarbówka żąda podatku łącznie z odsetkami za x-lat. Wyguglujcie sobie, jak skarbówka wzięła się za zniszczenie polskich producentów karetek, a wszystko zrozumiecie!
coderx
Poczytajcie internety jak to zrobić, nie taki diabeł straszny. W najgorszym wypadku zwrócicie nadwyżkę bez odsetek (jeśli była interpretacja pozytywna). W bananowej nigdy nie wiesz co Cię czeka ale z drugiej strony wiadomo kto nie pije szampana.
jaffa
Jak wielu ludzi już poniżej to napisało, co z tego że jest 5% jak wymagana jest interpretacja Izby Skarbowej po to aby potem o taki "zwrot" lub płacenie takiej stawki zgłosić się do US.
Niestety w Polsce jeżeli chodzi o US dalej jest komuna - bo US może zarządać tego zwroty lub wymyślić tysiące innych powodów aby podatnika
Jak wielu ludzi już poniżej to napisało, co z tego że jest 5% jak wymagana jest interpretacja Izby Skarbowej po to aby potem o taki "zwrot" lub płacenie takiej stawki zgłosić się do US.
Niestety w Polsce jeżeli chodzi o US dalej jest komuna - bo US może zarządać tego zwroty lub wymyślić tysiące innych powodów aby podatnika ścigać. A potem lata w sądach, komornik itd. (vide historia z Optimusem)

Kazdy podatnik jest w Polsce bezbrony w "starciu" maszyną US. To jest pole do popisu dla polityków aby w końcu zreformowali tak US aby podatnik mógł być na 100% bezpieczny jeżeli jest tak interpretacja, tak aby od samego początku było wiadomo na czym się stoi.
A obecnie US przez rządzących (w sumie tak jest od dawna) służy jako narzędzie represji.
mealtdown
Informatyka to nauka o przetwarzaniu informacji. Informatykiem jest każda pani która wklepuje dane do excela, pisze dokumenty w wordzie. Programowanie to de facto osobna dziedzina wchodząca w skład gałęzi którą można nazwać inżynierią oprogramowania. Brzmi to nieco dziwnie ale w naszym języku trudno to inaczej nazwać.

Ta ustawa
Informatyka to nauka o przetwarzaniu informacji. Informatykiem jest każda pani która wklepuje dane do excela, pisze dokumenty w wordzie. Programowanie to de facto osobna dziedzina wchodząca w skład gałęzi którą można nazwać inżynierią oprogramowania. Brzmi to nieco dziwnie ale w naszym języku trudno to inaczej nazwać.

Ta ustawa to bubel prawny i element propagandy rządowej. Jak już jest to rozwiązanie dla dużych firm które rozwijają własne produkty. Poza kilkoma wyjątkami właściwie nie mamy zbyt wielu sukcesów w tym obszarze.

Kto na tym morze skorzystać? Na pewno Asseco, Comarch, Kamsoft, studia tworzące gry, może jeszcze kilka innych podmiotów.

Pytanie jest czy doradcy podatkowi, prawnicy i księgowi ogarną kwestię. Moim zdaniem jest za wcześnie aby ktokolwiek chciał ryzykować konfrontację z urzędami.
1a2b
To w końcu w informatyce czy w nowoczesnych technologiach. Bo informatyka jest tylko jedną z gałęzi nowoczesnych technologii. Do tego sama informatyka jest chyba najmniej twórcza ze wszystkich (nie mylić z analitykami informatycznymi). W 90% Klepanie jakichś programików to jest normalne rzemiosło.
po_co
Panie kolego informatyka to nie jest klepanie kodu, tym zajmują się programiści :)
1a2b odpowiada po_co
Panie kolego, że niby jakiś informatyk który wystartuje firemkę dostanie poważne zlecenie? np. np. ochronę przed cyberatakami itp. Nie dostanie i to z wielu powodów. W Polsce w ogóle nie pisze się poważnego software-u więc będzie pisał jakieś programiki a jeszcze prędzej konserwował oprogramowanie, może będzie administrował jakąś Panie kolego, że niby jakiś informatyk który wystartuje firemkę dostanie poważne zlecenie? np. np. ochronę przed cyberatakami itp. Nie dostanie i to z wielu powodów. W Polsce w ogóle nie pisze się poważnego software-u więc będzie pisał jakieś programiki a jeszcze prędzej konserwował oprogramowanie, może będzie administrował jakąś siecią i taki to będzie twórca.
po_co odpowiada 1a2b
Guzik wiesz, a się wypowiadasz.
Nie potrafisz zdefiniować zawodu informatyka, wrzucasz jakieś swoje przykre doświadczenia do jednego worka i wyciągasz na tej podstawie bzdurne wnioski.

Ja w swojej karierze rozwijałem rozwiązania wchodzące w przemysł 4.0, głównie na poziomie telemetrii i sztucznej inteligencji ale również
Guzik wiesz, a się wypowiadasz.
Nie potrafisz zdefiniować zawodu informatyka, wrzucasz jakieś swoje przykre doświadczenia do jednego worka i wyciągasz na tej podstawie bzdurne wnioski.

Ja w swojej karierze rozwijałem rozwiązania wchodzące w przemysł 4.0, głównie na poziomie telemetrii i sztucznej inteligencji ale również zautomatyzowanych procesów testowania.
Zajmuje się tym na świecie garstka firm, a w Polsce jeszcze mniej.
Moi znajomi rozwijają branżę automatyki również w rozwiązaniach przemysłu 4.0, powstają z tego całe doktoraty cenione na świecie, a nie tylko w Polsce. Sam zajmowałem się badaniami na studiach doktoranckich w dziedzinie sztucznej inteligencji (a nie jestem wprost informatykiem bo wykształcenie mam stricte elektroniczne), w zastosowaniach przemysłowych tutaj akurat chodziło o inteligentną telemetrię czyli np. taką którą mógłbyś wysłać na Marsa albo dalej i która ma sobie poradzić bez ludzkiej pomocy w warunkach jakie napotka - masz rację mało to innowacyjne, nowatorskie i twórcze.
Inni koledzy rozwijają technologie autonomicznych pojazdów które już pojawiają się na naszych drogach, nie jest to przepisywanie kodu, a dostarczanie całych rozwiązań.

W Gliwicach bardzo intensywnie rozwija się IITiS PAN gdzie rozwija się rozwiązania z dziedziny komputerów kwantowych.

Oczywiście to tylko administrowanie siecią, sprzątanie kodu, konserwowanie oprogramowania. No cóż przykro mi, że tak wylądowałeś ale to chyba Twój problem bo jak w życiu też tak marudzisz jak tutaj to specjalnie mnie nie zaskakuje, że nie robisz niczego innowacyjnego.

Ja tak, a z IP BOX nie skorzystam bo dość mam już kontroli. Te kilka / kilkadziesiąt tysięcy mogą sobie wsadzić tam gdzie chcą jak dalej będą tak cisnąć przedsiębiorców to resztka uparta w płaceniu podatków tutaj, zwinie się i wyjedzie tam gdzie będą mieć spokój.

Ja już miałem przykrą rozmowę z naczelnikiem urzędu skarbowego i powiedziałem wprost, że moją pracę i firmę mogę osadzić w dowolnym punkcie na globie byle był tam dostęp do satelity (czyli wykluczam położenie pod wodą, pod ziemią i gdzieś w jaskiniach).
Jak im bardzo moje pieniądze śmierdzą to ureguluję ich zmyślne roszczenia podatkowe i wyjadę.

Poza miłością do swojego kraju i regionu nic mnie tu nie trzyma ale moje umiłowanie nie będzie okupione moją skórą tylko dlatego, że jakiś grubas musi się jeszcze bardziej wypasać.
carlo497
Sama ustawa została tak napisana, że pewnie nie znajdzie się nikt, kto dostanie pozytywną opinię od skarbówki, która jest w tym przypadku jedyną opcją otrzymania zwrotu.
roman02
Akurat pozytywnych interpretacji było co najmniej kilkaset, tych które widziałem. Co nie zmienia faktu że nawet pozytywna interpretacja może skutkować kontrolą i widzimisię urzędnika, który może arbitralnie stwierdzić że ulga jednak się nie należy i trzeba zwrócić podatek na pięć lat wstecz. Coś mi się wydaje że przez kilka lat będzie Akurat pozytywnych interpretacji było co najmniej kilkaset, tych które widziałem. Co nie zmienia faktu że nawet pozytywna interpretacja może skutkować kontrolą i widzimisię urzędnika, który może arbitralnie stwierdzić że ulga jednak się nie należy i trzeba zwrócić podatek na pięć lat wstecz. Coś mi się wydaje że przez kilka lat będzie eldorado, żadnych kontroli w tym kierunku, a później zacznie brakować pieniędzy, na przykład żeby spełnić kryterium z Maastricht dot. deficytu i zacznie się polowanie.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki