Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Informatyk przedsiębiorca dostanie duży zwrot podatku

Prowadzący biznes twórcy w końcu skorzystają z ulgi. Obniżą PIT do 5 proc. i odzyskają nadpłatę - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

(Pexels)

"Rz" zwraca uwagę, że osoby zarabiające na nowoczesnych technologiach cały rok czekały na ulgę IP Box. Gazeta przypomina, że weszła ona w życie 1 stycznia 2019 r., ale zaliczki trzeba było płacić bez żadnej zniżki. Twórców w zeznaniu rocznym czeka teraz duża nadpłata.

"Ulga na działalność innowacyjną IP Box przysługuje osobom zarabiającym na prawach własności intelektualnej. Głównie są to informatycy tworzący programy komputerowe. W ciągu roku płacili fiskusowi 18 (od października 17,75), 19 lub nawet 32 proc. podatku. Jeśli w zeznaniu rocznym wykażą dochód z działalności innowacyjnej, mogą zapłacić od niego tylko 5 proc. PIT. A nadpłatę odzyskać – tłumaczy cytowana przez "Rz" doradca podatkowy, menedżer w ATA Finance Dorota Dąbrowska.(PAP)

mchom/ pat/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 tryby

Nie pisać głupot! Ustawa jest pułapką i zawiera wiele zapisów, które nie są jednoznaczne - zależą od interpretacji. Historia pokazuje, że interpretacje po kilku latach się zmieniają, unieważniają stare i skarbówka żąda podatku łącznie z odsetkami za x-lat. Wyguglujcie sobie, jak skarbówka wzięła się za zniszczenie polskich producentów karetek, a wszystko zrozumiecie!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 coderx

Poczytajcie internety jak to zrobić, nie taki diabeł straszny. W najgorszym wypadku zwrócicie nadwyżkę bez odsetek (jeśli była interpretacja pozytywna). W bananowej nigdy nie wiesz co Cię czeka ale z drugiej strony wiadomo kto nie pije szampana.

! Odpowiedz
0 26 jaffa

Jak wielu ludzi już poniżej to napisało, co z tego że jest 5% jak wymagana jest interpretacja Izby Skarbowej po to aby potem o taki "zwrot" lub płacenie takiej stawki zgłosić się do US.
Niestety w Polsce jeżeli chodzi o US dalej jest komuna - bo US może zarządać tego zwroty lub wymyślić tysiące innych powodów aby podatnika ścigać. A potem lata w sądach, komornik itd. (vide historia z Optimusem)

Kazdy podatnik jest w Polsce bezbrony w "starciu" maszyną US. To jest pole do popisu dla polityków aby w końcu zreformowali tak US aby podatnik mógł być na 100% bezpieczny jeżeli jest tak interpretacja, tak aby od samego początku było wiadomo na czym się stoi.
A obecnie US przez rządzących (w sumie tak jest od dawna) służy jako narzędzie represji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 12 mealtdown

Informatyka to nauka o przetwarzaniu informacji. Informatykiem jest każda pani która wklepuje dane do excela, pisze dokumenty w wordzie. Programowanie to de facto osobna dziedzina wchodząca w skład gałęzi którą można nazwać inżynierią oprogramowania. Brzmi to nieco dziwnie ale w naszym języku trudno to inaczej nazwać.

Ta ustawa to bubel prawny i element propagandy rządowej. Jak już jest to rozwiązanie dla dużych firm które rozwijają własne produkty. Poza kilkoma wyjątkami właściwie nie mamy zbyt wielu sukcesów w tym obszarze.

Kto na tym morze skorzystać? Na pewno Asseco, Comarch, Kamsoft, studia tworzące gry, może jeszcze kilka innych podmiotów.

Pytanie jest czy doradcy podatkowi, prawnicy i księgowi ogarną kwestię. Moim zdaniem jest za wcześnie aby ktokolwiek chciał ryzykować konfrontację z urzędami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 18 1a2b

To w końcu w informatyce czy w nowoczesnych technologiach. Bo informatyka jest tylko jedną z gałęzi nowoczesnych technologii. Do tego sama informatyka jest chyba najmniej twórcza ze wszystkich (nie mylić z analitykami informatycznymi). W 90% Klepanie jakichś programików to jest normalne rzemiosło.

! Odpowiedz
1 13 po_co

Panie kolego informatyka to nie jest klepanie kodu, tym zajmują się programiści :)

! Odpowiedz
2 3 1a2b odpowiada po_co

Panie kolego, że niby jakiś informatyk który wystartuje firemkę dostanie poważne zlecenie? np. np. ochronę przed cyberatakami itp. Nie dostanie i to z wielu powodów. W Polsce w ogóle nie pisze się poważnego software-u więc będzie pisał jakieś programiki a jeszcze prędzej konserwował oprogramowanie, może będzie administrował jakąś siecią i taki to będzie twórca.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 po_co odpowiada 1a2b

Guzik wiesz, a się wypowiadasz.
Nie potrafisz zdefiniować zawodu informatyka, wrzucasz jakieś swoje przykre doświadczenia do jednego worka i wyciągasz na tej podstawie bzdurne wnioski.

Ja w swojej karierze rozwijałem rozwiązania wchodzące w przemysł 4.0, głównie na poziomie telemetrii i sztucznej inteligencji ale również zautomatyzowanych procesów testowania.
Zajmuje się tym na świecie garstka firm, a w Polsce jeszcze mniej.
Moi znajomi rozwijają branżę automatyki również w rozwiązaniach przemysłu 4.0, powstają z tego całe doktoraty cenione na świecie, a nie tylko w Polsce. Sam zajmowałem się badaniami na studiach doktoranckich w dziedzinie sztucznej inteligencji (a nie jestem wprost informatykiem bo wykształcenie mam stricte elektroniczne), w zastosowaniach przemysłowych tutaj akurat chodziło o inteligentną telemetrię czyli np. taką którą mógłbyś wysłać na Marsa albo dalej i która ma sobie poradzić bez ludzkiej pomocy w warunkach jakie napotka - masz rację mało to innowacyjne, nowatorskie i twórcze.
Inni koledzy rozwijają technologie autonomicznych pojazdów które już pojawiają się na naszych drogach, nie jest to przepisywanie kodu, a dostarczanie całych rozwiązań.

W Gliwicach bardzo intensywnie rozwija się IITiS PAN gdzie rozwija się rozwiązania z dziedziny komputerów kwantowych.

Oczywiście to tylko administrowanie siecią, sprzątanie kodu, konserwowanie oprogramowania. No cóż przykro mi, że tak wylądowałeś ale to chyba Twój problem bo jak w życiu też tak marudzisz jak tutaj to specjalnie mnie nie zaskakuje, że nie robisz niczego innowacyjnego.

Ja tak, a z IP BOX nie skorzystam bo dość mam już kontroli. Te kilka / kilkadziesiąt tysięcy mogą sobie wsadzić tam gdzie chcą jak dalej będą tak cisnąć przedsiębiorców to resztka uparta w płaceniu podatków tutaj, zwinie się i wyjedzie tam gdzie będą mieć spokój.

Ja już miałem przykrą rozmowę z naczelnikiem urzędu skarbowego i powiedziałem wprost, że moją pracę i firmę mogę osadzić w dowolnym punkcie na globie byle był tam dostęp do satelity (czyli wykluczam położenie pod wodą, pod ziemią i gdzieś w jaskiniach).
Jak im bardzo moje pieniądze śmierdzą to ureguluję ich zmyślne roszczenia podatkowe i wyjadę.

Poza miłością do swojego kraju i regionu nic mnie tu nie trzyma ale moje umiłowanie nie będzie okupione moją skórą tylko dlatego, że jakiś grubas musi się jeszcze bardziej wypasać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 53 carlo497

Sama ustawa została tak napisana, że pewnie nie znajdzie się nikt, kto dostanie pozytywną opinię od skarbówki, która jest w tym przypadku jedyną opcją otrzymania zwrotu.

! Odpowiedz
1 46 roman02

Akurat pozytywnych interpretacji było co najmniej kilkaset, tych które widziałem. Co nie zmienia faktu że nawet pozytywna interpretacja może skutkować kontrolą i widzimisię urzędnika, który może arbitralnie stwierdzić że ulga jednak się nie należy i trzeba zwrócić podatek na pięć lat wstecz. Coś mi się wydaje że przez kilka lat będzie eldorado, żadnych kontroli w tym kierunku, a później zacznie brakować pieniędzy, na przykład żeby spełnić kryterium z Maastricht dot. deficytu i zacznie się polowanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.