REKLAMA

Inflacja w hipermarketach niższa niż w dyskontach. Te produkty podrożały najmocniej

Marcin Kaźmierczak2023-09-29 10:17redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-09-29 10:17

Średnio o 8,4 proc. – o tyle w sierpniu w ujęciu rocznym wzrosły ceny w hipermarketach – wynika z raportu UCE Research i uczelni WSB Merito. Co ciekawe, wyższą inflację zanotowano w uchodzących za najtańsze dyskontach. Które produkty podrożały w ostatnim roku najmocniej?

Inflacja w hipermarketach niższa niż w dyskontach. Te produkty podrożały najmocniej
Inflacja w hipermarketach niższa niż w dyskontach. Te produkty podrożały najmocniej
fot. monticello / / Shutterstock

Choć to dyskonty uchodzą za sklepy, w których najtaniej można zrobić zakupy, najnowszy raport opracowany przez UCE Research i WSB Merito pokazuje, że różnica pomiędzy nimi a hipermarketami zaczyna się zacierać.

Zgodnie z nim, w sierpniu ceny w hipermarketach wzrosły średnio o 12,4 proc. Inflacja zanotowana w dyskontach była o 2 pp. wyższa (+10,4 proc. r/r). Ceny w supermarketach wzrosły średnio o 13,3 proc. r/r. Najmocniej jednak podwyżki dotknęły kupujących w osiedlowych sklepach (średnio 16,2 proc. r/r).

Jakie produkty podrożały najmocniej?

Zgodnie z raportem, w górę w ujęciu rocznym poszły cenniki produktów zaliczanych do 15 spośród 17 kategorii. Najmocniej – o 26,3 proc. r/r wzrosły średnie ceny chemii gospodarczej. Podwyżka dotknęła przede wszystkim proszki do prania i płyny do płukania (odpowiednio +41 proc. r/r i +67 proc. r/r).

O ponad 20 proc. w ujęciu rocznym podrożały także produkty zaliczane do kategorii „dodatki spożywcze”, a także warzywa i pieczywo.

O 19,5 proc. więcej trzeba było przeciętnie płacić z kolei za artykuły dla dzieci, o 16,2 proc. więcej za słodycze. O więcej niż 10 proc. podrożały w ujęciu rocznym także używki (+15,7 proc. r/r), środki higieny osobistej (+13,2 proc. r/r), wędliny (+12,9 proc. r/r), karma dla zwierząt (+11,6 proc. r/r) oraz napoje (+10,4 proc. r/r).

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki