Po raz pierwszy od przeszło 20 lat inflacja CPI w Polsce zbliżyła się do dwucyfrowych wartości. Najwyższy od niemal ćwierć wieku był też wzrost cen w ujęciu miesiąc do miesiąca.


Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 9,2 proc. - wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. To najszybszy roczny wzrost cen od listopada 2000 roku. Względem grudnia wskaźnik CPI podniósł się aż o 1,9 proc., co jest najwyższym wynikiem od stycznia 1998 roku, a więc od 24 lat.


Oficjalny rynkowy konsensus zakładał, że styczniowa inflacja CPI wyniesie 1,9% mdm i 9,3% rdr. Jednakże oczekiwania zarówno ekonomistów jak i uczestników rynku były mocno rozbieżne. Nie brakowało opinii, że GUS pokaże odczyt zbliżony lub nawet przewyższający 10% rocznie. Nie było też jasne, w jaki sposób statystycy uchwycą zmiany cen związane z lutową obniżką stawki VAT na żywność.
Bardzo wysoka inflacja cenowa towarzyszy nam już od przeszło pół roku. W grudniu inflacja CPI została oszacowana na 8,6% rocznie, co było najwyższym wynikiem od 21 lat. Ale ogłoszony dziś odczyt jest wyraźnie wyższy niż w poprzednich miesiącach: w listopadzie było to 7,8 proc., w październiku (6,8 proc.), we wrześniu (5,9 proc.), w sierpniu (5,5 proc.), w lipcu (5 proc.), w czerwcu (4,4 proc.) i maju (4,7 proc).


Według ekonomistów w lutym dynamika CPI ulegnie jednak obniżeniu za sprawą tzw. tarcz antyinflacyjnych. Tymczasowa obniżka stawek VAT na żywność, energię i paliwa doprowadzi do redukcji wskaźnika inflacji CPI w najbliższych miesiącach, ale na dłuższą metę dolewanie pieniędzy do gospodarki jest czynnikiem proinflacyjnym. Efekt tzw. tarcz antyinflacyjnych będzie więc rozłożony w czasie i sprawi, że wysoka inflacja będzie nam towarzyszyć dłużej, niż gdyby nie zostały one wprowadzone.
Ponieważ są to dopiero wstępne dane za styczeń, wciąż nie znamy skali wzrostu cen poszczególnych dóbr. Wiemy jedynie, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych były o 9,4% wyższe niż rok wcześniej oraz aż o 2,6% wyższe niż w grudniu 2021. Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe podrożały o 1,7% mdm i 3,7% rdr. Wciąż o 23,8% wyższe niż przed rokiem były ceny paliw. Bardzo mocno podrożały też nośniki energii – według GUS-u były one średnio o 18,2% droższe niż przed rokiem.
Promocja dla czytelników Bankier.pl
Finax przygotował promocję dla czytelników Bankier.pl. Każdy czytelnik, który spełni warunki promocji, otrzyma:
- Zwolnienie z pobierania prowizji manipulacyjnej za niskie wpłaty (czyli te poniżej kwoty 1000 EUR) na zawsze na wszystkich kontach (można ich otworzyć wiele w ramach jednego rachunku), które otworzy w Finax w okresie promocji.
- Voucher na darmowy miesiąc abonamentu w portalu Legimi na e-booki oraz audiobooki dostępne w ofercie, do wykorzystania w ciągu jednego roku (voucher zostanie wysłany w pierwszym tygodniu marca 2022 r.)
Aby skorzystać z promocji, w okresie od 14 do 28 lutego 2022 r. (okres promocji) należy wykonać następujące kroki:
- Kliknąć w link Bankier.pl prowadzący do strony internetowej Finax.
- Przejść w ten sposób na stronę internetową Finax i otworzyć rachunek.
- Wpłacić na rachunek Finax pierwszy depozyt (wystarczy 150 zł).
Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów, czyli osób, które nigdy nie posiadały konta w Finax.
Co więcej, GUS zastrzega, że styczniowy raport oparty jest o strukturę wydatków gospodarstw domowych z 2020 roku. Zwyczajowo statystycy zmieniają koszyk inflacyjny dopiero w lutym i wtedy też dane za styczeń ulegną przeliczeniu i rewizji.